آموزش اختصاصیجراحیفوریتهای پزشکیمغز و اعصاب

ضربه به گردن و مراقبت های آن

ستون مهره های گردن شامل هفت مهره است. شکستگی مهره گردن معمولاً بر اثر ضربات بسیار شدید مانند ضربات ناشی از تصادفات رانندگی و سقوط از ارتفاع اتفاق می افتد.
در حین فعالیتهای ورزشی هم ممکن است فردی دچار شکستگی مهره های گردنی شود مثلاً افتادن یک ژیمناست از روی حلقه در حین پشتک زدن یا به زمین خوردن یک سوارکار از اسب یا برخورد سر یک شناگر هنگام شیرجه زدن به کف کم عمق همگی می توانند شکستگی مهره گردن شوند.
خطرناک ترین عارضه شکستگی مهره گردن، آسیب نخاع است. نخاع از داخل ستون مهره های گردنی عبور می کند و شکستگی مهره ها می تواند به نخاع گردنی آسیب وارد کند. این آسیب می تواند موجب فلج هر چهار دست و پا و حتی مرگ شود.
اقدامات اورژانسی در مواجهه با بیمار دچار شکستگی گردن :
در بیماران دچار آسیب شدید مانند سقوط از ارتفاع یا حوادث رانندگی شدید، قبل از هر گونه حرکت دادن بیمار، باید گردن بی حرکت شود.
این امر به خصوص در مورد بیماران بیهوش، باید حتماً رعایت شود . در هر کدام از این بیماران ممکن است شکستگی گردن وجود داشته باشد که هر گونه حرکت گردن می تواند موجب آسیب های جبران ناپذیر به نخاع شود.
پرسنل اورژانس به محض برخورد با چنین بیماری ابتدا گردنبند طبی مخصوص را به دور گردن بیمار می بندند و سپس وی را به آمبولانس منتقل می کنند.
تا وقتی بیمار در بیمارستان از ناحیه ی گردن  عکس بگیرد و پزشک از سلامت ستون مهره های گردنی مطمئن نشوئ، این گردنبند از گردن بیمار نباید باز شود.
اقدامات تشخیص شکستگی مهره گردن :
۱-انجام رادیوگرافی ساده (عکس برداری از گردن)
۲-انجام سی تی اسکن و MRI
۳-معاینه بالینی بیمار

درمان:

بسته به این که شکستگی در کدام یک از مهره های گردنی ایجاد شده و شکل و شدت شکستگی چگونه است متفاوت می باشد.
شکستگی های خفیف ممکن است با پوشیدن یک بریس گردنی به مدت ۶ تا ۸ هفته بهبود یابند ولی شکستگی های شدید معمولاً نیاز به عمل جراحی دارند. در برخی موارد نیز برای جا اندازی شکستگی گردن عکس از تراکشنها  و کششهای گردن (وزنه) استفاده شود.
پیشگیری :
با رعایت موارد زیر، می توانید احتمال شکستگی مهره های گردن را کم کنید :
•    همیشه در اتومبیل از کمربند ایمنی استفاده کنید.
•    هیچ وقت در استخرهای کم عمق شیرجه نزنید.
•    در حین ورزش های پر تحرک از وسایل و تجهیزات مناسب استفاده کنید.

(مطلب ارسالی از طرف اعضای سایت)

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن