آموزش عموميبهداشتروان پرستاریمامائی

خود ارضایی (استمناء)، عوارض و راه درمان آن

خود ارضایی چیست؟

خود ارضائی یا استمناء ، ارضا شدن به صورت غیر عادی بواسطه تحریک مجازی توسط عکس، فیلم و یا شخصیت و انجام سکس خیالی در ذهن است. یکی از بارزترین مشکلات جوانان به علت نیاز و میل جنسی و عدم دسترسی به جنس مخالف برای  ارضا شدن این غریزه، پدیده خود ارضایی می باشد. این پدیده در زنان ۲۰ در صد بیشتر از آقایان می باشد، اما ضررهای وارده بر جسم و روان مردان تا ۵۰ درصد بیش از زنان می باشد. بر حسب لذت و امنیت خاطر و محیا بودن محیط و سهولت انجام این عمل، اعتیاد به آن بسیار زیاد می باشد و ترک آن بسیار سخت. هرگونه خارج شدن اسپرم یا مایع منی از آلت مردانگی بواسطه خود ارضایی باعث می شود تا انرژی زیادی از بدن به هدر رود. خواب آلودگی ، احساس خستگی ، بی حوصلگی ، عدم تمرکز ذهن را می توان از مهمترین مشکلات روانی این عمل به شمار آورد.

irannurse.ir-86_khoerzaee

عوارض خود ارضایی:

۱) عوارض روحی و روانی:

این عارضه هم در مردان و هم در زنان مشترک میباشد زمانی که شما شخصی را در ذهن خود تجسم می کنید و عمل سکس را بازسازی می کنید به مغز یک دستور مجازی می دهید که در این صورت مغز هم به اندامها دستور مجازی خواهد داد. بلافاصله حرکت خون به قسمتهای قابل تحریک شما زیاد می شود و در خاتمه که ارضا می شوید یک انرژی زیادی  از شما بواسطه یک حرکت مجازی به هدر می رود. به مراتب مغز به این پدیده عادت خواهد کرد و زمانی می رسد که شما فقط با ساختار مجازی ذهن خود تحریک می شوید و از حقیقت دور می شوید. پس زندگی زناشویی  شما به خطر خواهد افتاد و مغز شما قدرت تصمیم گیری  خود را تا حدودی از دست خواهد داد. دیر فکر می کنید ، زود خسته می شوید ، بی حوصلگی و عصبانیت ، گوشه گیری و خواب آلودگی رنجتان می دهد، ضریب هوشی شما کاهش می یابد و در نتیجه توانایی مغز شما پایین می آید.

۲) عوارض جسمانی:

در آقایان:

پوکی  استخوان ، دیسک کمر ، عارضه کم بینی با دوبینی ، لاغری ، به هم خوردن ریتم ضربان قلب ، ابتلا به عوارضی همچون نارسایی قلبی و تیروئید ، احساس گرسنگی ، کم شدن آب بدن ، عدم باروری بیضه ها ، عدم تولید اسپرم یا کاهش آن و در نتیجه کافی نبودن اسپرم برای تولید جنین و در نهایت عقیمی

در خانمها:

سردرد ، کم شدن قدرت شیر دهی ، لرزش  انگشتان دست ، کم بینی ، درد استخوان و مفاصل ، عدم باربری تخمکها ، تغییر مدت زمان دوره ماهانه ، انحراف استخوانها و البته تاثیر مستقیم بر روی جنین و …

 

راه درمان:

هیچ وقت به افرادی که به عمل خود ارضایی  وابسته شده اند و بارها تصمیم گرفتند که دست به این عمل نزنند پیشنهاد ترک نمی شود. چون عملی نیست. این یک میل است ، این قوی ترین غریزه انسان است پس به آسانی نمی توان با آن مبارزه کرد. افرادی بوده اند که بیان می کردند روزانه سه یا حتی چهار مرتبه این عمل را انجام می دهند و امروز ترک کرده اند. راه درمان احتیاج به صبر و مقاومت دارد. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که روزانه این عمل را انجام می دهید، برای  ترک پیشنهاد می گردد روشهای زیر را به کار گیرید:

۱) از تنها بودن خودداری کنید

۲) اگر با نگاه کردن به جنس مخالف تحریک می شوید بلا فاصله روی خود را برگردانید

۳) ار دیدن عکس ، فیلم ، تصاویر و خواندن مظالب تحریک کننده بپرهیزید

۴) شما در یک هفته و یا حتی  یک ماه نمی توانید این عادت را ترک کنید

۵) اگر روزانه یک بار این عمل را انجام می دهید در ابتدا به جای آنکه هر روز یک بار این کار را بکنید هر دوروز یکبار این عمل را انجام دهید پس از مدت ۱۰ روز بجای انجام این عمل هر دوروز یکبار آنرا به هر سه روز یک بار کاهش دهید. این بار پس از مدت ۱۵ روز سه روز را به چهار روز و بعد از مدت ۳ هفته ۴ روز را به یک هفته برسانید به مراتب پس از مدت زمان حدود ۳ ماه از این روش می توانید به ترک کامل برسید.

توجه داشته باشید که:
۱-افراط در هر چیز نتیجه ای جز ضرر ندارد. موردی که اشکال خود ارضایی می باشد این است که شما صرفاً از نظر جنسی ارضا میشوید و سایر حواس شما مثل لامسه و غیره همچنان تشنه میباشند. به همین دلیل خود ارضایی شما را مانند یک رابطه واقعی ارضا نمیکند و حالت آرامش روحی بعد از رابطه واقعی را به شما القا نمیکند. پس افراط در آن می تواند باعث بهم ریختگی توازن شما گردد.
۲-در زمان حالت جنسی شما برای انزال کالری زیادی می سوزانید . پس سعی کنید که حتماً بعد از آن مواد مقوی و همچنین غذای گرم بخورید.
۳-قبل از خواب سعی کنید برای عدم تحریک جهاز تناسلی خود را با آب سرد بشویید.
۴-هیچگاه در حالت ایستاده مبادرت به انجام این کار نکنید.
۵-مواد شوینده از قبیل شامپو و صابون باعث خشکی پوست و سائیدگی میشوند و همچنین ایجاد سوزش مینمایند.از این ها استفاده نکنید.
۶-خود را تحریک به انجام این کار نکنید و سعی کنید تا زمانیکه غدد شما ترشح طبیعی نکرده و امکان برون ریزی طبیعی بوجود نیامده دست به این کار نزنید.
۷-غذاهای سرد در کم کردن التهاب شما موثرند.
۸-بعد از انزال سعی کنید حتماً ادرار کنید. 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام من یکی از دوستانم به دلیل انجام این کار دچار مشکل قلبی و تپش قلب های شدید اما بعد از ترک بعد از چند ماه ریتم و مشکلات قلبش برطرف شد ایا واقعا این مسئله ممکن بعد از ترک درست شه این اشکال؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن