آموزش اختصاصیاتاق عملپرستاري ارولوژيجراحیمجموعه های آموزشیهوشبری

PCNL خارج کردن سنگ کلیه از راه سوراخ کوچک پوست

سنگ کلیه یک بیماری شایع دستگاه اداری است. در گذشته تمام موارد سنگ های بزرگ کلیه به روش عمل جراحی باز و با ایجاد شکاف وسیع در ناحیه پهلو یا شکم درمان می شدند و در این روش بیماران تا چند ماه از درد محل برش جراحی و عوارض ناشی از آن مثل فتق محل عمل شکایت داشتند ولی با ابداع روش هایی مثل سنگ شکنی با امواج صوتی، برای سنگ های کوچکتر از ۲cm و روش حراحی بسته (از طریق ایجاد سوراخ کوچکی در روی پوست) برای سنگ های بزرگتر از ۲cm اکثر سنگ های کلیه را براحتی و بدون شکاف وسیع پهلو می توان درمان نمود.
خلاصه مراحل جراحی
برای جراحی بسته، بیمار به طور کامل بیهوش می شود، یک برش حدود ۲-۳ سانتی متر در پشت یا پهلو ایجاد می گردد و از طریق این برش یک دوربین وارد کلیه شده و سنگ را با سنگ شکن خرد و خارج می نماید.
آمادگی قبل از عمل جراحی
قبل از جراحی بیمار ۱ روز زودتر در بیمارستان بستری می گردد. ( بیمار باید تمامی آزمایش ها و عکس های مربوط به بیماری را همراه داشته باشد.)
• بیمار باید از شب قبل از عمل ناشتا باشد.
• بیمار باید ناحیه تناسلی، پهلو، پشت و شکم خود را اصلاح نماید.
• به منظور کاهش خونریزی به هنگام عمل و بعد از آن مصرف داروهایی مثل آسپرین و سایر داروی ضدالتهاب از ۱۰ روز قبل از عمل باید قطع گردد.
• در صورت داشتن بیماری خاص مثل دیابت، بیماری قلبی، آسم، فشار خون، بیماری های خونریزی دهنده و… پزشک اورولوژی یا پرستار باید مطلع گردند.
مراقبت های بعد از جراحی در بیمارستان

شما تا صبح روز بعد از جراحی اجازه خارج شدن از تخت و خوردن آب و غذا را ندارید. در صورتی که پزشک اورولوژی شما اجازه دهد می توانید از تخت خارج شده، مایعات و سپس غذا مصرف نمایید.
از انجا که کلیه یک اندام پر عروق است خونریزی و شوک از عوارض اصلی جراحی کلیوی هستند. جایگزینی مایع و خون در دوره بلافاصله پس از عمل ضروری است (بمنظور جبران مقدار خون از دست رفته در طی عمل جراحی)
شما بعد از جراحی سوند فولی دارید. سوند فولی لوله ای است که از طریق مجرای ادرار شما تعبیه شده است و سر آن داخل مثانه بوده و ادرار شما از طریق آن به داخل یک کیسه تخلیه می شود.
گاهی برای تخلیه ادرار از کلیه شما، که جراحی شده است لوله ای در آن تعبیه می شود که از پهلوی شما خارج می شود.
گاهی برای تخلیه بهتر ادرار و دفع بهتر تکه های ریز سنگ، لوله ای بین کلیه و مثانه شما درون بدن تعبیه می شود (سوند دبل جی) و یک ماه یا بیشتر در بدن شما باقی می ماند و شما آنرا نمی بینید که بعد از مدت معینی ( یک تا دو ماه ) حتماً باید توسط پزشک اورولوژی خارج شود.
به طور معمول شما روز دوم بعد از انجام جراحی پس از خارج کردن سوند فولی از بیمارستان مرخص می شوید.

PCNL

مراقبت های بعد از جراحی در منزل

از انجا که خطر عودت سنگ های ادراری بالا می باشد یکی از اصول پیگیری مصرف مایعات زیاد است. حداقل روزی ۶ تا ۸ لیوان مایعات مصرف کنید. در صورتی که تکرر ادرار، شما را آزار می دهد مصرف مایعات بعد از شام را کم کنید.
دو روز بعد از ترخیص می توانید حمام نموده و پانسمان را بردارید. نیاز به پانسمان مجدد نیست مگر اینکه پزشک اورولوژی به شما بگوید.
از فعالیت شدید و سنگین تا زمانی که پزشک اورولوژی به شما اجازه دهد بپرهیزید.
شما می توانید قدم زده و از پله بالا بروید.
از فعالیت جنسی تا زمانی که پزشک اورولوژی به شما اجازه بدهد بپرهیزید.
در صورتی که برای شما دارو تجویز شده است دوره درمان آن را کامل کنید.
ادرار شما ممکن است خونی باشد این خون با مصرف مایعات و به مرور زمان کم می شود.
همانگونه که قبلاً ذکر شد ممکن است بین کلیه و مثانه شما، لوله ای به نام (دبل جی) تعبیه شده باشد که موجب تسهیل دفع سنگ و ادرار می گردد. دبل جی گاهی باعث تکرر ادرار، سوزش ادرار و خون در ادرار می شود که با مرور زمان و مصرف مایعات بهبود می یابد این لوله باید یک ماه بعد خارج شود.
منابع :
پرستاری داخلی جراحی برونر –سودارث: بیماری های کلیه و مجاری ادراری.تهران:سالمی؛۱۳۹۰
اصول جراحی شوارتز

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن