پرستاريداخلیقلب و عروقويژه

نحوه گرفتن نوارقلب (ECG)

نحوه گرفتن نوارقلب (ECG) یکی از ابتدائی ترین مهارت های مورد نیاز پرستاران و کارکنان بالینی و تخصصی بیمارستان و مراکز بهداشتی و درمانی است. نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام اطلاعات بسیار ارزشمندی از وضعیت سلامت قلب در اختیار پزشک و تیم درمانی قرار می دهد. این موضوع اهمیت دقت در انجام صحیح و گرفتن نوار قلب کامل بیمار را به ما یادآوری می کند. لذا در این نوشتار از “سایت پرستاران توانمند ایران” شما را با نکات اصولی و مهم این مهارت آشنا می کنیم.

تعریف :

الکتروکاردیوگراف دستگاهی است که بوسیله آن سیگنالهای حاصل از فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند .

اصول کار دستگاه الکتروکاردیوگراف:
همانطور که می دانیم عضلات قلب برای ایجاد انقباض و انبساط لازم جهت پمپ نمودن خون به نقاط مختلف بدن و یا به عبارت دیگر ایجاد فشار خون مناسب برای به حرکت در آوردن خون در سیستم انتقال خون در بدن ، نیاز به یک سیستم مستقل تحریک الکتریکی دارد . یکی از مشخصه های مهم که بیانگر سلامت و یا بیماری قلبی می باشد ، چگونگی عملکرد این سیستم است . برای اینکه بتوان نحوه کارکرد این سیستم را مورد مطالعه قرار داد ، راه های گوناگونی وجود دارد . یکی از قدیمی ترین و پر کاربرد ترین روشها مطالعه چگونگی انتشار سیگنالهای الکتریکی قلب می باشد . بوسیله الکتروکاردیوگراف می توان سیگنالهای الکتریکی حاصل از عملکرد الکتریکی قلب را با نمونه برداری ازنحوه انتشار این سیگنال در نواحی مختلف بدن مورد مطالعه و سنجش قرار داد .

قسمتهای اصلی یک دستگاه الکتروکاردیوگراف یا ECG :
در اینجا به معرفی و بررسی قسمتهای اصلی یک دستگاه ECG می پردازیم :
۱- صفحه کلید : این قسمت بسته به مدل وشرکت سازنده ECG به لحاظ شکل ظاهری و نوع کلید ها می تواند بسیار متفاوت باشد ولی بوسیله آنها باید بتوان کارهای زیر را انجام داد :

۱-۱ – کلید روشن و خاموش کردن دستگاه : بوسیله آن دستگاه را روشن و خاموش می کنیم .

۱-۲ – کلید انتخاب نوع عملکرد دستگاه ازنظر دستی (manual ) و یا خودکار (auto) : اگربا این کلید مد کاری دستگاه را بر روی manual بگذاریم اپراتور قادر خواهد بود تا از میان لیدهای دوازده گانه هرکدام را که مورد نیاز است انتخاب نماید . در حالیکه با انتخاب مد کاری auto دستگاه به طور خودکار کلیه دوازده لید را گرفته و چاپ می نماید .

۱-۳- کلید انتخاب سرعت : بوسیله این کلید اپراتور دستگاه میتواند بسته به نوع بیمار و توصیه پزشک سرعت حرکت کاغذ را انتخاب نماید . سرعت حرکت کاغذ می تواند یکی از مقادیر ۵ ، ۲۵ ویا ۵۰ mm/sرا به خود اختصاص دهد .

۱-۴- کلید تنظیم ظریب تقویت موج خروجی (gain ) : بوسیله این کلید می توان اندازه موج رسم شده بر روی کاغذ را تنظیم نمود . مقادیر معمول gain 0.5 ، ۱ و یا ۲ cm/mv می باشد .

۱-۵- کلید فیلتر : از این کلید برای فعال و یا غیر فعال نمودن فیلتر دستگاه استفاده می شود .

۱-۶- کلیدهای انتخاب لید : بوسیله این کلیدها در صورتیکه در مد کاری manual باشیم میتوانیم لید مورد نظر خود را انتخاب نماییم . قابل ذکر است که این کلید ( یا کلیدها ) در مد auto غیر فعال می باشند .

۱-۷- کلید ۱mv : بوسیله این کلید یک سیگنال به اندازه ۱mv در خروجی ایجاد میشود که به جهت تست خروجی و نیز تنظیم قلم می توان از آن سود جست .

۱-۸- کلید تنظیم صدا : بوسیله آن میتوان بیزر (beezer ) دستگاه را قطع ویا شدت صدای آن را تنظیم نمود. این کلید در بعضی از مدلها وجود ندارد .

۱-۹- کلید شروع (start ) : بوسیله این کلید و پس از انجام تنظیمات لازم ، دستگاه شروع به گرفتن نوار از بیمار می کند .

۱-۱۰- کلید پایان ( stop) : در مد manual برای اتمام کار باید از این کلید استفاده کنیم .(در بسیاری از دستگاه های ECG کلید start و stop در یک کلید ادغام شده اند .

۲- اتصالات : مشتمل بر کابل برق ، سیم زمین ( earth ) و کابل اتصال لیدها می باشد .

– کابل برق جهت تامین جریان و ولتاژ مورد نیاز دستگاه از برق شهری استفاده می شود

– به جهت رعایت مسائل ایمنی و جلوگیری از اثرات نامطلوبی که امواج الکتریکی و الکترومغناطیسی موجود در محیط بر روی کیفیت ECG گرفته شده از بیمار می گذارد ، استفاده از کابل زمین الزامی می باشد . بسته به امکانات موجود می توان از کابل کشی زمین ، لوله کشی آب ، شوفاژ و در نهاید در صورت در دسترس نبودن هیچ یک از موارد فوق از تخت بیمار برای اتصال سیم زمین استفاده نمود .

– کابل اتصال لیدها بسته به نوع دستگاه می تواند شامل ۳ ، ۶ و یا دوازده لید باشد ولی اکثر دستگاههای ECG موجود در بازار توانایی دریافت و پردازش دوازده لید را دارند . قسمتهای تشکیل دهنده این کابل به شرح زیر می باشد :

۳- صفحه نمایش : صفحه نمایش از قسمتهای الزامی دستگاه نمی باشد و در مدلهای قدیمی و برخی از مدلهای جدید نیز از ابزارهای دیگری برای نمایش اطلاعات سود می جویند . صفحه های نمایش به کار رفته در انواع مختلف ECG های موجود در بازار از نوع LCD های سیاه و سفید تک خطی ویا گرافیکی و نیز LCD های رنگی می باشند و بسته به نوع و مدل دستگاه از آنها برای نمایش تنظیمات دستگاه و در برخی مدلها نمایش خروجی ECG گرفته شده از بیمار استفاده می شود .

۴- برد تغذیه ( power ) : این برد وظیفه تبدیل ولتاژ برق شهری را به ولتاژ مورد نیاز دستگاه برعهده دارد و بسته به نوع دستگاه از قسمتهای مختلفی تشکیل می شود.

۵- باطری : اغلب ECG های موجود علاوه بر استفاده از برق شهری ، از یک باطری قابل شارژ نیز به جهت تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز دستگاه در مواقعی که استفاده از برق شهری ممکن نیز سود می جویند .
انواع باطری هایی که در ECG های گوناگون به کار می روند عبارتند از :
* باطریهای نیکل کادمیوم NI-Cd
* باطریهای سرب اسید SLA

۶- چاپگر یا ثبات (RECORDER ) : به جهت چاپ اطلاعات ECG گرفته شده از بیمار بر روی کاغذ از این سیستم استفاده می شود وشامل قسمتهای زیر می باشد :
– رسام : که وظیفه ثبت اطلاعات را بر روی کاغذ به عهده دارد و از لحاظ نحوه ثبت اطلاعات به گونههای زیر تقسیم بندی می شود :
* رسامهای دارای قلمهای جوهری
* رسامهای دارای قلمهای حرارتی
*رسامهای ماتریس حرارتی یا کریستال حرارتی
مدل آخر که امروزه بدلیل مزایای مختلفی که دارد از دو مدل دیگر پر کاربرد تر می باشد بسته به نوع دستگاه میتواند در آن واحد یک یا چند موج را بر روی کاغذ رسم کند .
– سیستم تغذیه کاغذ : وظیفه تامین کاغذ مورد نیاز رسام را به جهت رسم نمودار ECG و با سرعت مورد نظراپراتور به عهده دارد . برای این کار از یک موتور DC استفاده میشود که برای تغییر سرعت آن ولتاژ کاری آن را بوسیله مدارات کنترلی تغییر می دهند . برای هدایت کاغذ از مخزن تا مقابل رسام و درنهایت خروج آن آز دستگاه از یک سری غلطک و چرخ دنده استفاده می شود .
– مخزن کاغذ : کاغذ مورد نیاز چاپگر را در خود ذخیره می نماید
– سنسور کاغذ : وجود کاغذ را در مخزن کاغذ چک نموده واتمام آنرا بوسیله آلارم به اپراتور اعلام می کند .

۷- تقویت کننده: تقویت کننده ECG یک تقویت کننده دیفرانسیل است که امپدانس ورودی بالایی دارد و باید به نحوی طراحی شده باشد که در مقابل فشارهای ولتاژ بالای الکتروشوک و الکتروکوتر مقاوم باشد . پهنای باند فرکانسی این تقویت کننده بین ۰٫۰۵ هرتز تا ۱۰۰ هرتز می باشد . علاوه براین تقویت کننده ECG باید دارای فیلترهای مناسب به جهت حذف سیگنالهای مزاحمی که بر روی دستگاه تاثیر می گذارند را دارا باشد .

۸-سیستم پردازش ، ذخیره وانتقال اطلاعات: این سیستم بسته به نوع و مدل دستگاه می تواند کاملا با امکانات متفاوتی ظاهر شود و از سیستم انتخاب لیدها گرفته تا ذخیره اطلاعات بر روی انواع حافظه ها ، ارسال اطلاعات بر روی شبکه ، امکان تبادل اطلاعات از طریق مودم ، تشخیص آریتمی ها و گزارش آنها به اپراتور در جهت تشخیص سریع بیماری ، تبادل اطلاعات با کامپیوتر از طریق پورتهای ستگاه و . . . را در بر بگیرد .

 

تفاوت دستگاه های تک کاناله و چند کاناله ECG:

الکتروکاردیوگراف‌های چند کاناله، سیگنال‌ها را از دو لید یا بیشتر به‌صورت همزمان ثبت می‌کنند و غالباً به جای دستگاه‌های تک کانال استفاده می‌شوند.

الکتروکاردیوگراف‌های چند کاناله مزیت‌های متعددی نسبت به تک کانال‌ها دارند. آنها باعث ساده‌تر شدن و تسهیل تفسیر سیگنال ثبت شده از طریق امکان مقایسه لیدهای ثبت شده در همان ضربان قلب می‌شوند. در نتیجه اغلب، دقت تشخیص بهبود می‌یابد. به عنوان مثال، یک ضربان غیرطبیعی که در دو یا تعداد بیشتری از لیدها به طور همزمان شناسایی می‌شود می‌تواند یک آرتیفکت باشد بدون اینکه لازم باشد لیدها را تغییر دهیم.

الکتروکاردیوگراف‌های چند کاناله در حالت اتوماتیک تمام ۱۲ لید را می‌توانند در حدود ۱۲ ثانیه ثبت کنند که باعث صرفه‌جویی در زمان و کار می‌شوند.


طرز کار : ابتدا الکترودهای دستها و پاها را که به صورت گیره می باشند را پس از زدن مقدار ژل مناسب (طبق توضیح زیر) در جای خود وصل می کنیم. سپس الکترودهای سینه ای را بوسیله پوار در محلهای خود وصل می کنیم . سیم زمین را وصل نموده و دستگاه را روشن می کنیم . توسط صفحه کلید شرایط مناسب برای گرفتن ECG بیمار را تنظیم نموده و سپس کلید START را می زنیم .

 در نوار قلب چه مواردی مشخص می‌شود؟

·       تعداد و الگوی غیرطبیعی ضربانات قلب

·       ضخیم شدگی عضلات دیوارۀ قلب در اثر فشار خون بالا یا سایر بیماری‌ها

·        شواهد حملۀ قلبی اخیر و اثرات بر جای مانده از حملات قلبی گذشته

·        نواحی از قلب که خون‌رسانی کافی ندارند

·        شواهد اختلالات الکترولیتی در بدن

محل قرارگرفتن لیدها:

دستگاه نوارقلب دارای ۱۰ پروب (کابل) است : ۴ پروب مخصوص اندامها و ۶ پروب مخصوص قفسه سینه:

پروب های اندام، رنگ و کد مخصوص خود را دارد:

L.   دست چپ: زرد

R.   دست راست: قرمز

N.   پای راست: مشکی

F.   پای چپ: سبز

پروب های سینه ای شامل:

V1: در فضای بین دنده ای چهارم در لبه راست استرنوم                    

V2: در فضای بین دنده ای چهارم در لبه چپ استرنوم

V3: بین V4, V2

V4: در فضای بین دنده ای پنجم در خط مید کلاویکولار

V5: هم سطح V4 در خط مید اگزیلاری قدامی

V6  : هم سطح V4در مید اگزیلاری

rcexp_ecg_app_3

 عموما سرعت کاغذ ۲۵ میلیمتر در ثانیه است و برای مشاهده و گزارش هر چه بهتر کمپلکس ها سرعت را به ۵۰ میلیمتر در ثانیه می رسانیم.

جهت گرفتن نوارقلب (ECG) نیاز به ثبت ۱۲ لید (اشتقاق) می باشد. از این دوازده لید، شش لید اول مخصوص اندام ها شامل: avF ,avL, avR, III, II, I و شش لید سینه ای شامل V1, V2, V3, V4, V5, V6 می باشد.

روش انجام کار

۱-        روش انجام کاررابرای بیمار (در حد سن او) توضیح دهید.

۲-        بهتر است که بیمار ساعت و سایر لوازم فلزی خود را در بیاورد.

۳-        وسایل مورد نیاز را آماده کنید.

۴-        دمای محیط را کنترل کنید.

۵-        پوشش بیمار و حریم خصوصی وی را حفظ و بیمار رادر وضعیت راحت قراردهید.

۶-        دستبندها رابه ژل آغشته و به دور دستها وپاهای بیمار وصل کنید.

۷-        دستگاه را روشن کنید و نوار را در شش لید مختلف بگیرید (avf ,avl, avr,III,II,I)

۸-        روی سینه بیمار ،محل قرارگرفتن لیدها رابه ژل آغشته کنید.

۹-        الکترودها راوصل کنید.

۱۰- لیدها ی V1تا V6 رابگیرید.

۱۱- ژل روی سینه بیمار رابه آرامی پاک کنید.

۱۲- یک لیدطولانی II بگیرید.

۱۳- دستبندها رابازکرده ومحل راتمیزکنید.

۱۴- بیمار رادروضعیت راحت قراردهید.

۱۵- نواررا ارزیابی کرده واشتقاقها ی مختلف راثبت کنید.

۱۶- مراحل انجام کار و مشاهدات خودراثبت کنید.

ECG Leads

 جهت دانلود کلیپ آموزشی نحوه گرفتن نوارقلب اینجا کلیک کنید.

 

جهت دانلود شبیه ساز آموزشی  آریتمی های قلبی اینجا کلیک کنید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫22 نظرها

 1. سلام .رشته من مهندسی پزشکیه و ترم ۳ میخوام در مورد انواع مدل دستگاه و کشور های سازنده و برندهای دستگاه و اینکه منظور از کانال و لید چیست و اگر مثلا کانال ها ۱۲تا باشه چه فرقی میکنه با ۳ کانال برام مطلب بزارین .اگه بتونین برام به ایمیلم بفرستین ممنون میشم.

 2. سلام
  ببخشید من یه مطلب میخواستم در مورد چگونگی توصیف سیگنال ecg
  اگه میشه به ایمیلم بفرستین
  ممنون میشم دوستان

 3. سلام من یکسری اطلاعات راجع به روابط بین لیدهای نوار قلب می خوام.
  ممنون میشم راهنمایی کنید که از کجا میتونم پیدا کنم

 4. سلام لطفا اطلاعاتی راجب دستگاه ecg و تفاوت کانال ها و نحوه عملکرد در تغییر تعداد کانال میخواستم ممنون میشم ایمیل بفرستید باتشکر

 5. سلام میخواستم بدونم که بین لیدهای جلو سینه وقتی ژل میزنیم لازمه که لیدها بوسیله ژل اتصال نداشته باشن منظورم اینه که ژل رو بصورت یکسره بر روی سینه بزنیم ایراد داره یا اینکه فقط بصورت نقطه ای زیر پوآر بزنیم

   1. من دیدم که بعضی مراکز تخصصی قلب مثل قلب الزهرای شیراز موقع ای کی جی گرفتن از یه سری اسپری های مخصوص بصورت افشانخ استفاده میشه و خبری از ژل نیست…کل قفسه سینه رو اسپری میکنن و بعد پوارارو وصل میکنن

 6. سلام
  بابت مطالب خوب و کاربردی تون متشکرم.
  اگر ممکنه میخواستم نحوه انجام ECG رو برام بفرستین.
  ممنون از لطفتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن