خبر پرستاریمدیریت پرستاری
موضوعات داغ

تعرفه‌ مراقبتهای پرستاری در منزل بازنگری می‌شوند

تعرفه‌ مراقبتهای پرستاری در منزل بازنگری می‌شوند

معاون پرستاری وزارت بهداشت، گفت: تعرفه‌های خدمات مراکز مراقبتهای پرستاری در منزل از ابتدا کم منظور شده بود، به همین علت به شورای عالی بیمه درخواست دادیم که دوباره در تعرفه‌های این طرح بازنگری شود.

تصویب طرح در شورای عالی بیمه سلامت

به گزارش روابط عمومی معاونت پرستاری، به نقل از ایرنا، دکتر مریم حضرتی درباره طرح مراقبت در منزل افزود: این طرح در شورای عالی بیمه سلامت تصویب و مقرر شد به صورت پایلوت برای پنج دسته از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، نوزادانی که نیاز به فتوتراپی دارند، بیمارانی که در ICU هستند و فقط نیاز به مراقبت دارند و دوره حاد درمانشان گذشته و بیماران پیشرفته نارسایی قلبی خدمات مراقبتی در منزل ارائه شود.

تشکیل کارگروه های تخصصی

وی در ادامه بیان کرد: قرار شد بسته‌های خدماتی برای این پنج دسته بیماری نوشته شوند. همچنین کارگروه‌های تخصصی برای هر کدام از این بیماری‌ها تشکیل شد. در هر کارگروه، یک پزشک متخصص هر بیماری، پرستار عضو هیات علمی، پرستار مراقبت در منزل و نماینده‌های بیمه حضور داشتند. بسته‌های خدمتی نوشته و به بیمه‌ها ارائه شده تا پس از تایید، روند اجرایی این طرح آغاز شود.

دکتر حضرتی اظهار داشت: روند آغاز و مراحل ساختاری این طرح شروع شده و به حدود ۶ ماه زمان دیگر برای اجرای کامل آن نیازمند است.

هفتصد و پنجاه مرکز فعال مراقبت در منزل

معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره تعداد مراکز فعال مراقبت در منزل نیز گفت: در حال حاضر، حدود ۷۵۰ مرکز فعال مراقبت در منزل وجود دارد و ۳۰۰ مرکز نیز مجوز گرفتند یا در حال گرفتن مجوز هستند و هنوز شروع به فعالیت نکرده اند.

پرستاری در منزل بهبود سمنان
پرستاری در منزل سمنان

 

وی درخصوص استقبال مردم از خدمات مراقبت در منزل گفت: هر طرحی که برای مردم ایجاد آرامش کند، مورد استقبال قرار می‌گیرد. ارائه این خدمات به ایجاد آرامش در مردم منجر می‌شود. برای مثال، برخی از بیماران، چند ماه در ICU بستری می‌شوند و این در حالی است که میزان عفونت در بیمارستان بالا می‌رود و هزینه‌های بسیاری به مردم، بیمارستان‌ها و بیمه‌ها تحمیل می‌شود. وقتی بیمار در منزل مراقبت کافی و استاندارد را دریافت کند و خدمات نیز تحت پوشش بیمه باشد، مردم، آرامش خواهند داشت.

تشکیل اتحادیه صنفی مراکز پرستاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت درخصوص شیوه بررسی تخلفات در روند اجرای خدمات مراقبت در منزل نیز گفت: به دنبال ایجاد و تشکیل اتحادیه‌ای هستیم که مسئولان مراکز مراقبت در منزل در این اتحادیه عضو باشند. البته هرگونه تخلف این مراکز باید به دانشگاه‌های علوم پزشکی گزارش شود تا رسیدگی کنیم و این اتحادیه‌ نیز مثل اتحادیه سایر صنوف بر عملکرد این مراکز نظارت می‌کنند و اگر تخلفی مشاهده شود به دانشگاه‌های علوم پزشکی گزارش می دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام خدا قوت سایت بسیار خوبی ست امروز بطور تصادفی با سایت آشنا شدم اما مطلبی که می خواستم بطور کامل و جامع بود . ممنونم

  2. سلام بسیار علمی وخوبه ولی دسترسی به نکات کتب ومنابع جهت مطالعه یا انطباق یا رفع مشکلات چبزی نداره ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن