آموزش اختصاصیاتاق عملقلب و عروق

آشنائی با استنت و انواع آن – آموزش بیمار

سالانه عده زیادی از مردم در جهان دچار حمله قلبی می شوند. از آنجا که بیشتر حملات قلبی ناشی از درگیری سرخرگ کرونری قلب (CAD) است، آگاهی از چگونگی روند این بیماری، راه های جلوگیری از آن و روش‌های درمانی ممکن بسیار ضروری است.

کرونا به طورعام به معنی تاج است و دو سرخرگ تغذیه کننده قلب را سرخرگ های کرونری می نامند، زیرا قلب را مانند یک تاج در بر می گیرند. CAD معمولا از تشکیل پلاک های چربی در سرخرگ‌ها ناشی می‌شود که اگر این انسداد کامل شود، بیمار دچار حمله قلبی (سکته قلبی) می شود.
سرخرگ کرونری راست از آئورت جدا شده به پایین و طرف راست خون می رساند و سرخرگ کرونری چپ که دارای دو شاخه اصلی است، وظیفه خون رسانی به سایر نقاط را بر عهده دارد. سلول های موجود در ماهیچه قلب، اکسیژن خود را از خون سرخرگ های کرونری می گیرند. سطح داخلی سرخرگ‌های سالم اندوتلیوم صاف است. اما در بیماری سرخرگ کرونری این سطح نا هموار شده، جریان خون را کند و متلاطم می کند.

علل ایجاد بیماری گرفتگی عروق کرونری (CAD)
• اختلالات مادرزادی
• اسپاسم (انقباض مداوم) سلول های ماهیچه ای مجاور رگ ها
• معمول ترین علت انسداد سرخرگی، آترواسکلروز (Atherosclerosis) است. آترواسکلروز، تجمع مواد چربی، داخل و روی دیواره سرخرگ است. انسداد هنگامی آغاز می شود که کلسترول موجود در خون روی دیواره داخلی سرخرگ ها، رگه‌های چربی ایجاد کند. اگر این دیواره آسیب ببیند یا سطح آن ناهموار شود، تشکیل رگه های جدید تسریع خواهد شد. این روند می تواند از اواخر نوجوانی آغاز شود. اما در خانم ها هورمون های زنانه تا حدی از ایجاد آترواسکلوز جلوگیری می‌کند. این رسوبات چربی، به تدریج انباشته شده و با بافت فیبری، اجزای متفاوت خونی و کلسیم به هم متصل می شود و یک پلاک سخت را ایجاد می کند، در این هنگام دیگر خون نمی تواند با جریان آرام از سرخرگ بگذرد.

گاهی اوقات سرخرگ تنگ شده، ناگهان و به طور کامل با یک لخته خونی مسدود می شود و حمله قلبی رخ می‌دهد. وجود پلاک خود می تواند به تشکیل لخته کمک کند، و سرخرگ را کاملا مسدود کند.

irannurse.ir-91_Blood_Fat

ویژگی ها و انواع استنت stent

استنت ها وسیله هایی محکم هستند که برای کار به عنوان یک چارچوب موقت یا دائم به منظور ثابت نگه داشتن یا افزایش قطر دیواره داخلی یک رگ کاربرد دارد. این تکنیک شامل جایگذاری یک وسیله فلزی مشبک در محل باریک شده درون سرخرگ است که استنت را بر روی بالن انتهای کاتتر قرار می دهند و سپس به محل مسدود شدن درون سرخرگ هدایت می کنند.
استنت ها به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند:
استنت های فنری شکل
با قطری که در ابتدا کوچک بوده و با برداشتن قیودی، به قطر از پیش تعیین شده می رسد.

استنت ها با حافظه گرمایی
که در آنها فلز نیتینول که دارای حافظه گرمایی است به کار رفته و با اعمال گرما شکل خود را از دست می دهند و سپس در محیط بیولوژیک دوباره شکل اصلی خود را به دست می آورند.
استنت های بالنی
که بر مبنای اصل تغییر شکل الاستیک یک فلز پس از گذر از محدوده پلاستیک خود تغییر شکل داده و به ابعاد خود می رسند و برای همیشه در این ابعاد باقی می مانند.

استنت ها از جنس پلیمرهای تخریب پذیر بیولوژیک
که به عنوان بسترهایی باعمر محدود به کار رفته یا به عنوان وسایل رهایش دارو در حین تخریب به کار می روند.

ویژگی های استنت های کرونری
• انعطاف پذیری در جهت طولی
• میزان کاهش قطر یا عقب نشینی
• درجه حساسیت نسبت به اشعه X
• درصد کوتاه شدن
• مساحت سطح فلزی در حالت انبساط یافته
• ایمن بودن در برابر MRI
• جنس مواد سازنده

مواد سازنده استنت
۱-فولاد زنگ نزن (Stainless steel)
۲- فولاد زنگ نزن با پوشش پلیمری
۳- مواد پلیمری
جدول ۱ – تعدادی از استنت های ساخته شده از فلزات را نشان می دهد.

مشکلات فلزات در زمینه ساخت استنت ها
۱- فلزات به علت کشش سطحی بالا ، سطح لخته زا ایجاد می‌کنند.
۲- فلزات به دلیل خصوصیات ساختاری خود دارای بار الکتریکی مثبت هستند.
۳- طولانی شدن گذاشتن استنت باعث خوردگی،ناپایداری و سوراخ شدن دیواره رگ می شود.
۴- در درازمدت بافت اضافی در درون استنت ایجاد می شود.

روش حل مشکلات استنت های فلزی
استنت ها با پوشش پلیمری
برای حل مشکلات استنت های فلزی از استنت‌هایی با روکش پلیمری که با مواد ضد انعقاد مانند هپارین،تاکسول،هیرودین،ویوزوکیناز پوشانده شده است استفاده می‌شود.


irannurse.ir_127_stent

آموزش بیمار:

تعریف استنت
استنت یک لوله توری سیمی کوچک است که با دستگاه مخصوص درون سرخرگ کار گذاشته شده و سبب باز شدن سرخرگ می گردد. استنت معمولا بطور دائمی در درون سرخرگ باقی می ماند.

علت استفاده از استنت
هنگامی که یک سرخرگ کرونری قلب (یک سرخرگ خونرسانی کننده به عضله قلبی) به واسطه تجمع رسوبات چربی که در مجموع پلاک نامیده می شوند تنگ می شود، جریان خون عضله قلبی کاهش می یابد. اگر جریان خون به عضله قلبی کاهش پیدا کند، درد قفسه سینه رخ می دهد. اگر لخته ای هم تشکیل شده و جریان خون به بخشی از عضله قلبی را قطع کند، حمله قلبی (سکته) رخ می دهد. استنت سبب باز نگه داشتن سرخرگ قلبی شده و احتمال بروز حمله قلبی را کاهش می دهد.

باز کردن گرفتگی سرخرگ با آنژیوپلاستی
جهت بازکردن یک سرخرگ تنگ شده، پزشک ممکن است عملی را انجام دهد که تحت عنوان مداخله کرونری از طریق پوست (PCI) یا آنژیوپلاستی نامیده می شود. در این روند، یک لوله که یک بادکنک (بالون) در سر آن قرار دارد و کاتتر نامیده می شود به داخل سرخرگ و به محل انسداد رانده می شود . سپس بادکنک باد شده و پلاک را تحت فشار قرار داده و محل دچار تنگی را باز می کند. پس از اتساع مجرای رگ، بالون خالی شده و کاتتر بیرون کشیده می شود.

طریقه استفاده از استنت
استنت قبل از استفاده، در اندازه کوچکی جمع شده و دور بالون کاتتر قرار می گیرد . سپس استنت به محل انسداد رانده می شود و زمانیکه بالون باد می شود، استنت باز شده و در محل خود قفل می گردد و یک داربست را تشکیل می دهد که سبب بازنگه داشتن رگ می شود. استنت به شکل دایمی داخل رگ باقی مانده و آن را باز نگه می دارد. این امر سبب بهبود جریان خون به عضله قلبی و رفع علایم (اغلب در قفسه سینه) می شود.
استنت ها بر اساس برخی از ویژگی های خاص سرخرگ دچار انسداد، استفاده می شوند. عواملی که برروی احتمال استفاده از استنت موثرند، اندازه سرخرگ و محل انسداد آن می باشد. استنت گذاری به شدت رایج بوده و اکثر اعمال آنژیوپلاستی با استنت گذاری همراه می باشند.

irannurse.ir_128_stent

فواید استفاده از استنت
در برخی از بیماران، استنت میزان ابتلا به تنگی مجدد را که پس از آنژیوپلاستی بالونی یا سایر روشها ی انجام گرفته توسط کاتتر رخ می دهد، کاهش می دهد .
افرادیکه تحت آنژیوپلاستی و استنت گذاری قرار می گیرند، نسبت به افرایکه تحت عمل جراحی بای پس سرخرگ کروناری قرار می گیرند، بهبودی سریعتری دارند. هم چنین درد و احساس ناراحتی در آن ها کمتر است .

تنگی مجدد سرخرگهای استنت گذاری شده 
در حدود یک سوم از بیمارانی که تحت آنژیوپلاستی بدون استنت گذاری قرار می گیرند، سرخرگ مربوطه دوباره شروع به تنگ شدن در عرض چند ماه پس از عمل می نماید. این کاهش دوباره قطر، تنگی مجدد نامیده می شود. استنت به پیشگیری از این حالت کمک می کند. در سالهای اخیر پزشکان از استنت های جدیدی استفاده می کنند که استنت های آغشته به دارو نامیده می شوند. این استنت ها با دارویی پوشیده شده اند که مانع از بسته شدن مجدد عروق خونی می شوند. استنت هایی که با دارو پوشیده نشده اند، استنتهای لخت فلزی نامیده می شوند. بسیار مهم است که افراد دارای هرکدام از انواع استنت، داروهای ضد پلاکت خود را درست طبق دستور پزشک مصرف نمایند. اگر استنت کار نکند و سرخرگها دوباره بسته شوند، ممکن است انجام جراحی بای پس سرخرگ کرونری در بیمار ضروری باشد.

مراقبتهای لازم پس از یک عمل استنت گذاری
بیمارانی که تحت عمل استنت گذاری قرار گرفته اند می بایست از یک یا تعداد بیشتری از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنند. نمونه این داروها کلوپیدوگرل و آسپیرین هستند. این داروها به کاهش احتمال ایجاد لخته در استنت و انسداد سرخرگ کمک می کنند. آسپیرین ازنظر زمانی معمولابه صورت نامحدود مصرف می شود.
کلوپیدوگرل به مدت ۱۲ ماه و یا شاید مدت طولانی تری پس از عمل (بسته به نوع استنت) مصرف می شود. کلوپیدوگرل ممکن است سبب بروز عوارضی گردد، در نتیجه انجام دوره ای آزمایش خون ضروری است. قطع نکردن این داروها به هر دلیلی بدون مشورت با متخصص قلبی که بیماری سرخرگ کرونری شما تحت درمان اوست، مهم می باشد .
در چهار هفته اول پس از استنت گذاری، تصویربرداری با رزوناس مغناطیسی (MRI) نباید بدون تایید متخصص قلب صورت گیرد. البته ابزارهای شناسایی کننده فلز (مانند موارد موجود در فرودگاهها) اثری بر استنت ندارند.

بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید
با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید. اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند. ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است. شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید. دانایی توانایی است. بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن