آموزش اختصاصیآموزش عمومياطفال و نوزادانزنان و زايمانفوریتهای پزشکیمامائی

ویژگی ها و علائم نوزاد سالم در بیمارستان

یک نوزاد سالم باید ویژگی ها و علائم زیر را دارا باشد:

 1. دوران بارداری و زایمان آن طبیعی باشد.
 2. نوزاد در زمان معین به دنیا بیاید.
 3. نیازی به احیاء بعد از تولد نداشته باشد(نمره آپگار دقیقه اول ۷ و یا بیشتر از آن باشد.)
 4. وزن نوزاد بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ گرم باشد.
 5. وزن تولد بین صدک ۱۰ تا ۹۰ قرار گیرد.
 6. تحلیل و اسیب نسج نرم نداشته باشد.
 7.  در ازمایشات فیزیکی هیچگونه ناهنجاری های ماردزادی و یا علائم بالینی غیر طبیعی دیده نشود.
 8. نوزاد به خوبی و کامل تغذیه شود.
 9. هیچگونه مشکلی در طول زمان زایمان برای نوزاد به وجود نیاید و دیده نشود.

 th

نوزادان طبیعی و سالم در معرض خطرات کمتر در زمان نوزادی قرار دارند. در نتیجه تنها به مراقبتهای اولیه نیازمندند. حدود ۸۰% نوزادان سالم متولد می شوند.

 چه مراقبتهایی باید بلافاصله بعد از تولد برای نوزاد در نظر گرفته شود؟

۱-    نوزاد با یک حوله گرم و تمیز خشک شود. سپس با یک حوله خشک دیگر بپوشانید. این عمل از هایپرترمیا که به دلیل خشک نکردن بعد از زایمان به وجود می اید جلوگیری می کند. خشک کردن نوزاد همچنین باعث تحریک نوزاد برای گریه کردن می شود.

۲-    نمره آپگار را در دقیقه اول تعیین می کنند. امروزه حتی آپگار را هم نمی گیرند و فقط برای تعیین سلامتی از بررسی رگ تنفس و قلب استفاده می کنند. (نوزاد سالم نمره اپگارش ۷ یا بیشتر از آن می باشد.) در نتیجه به هیچگونه احیایی نیاز ندارد. اگر نوزاد ترشحات بسیاری داشته باشد برای چند دقیقه او را به پهلو بخوابانید.

۳-    در ابتدا، برای تعیین ناهنجاری های عمده ی مادرزادی و یا مشاهده ی مشکلات بالینی و اندازه نوزاد باید معاینه بالینی کوتاه و مختصری انجام داده شوذ. این معاینه فیزیکی معمولا در اولین دقایق بعد از تولد انجام می شوند. توجه داشته باشیم پرستاران و پزشکانی که از زایمان را انجام می دهند باید از دستکش استفاده کنند.

چه زمانی باید بندناف را ببندیم؟

بندناف بالافاصله بعد از تولد توسط پنس جراحی بسته می شود. هرچند، این عمل به نوزاد اجازه ی بهتر گریه کردن چند دقیقه قبل از بستن بندناف را می دهد. با این عمل اجازه می دهد خون از جفت به نوزاد برسد. این خون اضافه برای جلوگیری از کم خونی در یک سال اینده کمک می کند. بندناف باید ۳ تا ۴ سانتی متر از شکم نوزاد بسته شود. بعداز خشک کردن و معاینه فیزیکی نوزاد فورا سپس جراحی می تواند با یک گیره بندناف استریل تعویض شود.

چه زمانی نوزاد باید در آغوش مادر قرار گیرد؟

دیدن و در اغوش نگه داشتن نوزاد در اولین فرصت ممکن بعد از تولد برای مادر یک نیاز اساسی است. اگر نوزاد سالم و طبیعی بود می تواند بعد از تعیین سلامت نوزاد یا نمره آپگار در اولین دقایق و انجام اولین معاینات بالینی در آغوش مادر قرار گیرد. بعد از زایمان مادر و نوزاد هر دو در یک موقعیت آگاهانه و هوشیار قرار دارند. چشمهای نوزاد معمولا باز واطراف را نگاه می کنند. مادر معمولا نوزاد را به گونه ای در آغوش بگیرد که بتوادن صورتش را نگاه کند. او با نوزادش صحبت خواهد کرد و صورت و دستانش را لمس خواهد کرد. اولین تماس بین مادر و نوزادش موقعیت مهمی در علاقمندی و به وجودآمدن مهرمادری است. علاقمندی و مهرمادری احساسات را بین مادر و فرزندش گسترش می دهد و در آینده باعث به وجودآمدن روابط فرزند و والدینی بهتری خواهد شد. در اولین زمان ممکن، وجود پدر بعد از زایمان بسیار مهم است و می تواند قسمتی از این مرحله گسترش علائق باشد.

چه زمانی نوزاد سالم روی پستان مادر قرار گیرد؟

بهتر است بالافاصله بعد از خشک کردن و معاینه فیزیکی یا تعیین نمره آپگار مادر نوزاد را در اغوش گیرد زیرا:

 1. مطالعات نشان داده است زودتر قرارگیری نوزاد در آغوش مادر و شیرخوردن بزرگترین شانس برای مادر جهت شیردهی موفق خواهد بود.
 2. تحریکات نوک پستان که توسط مکیدن به وجود می آیند ممک ن است سبب تسریع  مرحله سوم زایمان یا زایمان جفت می شود چون آکسی توسن ترشح می شود.
 3. به مادر اطمینان سالم بودن فرزندش را می دهد.

 بعضی از زنان تنها خواهان در آغوش گرفتن فرزندشان و نگاه کردن به او هستند و تمایلی به شیردادن فرزندشان بعد از زایمان ندارند. تمایلاتشان باید مورد احترام قرار گیرد. مادران زمانی که فرزندشان را در آغوش می گیرند باید برای مراقبت مادرانه اغوشی مورد تشویق قرار گیرند. و مادران جهت شیردهی تشویق و ترغیب شوند.

چه زمانی باید هویت نوزاد تعیین گردد؟

اولین بار که والدین فرزند نو رسیده شان را داشتند باید تعیین رسمی توسط مادر و پرسنل انجام داده شود. بر چسبی با نام مادر و شماره پوشه هر دو با جنسیت نوزاد، تاریخ و زمان تولد همه این مشخصات روی مچ پا یا قوزک پای نوزاد چسبانده شوند. دوقلوها باید با دو گروه به اسم A,B مشخص شودند. اگر مادر ن وزادش را ندیه باشد هویت گذاری نکنید.

آیا باید به همه ی نوزادان ویتامین K داد؟

بله- به صورت یک نیاز اساسی بعد از زایمان باید به مهم نوزادان به مقدار ۱mg ویتامین K از طریق عضله و یا ۲ mgخوراکی داده شود.  هرگز تزریق را از باسن که باعث آسیب عصبی و یا آسیب عروق می شود انجام ندهید. ویتامین Kباعث جلوگیری از بیماری های خونریزی دهنده در نوزادان خواهد شد. دقت داشته باشید نباید به نوزاد آکسی توسین مادر داده شود. برای جلوگیری از این اشتباه بعضی از بیمارستانها ویتامین K در زمان پرستاری و یا اتاق پس از تولد به نوزاد می دهند نه در بخش زایمان. هرگز از ویتامین K خوراکی به باور تاثیر بیشتر استفاده نکنید.

منبع: مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد  

جهت دانلود اسلاید (پاورپوینت) آموزشی نوزاد سالم اینجا کلیک کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن