مدیریت پرستاری

نقشه راه توسعه نقش های تخصصی پرستاران در نظام سلامت ایران

کارگروه توسعه علوم پرستاری

نقشه راه توسعه نقش های تخصصی پرستاران در نظام سلامت ایران نام پروژه ای ملی است که تدوین آن به سفارش و حمایت معاونت پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با نظارت سازمان جهانی بهداشت به کارگروه توسعه علوم پرستاری مستقر در دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان واسپاری شد.

ماموریت کارگروه توسعه علوم پرستاری

بدنبال واسپاری ماموریت توسعه علوم پرستاری به منطقه هفتم آمایشی و در راستای اجرای مصوبات اولین جلسه شورای معاونین آموزشی این منطقه، محوریت این ماموریت به دانشکده پرستاری ومامایی اصفهان به عنوان «دبیرخانه کارگروه توسعه علوم پرستاری» و مسئولیت کارگروه به دکتر علیرضا ایرج پور ابلاغ گردید تا با همکاری سایر دانشگاه های منطقه (دانشگاه های علوم پزشکی شهرکرد، شهید صدقی یزد و کاشان) و جلب مشارکت سایر کارشناسان و متخصصان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشورنسبت به رشد و اعتلای آموزش و خدمات پرستاری اقدام گردد.

بر اساس تفاهم نامه منعقده بین معاونت محترم آموزشی وزارت متبوع و سرپرست دبیرخانه منطقه ( ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان) محورهای عملکرد کارگروه و توسعه علوم پرستاری به شرح زیر تعیین گردید:

– جذب و تامین هیات علمی و نیروی متخصص

– تدوین، بازنگری و توسعه کوریکولوم های آموزشی

– گسترش زیر ساخت های تربیت نیروی انسانی

– جلب مشارکت و همکاری سایر مراکز و دانشگاه های علوم پزشکیکارگروه توسعه علوم پرستاری

 به منظور تدوین نقشه راه و اجرای برنامه های عملیاتی منطبق بر آن از محورهای عملکردی فوق الذکر بهره برداری نمود و از ” شناسایی و جلب همکاری سایر مراکز و دانشگاههای علوم پزشکی کشوربه عنوان راهبرد عملیاتی برای هم افزایی هر چه بیشتر در نیل به اهداف استفاده نمود و برای انتخاب سه چالش اصلی در توسعه علوم پرستاری از سه محور ابلاغی در ماموریت واسپاری شده به شرح زیر استفاده نمود:

– از محور تلاش در جهت تامین اعضای هیات علمی و نیروهای متخصص مرتبط برای توسعه این حیطهبه عنوان چالش اول توسعه علوم پرستاری یعنی استاد و دانشجو

– از محور همکاری در تدوین، بازنگری و توسعه کوریکولومهای آموزشی مرتبطبه عنوان چالش دوم یعنی برنامه های آموزشی

– از محور گسترش زیر ساختهای لازم برای تربیت سرمایه انسانی مورد نیاز منطقه و کشور به عنوان چالش سوم یعنی سازمان آموزش و خدمات پرستاری

اعضای کارگروه توسعه علوم پرستاری

دکتر طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ( سرپرست دبیرخانه منطقه هفتم آمایش کشور)

دکتر علیرضا ایرج پور عضو هیات علمی دانشکده پرستاری اصفهان (سرپرست کارگروه  توسعه علوم پرستاری)

دکتر  پروانه خراسانی عضو هیات علمی دانشکده پرستاری اصفهان (دبیر کارگروه توسعه علوم پرستاری)

و روسای دانشکده های پرستاری منطقه هفت

تدوین نقشه راه توسعه نقش های تخصصی پرستاران در نظام سلامت ایران

امروزه با توجه به نیازهای جدید حوزه سلامت و تعداد گسترده فارغ التحصیلان رشته پرستاری در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری لازم است این پتانسیل موجود به نحو صحیح ساماندهی و توسعه یابد.

با توجه به الگوی توسعه نقش پرستاران در دنیا با تاکید بر سلسله مراتب توسعه و نقش تخصصی پرستاران در منطقه مدیترانه شرقی پروژه ملی “نقشه راه توسعه نقش های تخصصی پرستاران در نظام سلامت ایران” در دستور کار کارگروه توسعه علوم پرستاری قرار گرفت.

در این پروژه پس از بررسی رویکردهای تخصصی سازی پرستاری در جهان و تحلیل جامع وضعیت کشور بصورت مطالعات گسترده تطبیقی، مرور نظام مند، کمی و کیفی نقشه راه تدوین شد.

نقشه راه توسعه نقش های تخصصی پرستاری در نظام سلامت ایران در سه سطح استراتژیک به این شرح طبقه بندی می گردد:

سطح ۱– شورای ملی سیاستگذاری (شورای صدور پروانه صلاحیت حرفه ای)

سطح ۲– شورای منطقه ای هماهنگی پرستاری

سطح ۳- شورای اجرایی دانشگاه (شورای هماهنگی پرستاری استان) و ۴ محور عملیاتی شامل: ۱. نیاز سنجی، اولویت بندی و تعیین سطح توسعه نقش های تخصصی مورد نیاز، ۲. توسعه حمایت های سیاسی/ قانونی درون بخشی و بین بخشی حوزه سلامت ، ۳. برنامه های تخصصی و الزامات آموزشی توسعه نقش های تخصصی پرستاران و ۴. الزامات حرفه ای توسعه نقش های تخصصی پرستاران

جهت دانلود فایل کامل پروژه ملی “نقشه راه توسعه نقش های تخصصی پرستاران در نظام سلامت ایران”  لطفا روی لینک زیر کلیک کنید:

هدایت به صفحه دانلود فایل پرستاران توانمند ایران

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن