آموزش اختصاصیپرستاري ارولوژيجراحی

اپیدیدیمیت و مراقبت های پرستاری آن

اپیدیدیمیت عفونت مجاری اپیدیدیم است که معمولا از پروستات عفونی شده یا عفونت مجاری ادراری ناشی می شود. این بیماری به عنوان عارضه سوزاک و یا به دنبال عفونت کلامیدیا تراکوماتیس نیز ایجاد می شود. عفونت در جهت بالا رو و از خلال پیشابراه و مجاری انزالی عبور کرده و از راه وازودفران به سمت اپیدیدیم سیر می کند. در التهابات مزمن مسیر عبور اسپرم مسدود شده و اگر دو طرفه باشد اغلب منجر به عقیمی می شود.

علایم

درد یکطرفه از محل اینگوئینال شروع می شود.درد و تورم به اسکروتوم گسترش می یابد.بالاخره اپیدیدیم متورم و بی نهایت دردناک می شود.بیمار تب و لرز می کند و ممکن است پیوری و باکتریوری دیده شود.

درما ن

اگر در خلال ۲۴ ساعت اول  بعد از شرع درد مراجعه کند با تزریق جلدی بی حس کننده های موضعی داخل طناب اسپرماتیک میتوان درد راکاهش داد.

اگر منشا سوزاک یا کلامیدا باشد بیمار وشریک جنسی وی با انتی بیوتیک مناسب درمان میشوند .بیمار از نظر آبسه بررسی میشوند اگر بعد ازدو هفته علائمی از بهبودی دیده نشود احتمال تومور بیضه مطرح است .

در موارد التهاب مزمن مکرر ودردناک اپیدیدیم با عمل جراحی برداشته میشود.

مراقبت پرستاری

  • استراحت کامل توصیه میشود.
  • اسکروتوم با یک حوله تا شده بلا نگه داشته می شود تا از کشیدگی طناب اسپرماتیک جلوگیری شود و تخلیه وریدی بهترانجام گرفته نهایتا درد وتورم کاهش یابد.
  • استفاده از کمپرس سرد بطور متناوب روی اسکروتوم به کاهش درد کمک میکند در مراحل بعد استعمال گرمای موضعی وحمام نشیمنگاهی سبب کاهش التهاب میشود
  • در صورت نیاز داروی مسکن تجویز میشود .
  • به بیمار آموزش داده میشود تا زمانی که تحت درمان آنتی بیوتیک است از هر گونه فعالیت سنگین ،زور زدن ،بلند کردن بار سنگین وفعالیت جنسی پرهیز کند.
  • داروها طبق دستور مصرف ودر صورت لزوم از کیسه یخ استفاده کنید .
  • طول درمان ممکن است ۴هفته یا بیشتر طول بکشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن