اطفال و نوزادانفوریتهای پزشکیهوشبریويژه

آشنائی با آلارم های دستگاه ونتیلاتور babylog 8000 plus

کمپانی Drager دهه ها به ابداع ونتیلاتورهای نوزادان مشغول بوده است، دستگاههایی که هزاران بار در نقاط مختلف دنیا ارزش خود را به اثبات رسانده اند. تجربیات حاصل از بیش از یک قرن نوآوری و خلاقیت در زمینه فن آوری های تنفسی در دستگاه Babylog 8000 plus تبلور یافته است. ونتیلاتور نوزادانی که تمامی استانداردهای بالای مربوط به مراقبت از نوزادان را برآورده می کند.
تنفس مصنوعی یکی از تهاجمی ترین کارهایی است که در مراقبت ویژه نوزادان انجام می شود. بنابراین، اهمیت خاصی دارد که ونتیلاتور شما با نیازهای بیمار کوچکتان منطبق باشد. هدف نهایی دستیابی به تعادلی موزون بین بیمار و ونتیلاتور است – تعادلی که نه تنها منطبق با نیازهای بیمار باشد بلکه نوزاد را تا جای ممکن در مقابل عوارض جانبی خطرناکی نظیر والیوتروما یا آتلکتاسیس محافظت می کند. یکی دیگر از ملاحظات عمده از لحظه آغاز ونتیلاسیون چگونگی وین کردن نوزاد از ونتیلاتور است. در اینجا نیز وجود تعادل صحیح به همان میزان اهمیت دارد. فرآیند وینینگ از طریق “همزمان سازی حساس” (synchronization sensitive) با تنفس خودبخودی تسهیل می گردد، که در عمل به معنی جبران اختلالاتی نظیر نشتی لوله و در عین حال فراهم کردن امکان بیشترین “فضای تنفسی” برای نوزاد است.
Babylog 8000 Plus برآیندی است از سرفصل های کلیدی در سیر تکاملی ونتیلاسیون نوزادان، خصوصیات ویژه این دستگاه فرآیند های جاری در NICU را تسهیل کرده و موجب ارگونومی بیشتر می گردد و در عین حال کاربری آن بسیار ساده است.– خصوصیات درونی که بیمار کوچک شما از آنها سود خواهد برد. ویژگی های Pressure Support و Volume Guarantee ابعاد جدیدی به ونتیلاسیون بخشیده و فرآیند وین کردن نوزاد از ونتیلاتور را تسهیل می کنند. هر دوی این مدها در شکل گیری گرانبهاترین سرمایه این ونتیلاتور یعنی توانایی ارائه تنفسی موزون و هماهنگ نقش دارند.

مشخصات فنی
در این دستگاه مدهای تنفسی همزمان شده (synchronized) مثل SIMV یا PSV دارای ویژگی انحصاری جبران خودکار نشتی هستند که سبب اطمینان از همزمانی حساس و دقیق با “دم” بیمار حتی در شرایط متغیر بودن نشتی لوله می شود، کار تنفسی به حداقل می رسد و تنظیم دستی یک مقدار خاص برای تریگر به اندازه گذشته اهمیت ندارد. مد حمایت فشاری (Pressure Support) با همزمان سازی در انتهای “دم” علاوه بر شروع آن، کنترل بیشتری روی چرخه تنفسی به نوزاد می دهد و سبب می شود “زمان دم” همیشه بهترین مقدار ممکن را داشته و به طور خودکار متناسب با تغییرات ثابت زمانی (کامپلیانسXمقاومت) تنظیم گردد. در این حالت inspiratory hold از بین رفته و بازدم فعال (active expiration) برای غلبه بر فشار مثبت به حداقل می رسد. مد PSV در مواقع لزوم به نوزاد اجازه آه (Sigh) کشیدن را می دهد در حالی که در طول مدت Sigh حمایت فشاری همچنان اعمال می گردد. این مسئله در جلوگیری از بروز آتلکتاسیس اهمیت دارد. امکان تنظیم Backup rate نیز جهت حفظ تنفس در صورت بروز آپنه وجود دارد. فعال کردنVolume Guarantee یا به اختصار VG موجب انتقال یک حجم ثابت در کمترین فشار ممکن می شود. در اینجا هدف اطمینان از رساندن حجم کافی است به نحوی که والیوتروما پیش نیاید. VG مزایای مدهای فشاری را با حجم ثابت ترکیب می کند. در طول وینینگ با بهبود مقاومت و کامپلیانس ریه فشار پیک راه هوایی به طور خودکار کاهش می یابد و موجب می گردد درایو تنفس خودبخودی متغیر نباشد. همچنین نشتی نیز به طور خودکار جبران می شود. از دیگر قابلیتهای بالقوه این دستگاه می توان به امکان ارائه تنفس با فرکانس بالا (HFV)، تنفس غیر تهاجمی از طریق بینی (nCPAP) و مانیتور لمسی ۱۲ اینچ رنگی با کلیه امکانات اعم از ترند ها، منحنی ها و لوپ های تنفسی اشاره کرد.

Drager Babylog 8000 Plus no pole

Babylog 8000 Plus
ونتیلاتور Babylog 8000 plusپیغامهای آلارم را در سه سطح اولویت نمایش می دهد:
Warning(هشدار) = پیغام با بالاترین اولویت
Caution (احتیاط) = پیغام با اولویت متوسط
Advisory (توصیه) = پیغام با اولویت پایین
در جدول زیر ، پیغامها به ترتیب حروف الفبای انگلیسی فهرست شده اند. جدول به شما کمک می کند تا علت
وجود آمدن آلارم را تشخیص داده و سریعاً جهت رفع آن اقدام کنید.

 

پیغام

علت

اصلاح

Airway pressure highExp. Valve opened افزایش فشار در لوله های متصل به بیمار. دریچه بازدمی باز شده است تا فشار سیستم کاهش پیدا کند. وضعیت بیمار را چک کنید،الگوی تهویه را بررسی کنید،در صورت لزوم ، حد آلارم را تصحیح کنید.
ونتیلاتور اشکال دارد. از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
Airway pressure highInspiration cancelled افزایش فشار در لوله های متصل به بیمار. تهویه ونتیلاتور قطع شده تا فشار سیستم کاهش پیدا کند. وضعیت بیمار را چک کنید ،الگوی تهویه را بررسی کنید،در صورت لزوم ، حد آلارم را تصحیح کنید.
ونتیلاتور اشکال دارد . از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
Airway pressure low نشتی یا درآمدن لوله ها. لوله ها را بررسی کنید که نشتی نداشته باشند.
فلوی دمی یا بازدمی روی مقدار بسیار کمی تنظیم شده است. فلو را افزایش دهید.
Apnea تنفس خود بخودی بیمار قطع شده است. از تهویه اجباری استفاده کنید.
Calibrate flow sensor پس از روشن کردن ونتیلاتور یا پس از قطع برق دستگاه از شما می خواهد که سنسور فلو را کالیبره کنید.بدون کالیبره کردن ، فلو اندازه گیری نخواهد شد. کلیدConfirmرا فشرده و سنسور فلو را کالیبره کنید.درصورتی که قرار است از دستگاه بدون اندازه گیری فلو استفاده شود ، فقط کلیدConfirmرا فشار دهید. هشدار: مسئولیت کافی بودن حجم دقیقه ای و سایر پارامترها با کاربر خواهد بود.
Dirty flow sensorPlease clean sensor! داخل سنسور فلو مایع وجود دارد سنسور فلو را عوض کنید.
Fault in rotary knob ونتیلاتور اشکال دارد. از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
FiO۲ high اندازه گیری اکسیژن اشکال دارد. سنسور اکسیژن را کالیبره کنید.
میکسر اشکال دارد. از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
FiO۲ low سنسور اکسیژن کالیبره نیست . سنسور اکسیژن را کالیبره کنید.
میکسر اشکال دارد. از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
Flow measurement disturbedMeas. switched off  سنسور فلو اشکال دارد یا از جای خود درآمده است. سنسور فلو یا کابل را وصل کرده ، سنسور فلو را کالیبره کنید.
اندازه گیری فلو اشکال دارد. سنسور فلو را تعویض کنید.
کابل سنسور فلو اشکال دارد . کابل را تعویض کنید.

 

پیغام

علت

اصلاح

Flow measurementdisturbedVG uses Pinsp,

Check

بدلیل اشکال داشتن یا قطع شدن سنسور فلو ،VGغیر فعال شده است. سنسور فلو یا کابل را وصل کرده، سنسور فلو را کالیبره کنید.سنسور فلو را تعویض کنید.
اندازه گیری فلو اشکال دارد.
Frequency high! فرکانس تهویه بالاست. فرکانس تهویه را تنظیم کنید.
Hose kinked? لوله های متصل به بیمار، پیچ خورده است.درلوله های متصل به بیمار گرفتگی ایجادشده است. لوله های متصل به بیمار را چک کنید.مسیر هوا را تمیز کنید.
قطر داخلی لوله های متصل به بیمارخیلی کم است. از لوله های با مقاومت کمتر استفاده کنید.
I: E maximum 3:1! با تنظیم Tinو Tex، نسبت I:Eبیشتر از۳:۱تنظیم شده است .رنج تنظیمات به ۳:۱محدود شده است. تنظیمات Tinو Tex، را چک کرده و تغییر دهید تا نسبت قابل قبولی ایجاد کنید.
IRV! با تنظیم Tinو Tex، نسبت I:Eبیشتر از۱:۱تنظیم شده است(VentilationInverse Ratio). کلید Confirmرا فشار دهید تا آلارم را تأیید کنید یا تنظیمات Tinو Texرا چک کرده و در صورت لزوم تغییر دهید.
Leak in hose system?Check setting! نشتی یا درآمدن لوله ها . لوله های متصل به بیمار را از نظر داشتن نشتی بررسی کنید .
مقدار Pinsp، بالا تنظیم شده است . مقدار تنظیم شده برایPinsp  را چک کنید.
Loss of stored data خرابی ونتیلاتور. از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
Max. frequency 150bpm فرکانس تهویه که با استفاده از Tinو Texتنظیم شده ، بیشتر از  ۱۵۰ bpmشده است. تنظیمات Tinو Texرا چک کنید.
Medical air pressure low فشار منبع هوا بسیار پایین است. مطمئن شوید که فشار هوا بیشتر از ۳barاست.
Medical air supply pressure measurement out of range سنسور فشار خراب است .رگولاتور فشار خراب است. از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
MV high کامپلیانس ریه افزایش یافته است .مقاومت کم شده است .فرکانس تهویه بالاست. تنظیمات تهویه را چک کرده و در صورت لزوم تغییر دهید.
خرابی ونتیلاتور. از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
MV low کامپلیانس ریه کاهش یافته است .مقاومت زیاد شده است .تنفس خود بخودی ضعیف است.

نشتی شدید لوله تراشه.

تنظیمات تهویه را چک کرده و در صورت لزوم تغییر دهید.
خرابی ونتیلاتور. از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
O۲ calibrationMeas. witched off کالیبراسیون در حال انجام است. کلیدConfirmرا فشاردهیدتا آلارم راتأیید کنید
O۲ calibration unstablesupply pressuresCheck هنگام کالیبراسیون اشکالی پیش آمده است. کالیبراسیون سنسور اکسیژن را دوباره انجام دهید،از ونتیلاتور استفاده نکنید.

 

پیغام

علت

اصلاح

O۲ measurement disturbed اندازه گیری FiO۲اشکال دارد. سنسور اکسیژن را تعویض کنید.از ونتیلاتور استفاده نکنید، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
O۲ measurement out of rangeExchange sensor!  سنسور اکسیژن اشکال دارد، یا دیگر قابل استفاده نیست. سنسور اکسیژن را تعویض کنید .
O۲ supply pressure low فشار منبع اکسیژن بسیار پایین است. مطمئن شوید که فشار بیشتر از۳barباشد.
O۲ supply pressureMeasurement out of range سنسور فشار اشکال دارد.رگولاتور فشار اشکال دارد. از ونتیلاتور استفاده نکنید ، با سرویس دراگر تماس بگیرید.
PEEP > 8 cmH۲o?Press Confirm! Pinspروی مقداری بیش از ۸ cmH۲Oتنظیم شده ، با این حال مقدار آن به ۸ cmH۲Oمحدوده شده است. کلید Confirmرا فشار دهید .محدودیت ۸ cmH۲Oاز بین می رود.
PEEP minimum 3 cmH۲o! هنگام تهویه با فرکانس بالا ، مقدار PEEPکمتر از ۳ cmH۲Oتنظیم شده است .PEEP/CPAPبه مقدار حداقل ۳cmH۲Oمحدود شده است مقدار PEEPرا حداقل ۳ cmH۲Oقرار دهید
Pinsp > 40 cmH۲o?Press Confirm! Pinspروی مقداری بیش از ۴۰ cmH۲Oتنظیم شده ، با این حال مقدار آن به ۴۰ cmH۲Oمحدوده شده است. کلید Confirmرا فشار دهید.محدودیت ۴۰ cmH۲Oاز بین می رود.
Pinsp/PEEPCheck set values! Pinspروی مقداری کمتر از ۵cmH۲Oبالای مقدار PEEPتنظیم شده است.PEEP توسط Pinspمحدود خواهد شد. Pinspرا افزایش داده یا PEEPرا کاهش دهید.
Pressure measurementOut of range در بلوک دمی مایع وجود دارد. بلوک دمی را عوض کنید .
در لوله های متصل به بیمار گرفتگی ایجاد شده است. گرفتگی را برطرف کنید.
سیستم اندازه گیری فشار اشکال دارد. از ونیتلاتور استفاده نکنید، با سرویس دارگر تماس بگیرید.
قطر داخلی لوله های داخلی متصل به بیمار خیلی کم است. از لوله های با مقاومت کمتر استفاده کنید.
Printing cancelledCheck printer! پرینتر خاموش شده است . پرینتر را روشن کنید.
پرینتر کاغذ ندارد. در پرینتر کاغذ قرار دهید.
کابل پرینتر اشکال دارد. کابل را عوض کنید .
تنظیمات رابط RS232در سمت ونتیلاتور یا پرینتر به درستی انجام نشده است. تنظیمات رابط RS232را انجام دهید.
Re-calibrate flow sensorIf exchanged! در طول تهویه ، سنسور فلو عوض شده است. کلید Confirmرا فشار دهید .سنسور فلو را کالیبره کنید.
کابل سنسور فلو قطع و دوباره وصل شده است. کلید Confirmرا فشار دهید.

 

پیغام

علت

اصلاح

VT low

Check setting!

مقدار حجم جاری تنظیم شده VTset به بیمار داده نشده است. فلوی دمی را افزایش داده ،مدت زمان دم را بیشتر کرده ،

در صورت لزوم Pinspرا افزایش دهید.

Tube obstructed? لوله پیچ خورده و یا گرفتگی پیدا کرده است. مسیر را تمیز کنید.
تهویه دستگاه بدون تنفس بیمار، تریگر می شود. حساسیت تریگر را تصحیح کنید .
Ventilator malfunctionError code: xxx ونتیلاتور اشکال دارد. از ونتیلاتور استفاده نکنید ، با سرویس دراگر تماس بگیرید.

منبع:

سایت مهندسی پزشکی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن