اطفال و نوزادانفوریتهای پزشکیمامائیهوشبریويژه

راهنمای بالینی تجویز سورفکتانت از راه لوله تراشه INSURE

سندرم دیسترس تنفسی (RDS) شایعترین بیماری تنفسی در نوزادان نارس بوده و مهم ترین علت مرگ و میر در نوزادان نارس است. این بیماری حالتی از نارسائی ریوی است که سیر طبیعی آن هنگام تولد یا کمی بعد از آن شروع می‌شود و شدت آن طی ۲ روز ابتدائی افزایش می‌یابد. اگر درمان صورت نگیرد، مرگ به دلیل هیپوکسی پیشرونده و نارسائی تنفسی رخ می‌دهد. در نوزادانی که زنده می‌مانند، بهبود بیماری بین ۲ تا ۴ روزگی شروع می‌شود.

سندرم دیسترس تنفسی به دلیل کمبود سورفکتانت آلوئولی همراه با نارسی ریه بوده و اغلب در نوزادان نارس مشاهده می شود. از نظر بالینی سندرم دیسترس تنفسی با دیسترس تنفسی زود هنگام شامل سیانوز ، ناله ، توکشیدگی فضای بین دندهای یا تحت دنده ای تظاهر می‌کند. ممکن است نارسائی تنفسی پیشرفت نماید که با  RDS Score – رادیوگرافی ریه و تجزیه گازهای خونی (ABG) مشخص می‌شود. تشخیص در عکس قفسه سینه بوسیله نمای مشخص شیشه مات (ground glass) و برونکوگرام هوائی (Air Bronchogram) تأیید می‌شود. اساس درمان سندرم دیسترس تنفسی درمان با سورفکتانت و حمایت تنفسی مصنوعی است. در میان روشهای حمایت تنفسی، فشار مثبت مداوم راه هوائی از طریق بینیNCPAP¹))و تهویه مکانیکی به دلیل تأثیر آنها در کاهش میزان مرگ و میر مرتبط با سندرم دیسترس تنفسی شناخته شده‌تر هستند. ولی کاربرد زود هنگام NCPAP و سورفکتانت در کاهش نیاز به تهویه مکانیکی مؤثر بوده و با عوارض جانبی کمتر همراه بوده است.

(روشINSURE ): روشی جهت تجویز سورفکتانت به نوزاد دچارRDS است که با دریافتNCPAP توسط نوزاد دنبال می شود .

INSURE=

( E=اکستوباسیون، SUR= تجویز سورفکتانت ،IN =انتوباسیون)

 

NICU
NICU

 

روش اجرا:

در بارداریهای پر خطر بهتر است متخصص نوزادان یا رزیدنت کودکان قبل از تولد نوزاد در اتاق زایمان حاضرشده و در صورتی که نوزاد نیازمند انتوباسیون باشد،به بخش مراقبتهای ویژه نوزادان انتقال یافته وتحت تهویه مکانیکی قرار گیرد و سورفکتانت تزریق شود. در نوزادانی که تنفس خود بخودی داشته و دچار علائم سندرم دیسترس تنفسی باشند،در صو رتی که دچار دیسترس تنفسی متوسط تا شدید باشند ،این روش انجام می شود.

احتمال موفقیت این روش در نوزادان کمتر از۲۷هفته ووزن تولد کمتراز ۱۰۰۰گرم کم بوده و در صورت لزوم باید از روشهای دیگر استفاده گردد.

شدت دیسترس تنفسی در نوزادان بستری به وسیله درجه بندی (RDS SCORING)سنجیده می شد. بدین ترتیب که به پنج مورد تعداد تنفس،سیانوز، رتراکسیون بین دنده ای،صداهای تنفسی ، گرانتینگ ،امتیاز ۰ تا ۲ تعلق می گیرد.(جدول زیر)

علایم بالینی ۰ ۱ ۲
تعداد تنفس در دقیقه کمتر از ۶۰ ۶۰تا ۸۰ بیشتر از ۸۰
سیا نوز در هوای اتاق ندارد زیر هود ندارد زیر هود دارد
رتراکسیون بین دنده ای ندارد متوسط شدید
صدا های تنفسی خوب است کاهش یافته سمع نمی شود
گرانتینگ ندارد فقط با گوشی بدون گوشی

 

در صورتیکه نمره حاصله کمتر از ۳ باشد،ضمن تجویز اکسیژن مورد نیاز و اقدامات حمایتی نوزاد تحت نظر قرار گیرد.

اگر نمره ۴ یابیشتر باشد،نوزادجهت انتقال به NICU آماده شده وتحت مانیتورینگ قلبی و تنفسی و پالس اکسی متری قرار گیرد

اگر نوزاد نیازمند % Fio2 > 0.40 باشد تا به اشباع اکسیژن ( Spao2 ) بین ۸۵ و ۹۲ درصد برسد یا اگر نشانه های دیس پنه متوسط تا شدید (RDS Score >6) و یا علائم رادیولوژیک RDS را در سن ۳۰ دقیقه یا بیشتر از تولد نشان دهد،باید انتوبه شده و سورفکتانت به روش INSUREتجویز شود.

جهت تجویز سورفکتانت ، سر نوزاد در وضعیت انتو باسیون تراکئال گذاشته شده و تحت لارنگوسکوپی مستقیم توسط لوله تراشه مناسب وزن ، نوزاد اینتوبه شده و سرنگ پر شده با سورفکتانت که تا دمای بدن گرم شده به لوله تغذیه ای ( Feeding tube ) متصل شده و داخل لوله تراشه رانده شده تا ۵/۰ سانتی متر پایین تر از نوک لوله تراشه قرار گرفته و سپس سورفکتانت طی ۳-۱ دقیقه تجویز گردد.

عمل تجویز سورفکتانت در صورتیکه ضربان قلب زیر۱۰۰ b/min افت نماید یا اگر اشباع اکسیژن Spao2 زیر ۸۰ درصد برسد و یا اگر سرفه و (choking) رخ دهد ، متوقف شده و بعد از اینکه نوزاد بوسیله تهویه بگ و ماسک با ثبات شد ، ادامه یابد.

بعد از تجویز سورفکتانت جهت نوزاد NCPAP به میزان ۵-۴ سانتی متر آب از طریق ونتیلاتورشروع می شود. در صورت افت اشباع اکسیژن Spao2 زیر ۸۰درصد میتوان میزان PEEP راتا۸سانتی متر آب افزایش داد.

نوبت بعدی تجویز سورفکتانت ، ۶ الی ۱۲ ساعت بعد از نوبت اول در صورتیکه %Fio2 > 0.40 برای حفظ اشباع اکسیژن Spao2 > 85% مورد نیاز باشد ، تجویز گردد.

جهت جلوگیری از آپنه احتمالی بدنبال انجام این روش جهت نوزاد آمینوفیلین با دوز بارگیری (۵ mg/kg) و دوز نگهدارنده mg/kg2.5 هر ۱۲ساعت وریدی شروع گردد.

بدلیل اقدامات انجام گرفته روی نوزاد طی این روش بهتر است سطح پوشش آنتی بیوتیکی بالا برده شود.

وقتی نوزاد تحت NCPAP اشباع اکسیژن ( SPao2) کمتر از ۸۵% داشته باشد یا اگر در آنالیز گازهای خونی(ABG) انجام شده Pao2 < 50 mmHg) ، Paco2 > 60 mmHg، PH<7.20) داشته باشد در حالیکه نوزادFio2 > 0.70% دریافت کند ، باید اینتوبه شده و تهویه مکانیکی شروع شود.

در ضمن وقتی بیشتر از ۴ نوبت آپنه طی یک ساعت یا بیشتر از ۲ مرتبه تهویه با بگ و ماسک در ساعت مورد نیاز باشد، نوزاد برای تهویه مکانیکی اینتوبه شود.

در نوزاد تحت NCPAP در صورت بهبود وضعیت تنفسی میتوان با راهنمائی پالس اکسی متری به شرطی که میزان اشباع اکسیژن کمتر از ۹۰% افت نکند ،میزان۲Fio را به تدریج تا حدود ۳۰-۲۱ درصد کاهش داد و سپس در صورت بالا بودن PEEP دریافتی میزان آن تا حدود ۴ سانتی متر آب کاهش یابد.

نوزاد تحت NCPAP وقتی که Fio2 مورد نیاز% Fio2< 0.30 و CPAP< 3-4 cmH2o دریافت کند ودرABG انجام شده Paco2<60 mmHg و ۵۰mmHg Pao2 > داشته باشد از دستگاه جدا شده و زیر اکسی هود   (۵-۷ Li/Min O2 ) گذاشته شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن