مدیریت پرستاری

مروری بر دوره تخصصی پرستاری CGFNS – RN

مقدمه ای بر دوره آموزشی تخصصی  CGFNS

پس از دهه  ۱۹۶۰ ایالات متحده با سیل عظیمی از پرستاران خارجی روبه رو شد که برای گذراندن دوره های پرستاری مهاجرت کرده بودند. ادارات مهاجرت ایالات متحده برای تعیین سطح آموزشی پرستاران که متقاضی اخذ ویزای کار بودند با کمبود وقت مواجه شدند و نیاز به وجود یک گواهینامه یا مدرک به عنوان Registered Nurse در ایالات متحده از آن زمان پدید آمد. واقعیت آن بود که به طور متوسط تنها پانزده تا بیست درصد پرستاران آموزش دیده خارجی آزمون RN ایالات متحده یا  NCLEX-RN کنونی را می گذراندند. برنامه CGFNS به عنوان یک آزمون پیش نیاز وفرایند ارزیابی کننده برای پرستاران خارجی محسوب شد تا پرستاران بتوانند با کارایی بیشتر نیازمندیهای لازم جهت دریافت مدرک RN در آمریکا را کسب کنند.

 

مزایای برنامه   CGFNS

این برنامه کیفی  ، پرستارانی را که دارای پتانسیل بالایی برای کسب مدرک در ایالات متحده هستند مشخص می کند . از زمان شروع برنامه یعنی زمانی که امتیازات حاصل از CGFNS ملاک حضور در آزمون RN به شمار رفته پیشرفتهای قابل ملاحظه ای ایجاد شده است .پیش از آن %۲۰-۱۵ افراد موفق به دریافت مدرک می شدند که ا خیرا این آمار به %۹۰-۸۸ رسیده است . افزایش مکانهای برگزاری آزمون CGFNS و آزمونهای زبان در تمام دنیا برای داوطلبان این مزیت را داشته است که در وقت و هزینه صرفه جویی کنند چرا که به جای مسافرت به آمریکا و شرکت در آزمون NCLEX-RN[T1]  میتوانند امتحان CGFNS را در کشور خود بگذرانند. هر پرستاری که علاقمند به انتخاب شده و کسب امکان بالای موفقیت در امتحان ‌NCLEX-RN باشد آزمون CGFNS را بسیار سودمند خواهد یافت. پرستاران متقاضی بوردهای آمریکایی Registered Nurse و دپارتمان کار آمریکا سرویس تابعیت و مهاجرت و همچنین تحصیل در دانشگاهها و موقعیتهای استخدام می توانند از مزایای این برنامه  برخوردار شوند.

کسب این گواهینامه از سه را ه به پرستاران کمک می کند:

اول اینکه به مثابه سکوی پرتاب برای حضور در آزمون RN است یعنی با دریافت این گواهینامه تمام پیش نیازهای لازم برای شرکت یک پرستار در امتحان NCLEX-RN کسب خواهد شد. اغلب ایالتهای آمریکا قبل از اینکه پرستار بتواند در آزمون NCLEX-RN حضور یابد دارا بودن این گواهینامه را شرط اصلی قرار داده اند اما از آنجائیکه قوانین ایالتی به طور جداگانه وضع می شود شروط لازم ممکن است از ایالتی  به ایالت دیگر فرق کند بنابراین شما باید با بورد پرستاری ایالات مورد نظر خود تماس گرفته و شرایط دریافت عنوان Resigered Nurse را سئوال کنید.

دوم اینکه دریافت گواهینامه به میزان زیادی موفقیت یک پرستار را در امتحان NCLEX-RN تضمین خواهد کرد (در مقایسه با پرستارانی که فاقد گواهینامه هستند) و به متقاضیان درصد بالایی از اطمینان به موفقیت در آزمون فوق را خواهد بخشید.

و بالاخره اینکه دریافت این گواهینامه اخذ ویزای کار در ایالات متحده  را تسهیل می کند .

در بخش ۳۴۳ اصلاحیه قانون کار ومهاجرت (IIRIRA) مصوبه ۱۹۹۶ از گواهینامه CGFNS به عنوان ملاک اصلی برای غربالگری افراد متقاضی کار در سرویسهای بهداشتی و مراقبتی یاد شده است. ICHP (کمیته بین المللی متخصصین  بهداشتی و مراقبتی ) –بخش CHFMS  ـ اعطای ویزای کار را گسترش داده است. مطابق با یکی از ملزومات بخش ۳۴۳ برای پرستارانی که خارج از آمریکا تحصیل کرده اند فاقد گواهینامه های آمریکایی هستند اخذ گواهینامه CGFNS به عنوان یک پیش نیاز ضروری است.

 

ملزومات اساسی:

برنامه CGFNS اختصاصاً برای پرستاران عمومی (General) در نظر گرفته شده است. که درخارج از ایالات متحده تحصیل کرده و می خواهند شانس گذراندن امتحانات NCLEX-RN را داشته باشند تا بتوانند با کسب مدرک RN به عنوان Registered Nurse  در ایالات متحده مشغول به کار شوند.

 

این برنامه از سه بخش تشکیل شده است:

۱ـ بررسی مدارک تحصیلی شامل گواهینامه ها و عضویت ها

۲ـ ارزشیابی توسط امتحان CGFNS ( ارزیابی یک روزه دانش پرستاری)

۳ـ ارزیابی سطح معلومات زبان انگلیسی .

توجه داشته باشید که هر پرستار می تواند با گذراندن موفقیت آمیز هر سه بخش موفق به دریافت گواهینامه CGFNS شود. به این منظور یک پرستار باید آموزش دیده باشد و مدرک متداول به عنوان یک پرستار عمومی ‌First Level آنگونه که توسط ICN (انجمن بین ا لمللی پرستاران ) تعریف شده است را دریافت کرده باشد. این پرستاران د ر اغلب کشورها پرستاران حرفه ای یا Registered نامیده می شوند. پرستاران سطح دوم (Second Level) که غالباً پرستاران تجربی شغلی (Vocational) یا کمک پرستار (Practical) نامیده می شوند صلاحیت دریافت RN آمریکا را ندارند بنابراین نمی توانند در برنامه ‌ CGFNS شرکت کنند. CGFNS سطوح آموزشی پرستاران را ارزیابی می کند و مدارک کلی را از متقاضیان دریافت می نماید. متقاضیان باید دوره آموزش دانشکده را گذرانده باشند و از یک دانشکده رسمی (حداقل ظرف مدت دو سال) فارغ التحصیل شده باشند و مفاهیم تئوریک و روشهای بالینی مراقبت پرستاری بالغین شامل داخلی وجراحی . مادران  ونوزادان و پرستاری اطفال پرستاری بهداشت روانی را کاملاً بدانند . توجه داشته باشید که تمامی مدارک باید مستقیما ً از سازمان مربوطه دریافت شده باشد. متقاضیان باید دارای مدرک کامل و بدون محدودیت برای کار به عنوان پرستار عمومی سطح اول در کشوری که تحصیل کرده باشند و مدرک متداول را نیز دریافت کرده باشند. همه مدارک باید توسط سازمان مربوطه تعیین شود. در صورتی که یک متقاضی در یک حیطه آموزش تئوری یا عملی را نگذرانده باشد اقدام به تکمیمل دوره نماید نمرات آنها نیز باید از طریق سازمان  برگزار کننده آزمون مستقیماً به سازمان مرکزی CGFNS ابلاغ گردد. CGFNS نمراتی که توسط خود داوطلب به مرکز برسد نخواهد پذیرفت. یک پرستار عمومی باید مفاهیم تئوریک و روشهای بالینی را در حیطه های مختلف بداند. پرستاری که در یک حیطه کارکرده (مثلاً در حیطه مامایی یا اطفال و روانی) نیز صلاحیت شرکت در برنامه را ندارد. پزشکان و سایر گروه های تخصصی نیز نمی توانند در این برنامه حضور داشته باشند.

 

آزمون مهارت زبان انگلیسی:

داوطلبان باید مهارت زبان انگلیسی خود را از طریق اخذ امتیازات از سازمان برگزار کننده آزمون اثبات کنند. به طور رایج داوطلبان می توانند هم TOFEL  – که توسط مراکز ETS برگزار می شود و هم TOEIC که توسط گروه Chauncy برگزار می شود را بگذرانند و  هم می توانید مدرک IELTS که توسط مرکز انتخابات ESOL دانشگاه کمبریج بریتانیا و سفارت بریتانیا و مرکز آموزش IDP استرالیا برگزار می شود داشته باشند. به عبارت دیگر متقاضیان باید یکی از آزمونهای انگلیسی فوق را با موفقیت به پایان برده باشند.

 

برگرفته از سایت موسسه علوم و فنون معین

برای شرکت در آزمون های آنلاین پرستاری NCLEX روی تصویر زیر کلیک کنید:

irannurse.ir-81

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫4 نظرها

  1. میخواستم بدونم که کدوم ایالت های آمریکا CGFNSاجباری نیست؟چراکه شندیم فقط توبعضی ایالت ها الزامی است

  2. سلام ضمن سپاس از شما، ایا امکان شرکت در ازمون cgfnsقبل از گذراندن طرح دوساله پرستاری هست یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن