بهداشتجراحیزنان و زايمانفوریتهای پزشکیمامائی

دستگاه ضربان یاب قلب جنین (سونیکید)

سونیکید (Sonicaid) دستگاهی تشخیصی است که جهت آشکار سازی ضربان قلب جنین با استفاده از روش مارواء صوت داپلر استفاده می گردد.

‌فیزیولوژی:

صدای قلب جنین از هفته چهاردهم بارداری در خانم‌های لاغر و در هفته بیستم در تمامی خانم‌های باردار قابل سمع است. در صورت شنیده نشدن این صدا احتمال مرگ جنین مطرح است لذا در این موارد، جهت بررسی سلامت جنین، پزشک از دستگاه سونیکید استفاده می‌کند.

سونیکید چگونه کار می کند؟

ابتدا پروب را با در نظر گرفتن جهت سوکت آن به دستگاه وصل کنید و در ادامه به منظور روشن کردن دستگاه، پیچ ولوم را به سمت راست بپیچانید. برای کم یا زیاد کردن صدای دستگاه پیچ ولوم را به سمت چپ یا راست بپیچانید، در نظر داشته باشید که به جز موارد ضروری صدا را در حالت حداکثر قرار ندهید. برای دریافت صدای قلب جنین به طور واضح باید از ژل اولتراسوند استفاده کرد. نشان‌دهنده قرمز نمایانگر اتصال دستگاه به برق شهر، سبز نشانه روشن بودن دستگاه و زرد برای اعلام ضعیف بودن باطری (در حالت کار با باطری) است.

irannurse.ir-87_sonicaid

سونیکید در چه مواردی به کار می رود؟

این دستگاه جهت تشخیص صدای قلب جنین و محاسبه تعداد ضربان قلب آن با استفاده از روش ماوراء صوت داپلر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات عمومی دستگاه سونیکید:

دستگـاه سونیکید  بـر مبنـای تئـوری داپلـر بـا سیستـم فـرا صـوت و از طـریق پروب تبدیل‌کننده پیزوالکتریک، صدای قلب جنین را منعکس کرده و از طریق بلندگو یا گوشی شنیده می‌شود. این دستگاه قابل حمل بوده و جهت استفاده در مطب یا بخش زایمان مناسب است. طرز کار دستگاه بسیار آسان و ساده بوده و با برق شهر و باطری کار می‌کند.
با استفاده از منبع تغذیه خارجی (به جای منبع تغذیه داخلی در مدل‌های قبل) و پوشش پلاستیکی بر روی بدنه دستگاه و پروب، دستگاه از نظر اتصال الکتریکی از ایمنی بالایی برخوردار است. و خطری از نظر اشعه، امواج الکتریکی و یا الکترو مغناطیسی ندارد.
استفاده از پروب با تکنولوژی جدید امکان پوشش سطحی وسیع تر و یافتن آسان‌تر جنین را فراهم آورده است. همچنین جهت بهینه شدن صدای قلب جنین از تکنولوژی کاهش نویز استفاده شده است.

مشخصات فنی دستگاه سونیکید:

منبع تغذیه از نوع External Power Switchingبا ولتاژ ۱۵ ولت و جریان دهی ۲ آمپر است. توان مصرفی دستگاه ۱۲ ولت آمپر است.
باطری دستگاه از نوع Sealed Lead Acid Batteryبا ولتاژ ۱۲ ولت و جریان دهی ۲/۱ آمپر است که از بهترین انواع باطری‌ها برای تجهیزات پزشکی بوده و طی ۱۰ ساعت شارژ کامل می‌شود.
فرکانس کریستال های پیزو الکتریک دستگاه مطابق فرکانس استاندارد بین المللیMHZ2/2 ‌و توان خروجی فرستنده ۲mw/cm 5/4 است. قطر پروب دستگاه mm26 است.
توان خروجی بر روی بلندگو ۲/۲ وات است.

انتخاب فرکانس دستگاه:

انتخاب فرکانس بهینه برای سیستم با توجه به دو موضوع انجام می شود:
۱- برای نفوذ خوب و بد و بدون جذب زیاد، یک فرکانس کم بهترین انتخاب است زیرا تضعیف بافتٍ‌ها به طور غیر خطی با افزایش فرکانس زیاد می شوند.
۲- برای افزایش توان برگشتی حاصل از مجموعه و همچنین دقت بالاتر یک فرکانس زیاد بهتر است، زیرا هر سلول با مقدار بیشتری از سیگنال های ارسالی برخورد می کند.

پارامترهای مهم درمقایسه یک دستگاه جنین یاب:

۱) استحکام کافی پروب در مقابل ضربه،نفوذ آب و ژل
۲) کیفیت خوب کریستال‌های پروب
۳) کیفیت بالای اجزای الکترونیک گیرنده و فرستنده برای حصول به صدای خوب
۴) امکان استفاده از برق و باطری قابل شارژ
۵) امکان حمل و نقل آسان
۶) ایمنی کامل کاربر و بیمار
۷) راحتی کار با دستگاه
۸) امکان نمایش FHR و انقباضات رحم
۹) امکان اتصال به سانترال و کامپیوتر
۱۰) قیمت متناسب با امکانات و کیفیت دستگاه
۱۱) خدمات گارانتی و پشتیبانی مناسب

بررسی چند اشکال رایج در سونیکید:

یکی از رایج ترین اشکالات موجود در سونیکید ها خرابی پروب  آن است . این خرابی گاهی به دلیل قطع سیم در ابتدا یا انتهای آن جایی که سیم به فیش پروب و نیز جایی که به قسمت اصلی پروب متصل می شود اتفاق می افتد که با قطع کردن سیم و لحیم‌کاری مجدد مشکل حل می شود. گاهی کریستال های پروب به‌ دلیل ضربه صدمه می خورند که در این حالت باید کل پروب تعویض شود . عموما در این حالت کاربران از صدای ضعیف دستگاه گله می کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن