آموزش اختصاصیدسته‌بندی نشده

تست استرس اکو

چرا باید تست استرس اکو را انجام دهیم؟

در استرس اکوکاردیوگرافی چه چیزهایی از قلب دیده می‌شود…

در تست استرس اکوکاردیوگرافی به وسیله تصاویر سونوگرافی مشخص می‌شود کارکرد قلب شما چگونه است و قلب چطور خون را به همه اندام‌های بدن پمپاژ می‌کند. این تست به طور معمول برای تشخیص کاهش جریان خون که از عروق کرونری باریک شده نشات گرفته و به قلب می‌رود کاربرد دارد.

این تست چطور اجرا می‌شود

در ابتدا اکوکاردیوگرام استراحت انجام می‌شود. زمانی که شما به سمت چپ خوابیده‌اید و البته دست چپ شما آزاد است وسیله‌ای به نام مبدل در برابر قفسه سینه شما قرار داده می‌شود. در این حالت از ژلی استفاده می‌شود تا امواج سونوگرافی بهترین تصویر را از قلب تهیه کرده و ارسال کنند.

در مرحله بعدی استرس اکو بیشتر افراد روی تردمیل راه می‌روند یا اینکه روی دوچرخه پدال می‌زنند. حرکت روی تردمیل آهسته است و هر سه دقیقه از بیمار درخواست می‌شود تا سریعتر حرکت کند و یا اینکه تندتر پدال بزند.

در بیشتر مواقع لازم است که فرد بین ۵ تا ۱۵ دقیقه روی تردمیل راه برود یا روی دوچرخه ثابت پدال بزند. همه این موارد بسته به قدرت شما برای ورزش و همچنین سن دارد. زمانی پزشک از شما می‌خواهد حرکت را متوقف کنید که:

 • زمانی که ضربان قلب شما به میزان مورد هدف برسد.
 • وقتی بیمار برای ادامه دادن تست احساس خستگی می‌کند.
 • زمانیکه تغییراتی مانند درد در ناحیه قفسه سینه احساس می‌شود یا فشار خون بیمار بالا می‌رود.

اگر فردی قادر به تحرک و ورزش نباشد، به او دارویی مانند دوبوتامین در حالت وریدی تزریق می‌شود؛ این دارو ضربان قلب را تندتر و کارکرد آن را سخت‌تر می‌کند، درست مانند زمانی که فرد ورزش می‌کند.

فشار خون و ریتم قلب فرد در طول تست توسط پزشک کنترل می‌شود. زمانیکه ضربان قلب فرد بالا می‌رود یا به نوعی به پیک خود می‌رسد تصاویر بیشتری از قلب ثبت می‌شود. در این تصاویر مشخص خواهد شد آیا هر کدام از قسمت‌های ماهیچه‌های قلب با شدت گرفتن کارکرد آن به خوبی کار می‌کنند یا به مشکل می‌خورند. اگر مشکلی وجود داشته باشد به این معناست که به قسمت خاصی از قلب خون یا اکسیژن کافی نمی‌رسد که دلیل آن می‌تواند نازک شدن یا مسدود شدن عروق باشد.

چطور برای این تست آماده شوید

درباره مصرف داروهای روتین خود در روزی که قرار است تست را انجام بدهید حتما با پزشک مشورت کنید. به هر حال ممکن است برخی داروها با نتیجه تست شما تداخل پیدا کنند. هرگز هیچ دارویی را برای این تست بدون اینکه با پزشک خود مشورت کرده باشید قطع نکنید.

اگر هر کدام از داروهای زیر را طی ۲۴ ساعت قبل از انجام تست استرس اکو مصرف کرده‌اید بسیار مهم است که موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید:

 • سیلدنافیل سیترات (viagra)
 • تادالافیل (Cialis)
 • واردنافیل (Levitra)

سه ساعت قبل از انجام تست استرس اکو از خوردن و نوشیدن خودداری کنید. در این زمینه بهتر است توصیه پزشک خود را جدی بگیرید. برای انجام این تست حتما لباس‌های راحت و گشاد بپوشید.

در این تست چه اتفاقی می‌افتد

الکترودها بر روی قفسه سینه، بازوها و پاهای فرد قرار می‌گیرد تا فعالیت‌های قلب را ثبت کند. دستگاه فشار هر چند دقیقه یکبار به بازوی شما فشار می‌آورد. افراد در طول این تست به ندرت احساس ناراحتی در قفسه سینه، شدت گرفتن ضربان قلب یا کند شدن آن، سرگیجه، سردرد، حالت تهوع و تنگی نفس می‌کنند.

چرا این تست انجام می‌شود

استرس اکو به این دلیل انجام می‌شود که مشخص شود آیا به ماهیچه‌های قلب شما تحت استرس و در حین سخت‌تر کار کردن خون و اکسیژن کافی می‌رسد یا خیر.

اگر مشکلات زیر را داشته باشید پزشک شما ممکن است تست استرس اکو را تجویز کند:

 • وجود علائم جدید از آنژین یا درد در ناحیه قفسه سینه
 • آنژینی که رو به وخامت رفته باشد
 • بروز حمله قلبی اخیر
 • پیش از عمل جراحی یا شروع یک دوره ورزشی، بخصوص اگر شما در معرض بیماری‌های قلبی باشید
 • ناراحتی دریچه قلب

نتیجه این تست می‌تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص بدهد:

 • تا چه اندازه یک برنامه درمانی جواب داده است یا در صورت نیاز تغییر برنامه درمانی
 • تا چه اندازه قلب شما عمل پمپاژ را درست انجام می‌دهد
 • تشخیص بیماری عروق کرونر
 • تشخیص اینکه آیا قلب بزرگ شده است یا خیر

نتیجه طبیعی

اگر نتیجه تست استرس اکو نرمال باشد به این معناست که فرد توانایی این را دارد که مانند بیشتر مردم بر حسب سن و جنسیت خود ورزش کند. همچنین علائمی مبنی بر تغییرات در فشار خون یا نوار قلبی وجود ندارد. این تست نشان می‌دهد هر کدام از قسمت‌های قلب شما زیر فشار استرس سخت‌تر و در عین حال درست کار می‌کنند.

نتیجه نرمال نشان‌دهنده این است که جریان خون در عروق کرونری فرد طبیعی است.

نتیجه غیر طبیعی

 • کاهش جریان خون در قسمتی از قلب. عمده‌ترین دلیل این اتفاق می‌تواند باریک شدن یا مسدود شدن عروقی باشد که به قلب خون‌رسانی می‌کنند.
 • صدمه دیدن ماهیچه قلب بر اثر حمله قلبی که در گذشته اتفاق افتاده است.

 

: From

Dr. Asghar Mazareiy

Cardiologists, Fellowship of Echocardiography

منبع:

Stress echocardiography

 مطالب مرتبط:
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن