آموزش اختصاصیپرستاريپرستاري ارولوژيزنان و زايمانمامائی

افتادگی مثانه مراقبتهای پرستاری آموزش بیمار و تمرین کگل

مثانه یکی از بخش های اصلی دستگاه ادراری است که به شکل کیسه ای تو خالی بوده و ادرار مترشحه از کلیه ها را بطور موقت جمع آوری و نگهداری می کند.

در حالت عادی مثانه توسط عضلات نگهدارنده در مکان مناسب خود قرار می گیرد. اگر به هر دلیل عضلات نگهدارنده مثانه توانایی خود را از دست بدهند، مثانه از مکان خود جابه جا شده و مشکلاتی برای فرد پدید می آورد. نام این بیماری افتادگی مثانه یا سیستوسل است.

افتادگی مثانه در خانم ها شایع تر است و در این بیماری آنها نمی توانند ادرار خود را نگهدارند. بیماری افتادگی مثانه در آقایان خیلی نادر است، زیرا مثانه آقایان نسبت به خانم ها کمی داخل تر قرار دارد. البته در بیماری های زمینه ای با عنوان “پرون بلی” افتادگی مثانه در آقایان خیلی زود تشخیص داده می شود .

افتادگی مثانه در خانم ها ، از نظر شدت معمولا به چهار درجه تقسیم می شود.

درجه اول (خفیف) : مثانه کمی به داخل واژن حرکت می کند .

درجه دوم : پزشک در هنگام معاینه متوجه می شود که مثانه بیمار ، بیشتر به داخل واژن هل داده شده است و قسمتی درحدود نصف آن را اشغال کرده ست .

نکته : در افتادگی مثانه در درجه دوم یا همان افتادگی متوسط به بعد ، عمل جراحی ضروری است . امروزه جراحی با لاپاروسکوپی و بدون نیاز به باز کردن شکم بیمار ، انجام می شود و عضلات به سمت بالا کشیده می شوند.

درجه سوم: لمس مثانه تا پایین واژن بیمار می باشد .

درجه چهارم: گاهی افتادگی اینقدر شدید است که خود بیمار با کمی زور زدن آن را به حالت قبل برمیگرداند زیرا مثانه کاملا از دهانه واژن فرد بیمار بیرون زده و در این صورت احتمال بروز عفونت های (مثانه ، رحم ، دهانه رحم) و بواسیر می باشد .

علل بروز افتادگی مثانه در خانم ها:

زایمان های متعدد طبیعی ، زور زدن در زایمان های سخت و زایمان های دوقلو از مهمترین علل کش آمدن و شل شدن عضلاتی است که نقش حمایتی از مثانه را به عهده دارند . به همین علت انجام  ” ورزش های خاص ” بلافاصله بعد از زایمان ، از سوی متخصصین زنان توصیه می شود.

همچنین زنان یائسه نیز باید مراقب باشند چون هورمون استروژن باعث استحکام عضلات می شود و با قطع آن ، عضلات قسمت جلویی واژن شل می شوند.

دیده شده برخی از بیماران بطور ژنتیکی به یائسگی زودرس دچار شده اند. همچنین در خانم هایی که به طور مادرزادی عضلات کف لگن آنها شل است، افتادگی مثانه شایع است .

یبوست مزمن و یا زور زدن برای برداشتن اجسام سنگین هم موجب فشار زیاد به عضلات می شود و نهایتاً قسمت جلویی دیواره واژن که باعث حفظ مثانه ، در جایگاه خودش می باشد ( درواقع پشتیبان آن است ) زیر فشار قرار می گیرد .

ممکن است بیماران مبتلا به آسم و چاقی ، یا خانم هایی که از سرفه های مزمن رنج می برند نیز دچار افتادگی مثانه شوند .

علائم افتادگی مثانه در خانم ها:

فرد بیمار در ناحیه واژن احساس پری و فشار می کند . وقتی به آن دست می زند احساس یک توپ کوچک و گرد را دارد و هنگام ادرار مشکل دارد .در نزدیکی با همسرش احساس درد و ناراحتی می کند .بی اختیاری ادرار هم از مهمترین علامت های آن است که بیمار با یک سرفه ، خنده و یا عطسه ادرارش می ریزد .

  ،درد لگن و پشت، کمردرد به مدت طولانی در حالت ایستادهدفع ناقص ادرار (در مواردی ادرار باقی مانده در مثانه که کاملا تخلیه نشده و باعث عفونت های ادراری مکرر و تجمع باکتری ها می شود  .

درمان غیر جراحی افتادگی مثانه در خانم ها:

گاهی از وسایل داخل واژنی استفاده می شود  اما بهترین درمان ، انجام تمرین کگل است.

تمرینات کگل :

تمرین کگل انجام ورزشهای اختصاصی عضلات کف لگن است برای محکم و سفت کردن آنها و نگهداری مثانه در جایگاه خودش

تمرینات کگل جهت قوی تر کردن عضلات حمایت کننده مثانه ، رحم ، مجاری ادراری ، رکتوم ( راست روده ) واژن و معقد در کف لگن انجام می شود . این ورزش در دهه ی ۱۹۴۰ میلادی توسط متخصص زنان آرنولد کگل برای کمک به درمان بی اختیاری بعد از زایمان ابداع شد . همچنین این ورزش ، عضلات اطراف واژن را نیز جهت جلوگیری از پرولاپس یا افتادگی رحم تقویت می کند .

اصلی ترین عضله ای که بوسیله ی این ورزش ها تقویت می شود عضله ( pc ) است که u شکل است و از پشت قسمت قدامی لگن شروع می شود و به سمت عقب لگن می رود و به استخوان دنبالچه ای در عقب لگن وصل می شود و در مسیر خود واژن و معقد را در خانم ها حمایت می کند .

طبق تحقیقات انجام شده ، زنانی که در دوران بارداری به طور منظم این تمرینات را انجام می دهند ، پس از زایمان بهتر می توانند بی اختیاری را کنترل کنند. این تمرینات همچنین کمک می کنند تا بافت مهبل که پس از زایمان طبیعی کمی شل می شود را جمع کند .

فواید تقویت عضلات کف لگن:

از افتادگی رحم در خانم ها پس از زایمان و افتادگی رحم در زنان یائسه جلوگیری می کند .

زایمان را آسان و درد زایمان را در زنان باردار کم می کند .

به رفع اختلالات جنسی در آقایان مانند کمردرد پس از انزال و زود انزالی کمک می کند.

به کاهش مواردی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع به ویژه پس از جراحی پروستات ، زایمان و در دوران یائسگی و یا شکستگی لگن کمک می کند .


شیوه انجام ورزش های کگل:

برای شروع ابتدا باید عضلات اطراف مهبل و معقد را سفت کنید (مانند زمانی که می خواهید جلوی ادرار خود را بگیرید) و ۸ تا ۱۰ ثانیه نگه داشته و بعد آن را آزاد کنید .

نکته مهم : این تمرین را در زمان ادرار کردن انجام ندهید .

یکی از روش های پی بردن به درست انجام تمرین آن است که انگشت خود را در داخل مهبل قرار دهید و عضلات را منقبض کنید اگر احساس فشار روی انگشتتان کردید یعنی تمرین را درست انجام داده اید. در هنگام تمرینات کگل نباید عضلات شکم و نشیمنگاه حرکت کنند .

تمرینات سیکل بلند :

۱ – عضله ی ( pc ) را منقبض کرده و ۱۰ ثانیه نگه دارید .
۲ – عضله منقبض را به مدت ۱۰ ثانیه رها کنید
.
۳ – این دوره را ۱۵ مرتبه تکرار کنید و سپس ۱ دقیقه تمامی عضلات را آزاد کرده و ورزش های سیکل کوتاه را انجام دهید
.

تمرینات سیکل کوتاه : 
۱ – عضله
( pc ) را یک ثانیه منقبض و به سرعت یک ثانیه آزاد کنید .
۲ – تمرین بالا را ۱۰ مرتبه تکرار کنید
.


نکته : به هنگام تمرینات بالا عادی تنفس کنید و از سفت کردن عضلات شکم خودداری کنید .
این تمرینات را با تعداد کم و به مرور زمان و با قوی تر شدن عضلات کم‌‌کم تعداد آن را افزایش دهید . ( هر تمرین حداکثر ۳ تا ۴ بار که هر کدام ۱۰ انقباض است ، ۳ نوبت در روز انجام دهید ) . بهتر است این تمرینات را بخشی از برنامه روزانه تان قرار دهید . توصیه می شود این تمرینات به طور مرتب انجام شود .

 

درمان جراحی افتادگی مثانه:

هدف از انجام جراحی تسکین علائم و در اکثر موارد ، برای اصلاح آناتومی واژن (شل شدگی عضلات کف لگن) میباشد. در این روش، درمان معمولاً از طریق ترمیم پارگیهای موجود در کف لگن که معمولاً بعد از زایمان به وجود آمده است انجام می شود.

 

مراقبت از خود بعد از عمل جراحی ترمیم سیستوسل ( پائین افتادگی مثانه ) :

۱- در صورت بیهوش شدن موقع عمل جراحی ممکن است که شما بعد از عمل جراحی از حالت تهوع و استفراغ شاکی باشید که در این صورت با تزریق آمپول ضد استفراغ بهبود می یابد، بهتر است بعد از عمل جراحی به پهلو خوابیده و یا حداقل سرتان را به پهلو بگذارید تا در صورت استفراغ شدید مشکلی پیش نیاید.

۲- به علت وجود باند در واژن روز بعد از عمل نباید از تخت خارج شوید.

۳- سوند در داخل مثانه معمولاً تا ۳ روز باید بماند ولی گاهی اوقات زودتر از ۳ روز خارج می شود باید شما در این مدتی که سوند در مثانه دارید باید با اطلاع پزشک خود روزی حدوداً ۱۲-۱۰ لیوان آب بنوشید تا از عفونت ادراری جلوگیری شود.

۴- روز بعد از عمل با اجازه پرستار شما می توانید با کمک از تخت خارج شوید. قبل از پائین آمدن از تخت باید بنشینید و پاها را از تخت آویزان کرده و پس از یک ربع (۱۵ دقیقه) در صورت نداشتن سرگیجه با کمک همراه از تخت خارج شوید.

۵- پس از خروج از تخت در صورت وجود سوند در مثانه ناحیه پیشابراه را با آب ولرم شستشو دهید و در صورت لزوم از بتادین استفاده نمایید.

۶- پس از خارج کردن سونداژ مثانه توسط پرستاران شما باید به فاصله های ۴-۲ ساعت تخلیه ادرار داشته باشید.

۷- راه رفتن بعد از عمل به حرکت روده ها و بازتوانی شما بسیار کمک می کند و باعث می شود که هر چه سریعتر از بیمارستان مرخص شوید.

۸- رژیم غذایی شما بعد از عمل مایعات است که بهتر است شیر استفاده نشود و روز دوم بعد از عمل غذاهای معمولی غیرنفاخ استفاده شود مانند سوپ، برنج، انواع خورش، انواع میوه جات (به جز موز و سیب)

مراقبت های پس از ترخیص از بیمارستان:

۱- رعایت رژیم غذایی نرم و ساده.

۲- انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی و انجام کارهای روزمره سبک.

۳- خودداری از بلندکردن اشیاء سنگین یا انجام فعالیت های سنگین تا ۴۰ روز

۴- استفاده از لگن بتادین در منزل روزی ۳ مرتبه و هر بار ۱۵ دقیقه و خشک کردن ناحیه عمل پس از لگن گرفتن و با سشوار یا چراغ مطالعه.

۵- پیگیری معاینه مجدد پس از یک هفته توسط پزشک متخصص زنان.

۶- در صورت وجود خونریزی و درد در ناحیه لگن حتماَ به پزشک مراجعه شود.

۷- خودداری از نشستن طولانی و یا مسافرت های طولانی و خودداری از زور زدن هنگام دفع

۸- شروع فعالیت جنسی ۳-۲ ماه بعد از عمل جراحی (با اجازه پزشک مربوطه.)

۹- در صورت داشتن علائم تب _ لرز _ درد شدید _ سوزش _ خونریزی و ترشحات غیر عادی _ بی اشتهایی _ ضعف و یبوستهای مکرر به پزشک مراجعه کنید.

۱۰- به تاریخ کشیدن بخیه ها توجه نمایید و به موقع مراجعه نمائید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن