فوریتهای پزشکیقلب و عروقهوشبریويژه

آریتمی های قلبی: بلوک های دهلیزی بطنی

در ادامه مباحث آشنائی با آریتمی های قلبی که قبلا در سایت پرستاران توانمند ایران منتشر شد، امروز در باره ریتم های غیر طبیعی قلب صحبت می کنیم که ناشی از اشکال در هدایت ایمپالس الکتریکی بین گره سینوسی دهلیزی و گره دهلیزی بطنی بوجود می آیند. این نوع بی نظمی ها بلوک های دهلیزی بطنی (AV) نامیده شده و سه نوع مختلف دارند:

بلوک درجه یک دهلیزی بطنی

   این بلوک با PR    طولانی مشخص میشود یعنی PR intertval   بیشتر از  ۰٫۲۰   ثانیه است. در بلوک درجه یک‚ تمام ایمپالسهای سینوسی با تاخیر به بطن منتقل میشوند. ریتم بطنی برابر با ریتم دهلیز است و QRS   می تواند باریک یا پهن باشد (پهن بودن دلیلی بر اختلال در هدایت شاخه ها و قسمتهای پایین بطن است).

بیشترین عامل بلوک درجه یک‚ مسمومیت با دیژیتال و انفارکتوس تحتانی است. همچنین آنژین استرپتوکوکی و نارسایی آئورت منجر به PR   طولانی میگردد.

PR   طولانی توام با بلوکهای شاخه ای از ارزش زیادی برخوردار است و بیانگر پیش آگهی از بلوکهای خطرناک میباشد. درمان بر اساس بر طرف کردن علت بیماری است.

irannurse.ir-99_AV_block_1

بلوک درجه دو دهلیزی بطنی

   شامل دو نوع است : الف ـ موبیتز نوع یک    ب ـ موبیتز نوع دو

الف ـ  Mobitz Type 1 ( Wenkebach )

   در این بلوک بتدریج دوره تحریک ناپذیری گره AV   طولانی میشودکه دیگر امواج P   قادر نیستند از  AV node  عبور کنند پس موج  P  خواهیم داشت که بلوک شده و بعد از آن مکثی دیده میشود و موج بعد از آن طبیعی خواهد بود و دوباره این سیکل تکرار میشود.

   اگر ونکباخ بصورت ۲ به ۱ باشد‚ نمیتوان تشخیص داد که موبیتز یک است یا موبیتز دو‚ ولی چنانچه QRS   پهن باشد امکان موبیتز دو  میباشد و اگر QRS   باریک است ونکباخ میباشد.

   درمان ونکباخ معمولا تزریق سولفات آتروپین میباشد و بندرت احتیاج به پیس میکر دایم پیدا میشود. گاهی تزریق آتروپین منجر به بلوک درجه سه میشود ( بدلیل ریت بالا و عدم عبور از گره AV  ). در ضمن ماساژ کاروتید هم باعث تبدیل ونکباخ به بلوک درجه سه میشود .

irannurse.ir-100_AV_block_Mobitz1

ب ـ  Mobitz Type II

   نوعی آریتمی است که با فواصل PR   طبیعی یا طولانی ولی ثابت مشخص میشود یعنی PR   تغییر نمیکند ولی ناگهان یک موج P  بلوک میشود و باعث بروز یک مکث میگردد که گاهی تبدیل به بلوک درجه سه میشود گاهی بعد از Pause‚ اولین PR   ممکن است کوتاه تر از سایر PR  ها باشد ولی سایر PR  ها از اولین PR طولانی تر و ثابت هستند و سرعت QRS  ها وابسته به تعداد موجهایP   ممکن است ۲ به ۱ ‚ ۳ به ۲ و یا ۴ به ۳ باشد.

   موبیتز دو آریتمی خطرناکی است که حملات استوک آدامز و مرگ ناگهانی فراوان دارد و غالبا به انفارکتوسهای میوکارد قدامی که شاخه های راست و چپ را گرفتار می سازد‚ مربوط میشود. در صورت تبدیل به بلوک درجه سه  ضربان بطنی خیلی کم و زیر ۴۰ ضربه در دقیقه خواهد بود و QRS  نیز پهن میشود. گاها این بیماران با تشخیص صرع تحت درمان قرار میگیرند در صورتی که حملات آنها ناشی از بلوک دهلیزی بطنی و سندرم  Stocke`s Adams  است.

   درمان با پیس میکر بوده و میتوان با آتروپین و ایزوپرل بصورت انفوزیون داخل سرم تا رساندن بیمار به مرکز مجهز بیمار را کنترل کرد.

irannurse.ir-100_AV_block_Mobitz2

جدایی دهلیز و بطن (بلوک درجه سه دهلیزی بطنی)

AV  Dissociationدر این آریتمی دهلیز برای خودش ایمپالس میفرستد و بطن هم برای خودش فعالیت میکند و هیچ ارتباطی بین دهلیز و بطن ( P و QRS ) وجود ندارد و ایمپالس SA node یا دهلیز به بطن هدایت نمیگردد و بطن نیز برای خود رهبری را بدست دارد.

۱ـ اگر سرعت کمپلکسهای QRS   کمتر از سرعت  P  دهلیزی باشد و هیچ ارتباطی هم بین P   و  QRS  وجود نداشته باشد به آن بلوک کامل یا بلوک درجه سه دهلیزی بطنی گفته میشود و درمان آن فقط پیس میکر است ( CHB)‌.

 

۲ـ اگر تعداد P  و  QRS   با هم برابر باشند ولی هیچ ارتباطی بین P   و QRS   وجود نداشته باشد و  P   با QRS   بطور اتفاقی در مقابل هم و گاهی  P  در داخل  QRS   یا بعد از آن قرار بگیرد بنام  Iso rhythmic Junction Rhythm   خوانده میشود که آریتمی خوش خیمی بوده و بدنبال تحریک عصب واگ ( پاراسمپاتیک ) ایجاد میگردد و گاهی در افراد سالم در زمان خواب دیده میشود ‚ همچنین در انفارکتوس تحتانی نیز وجود دارد. درمان خاصی لازم نیست و با تزریق نیم تا یک میلی گرم آتروپین موج P   تند شده و QRS  را میگیرد و سینوسی میشود.

 

۳ـ اگر تعداد کمپلکس QRS   بیشتر از تعداد امواج  P  باشد به آن  Junctional  Tachycardia  گفته میشود که آریتمی خطرناکی است و در مسمومیت با دیژیتال و میوکاردیت پیشرونده دیده میشود. درمان آن رفع علت ایجاد کننده این آریتمی است.

irannurse.ir-102_AV_block_3

 

Sick Sinus Syndrome

   بیماری مهم وخطرناکی است که اشکال اساسی به علت نارسایی SA node  و با حملات تاکیکاردی  شدید و که گاهی از خود گره سینوسی دهلیزی میباشد و گاهی از یک کانون اکتوپیک در دهلیز ایجاد میشود و سپس بصورت برادیکاردی و گاهی  Sinus Arrest  گاهی PAT   وگاهی ایست کامل قلب و گاهی بصورت فلوتر و فیبریلاسیون دیده میشود . خطر مرگ ناگهانی در این بیماران فراوان است و حملات  Stokes Adams  و سرگیجه و Faint  به فراوانی دیده میشود و خود بیمار این حملات را بصورت طپش قلبهای حمله ای همراه با اضطراب و عرق سرد و گاهی درد حمله ای شدید همراه با حالت تهوع که بعد دچار کندی ضربان قلب میشود ‚ بیان میکند.

   درمان اختصاصی این بیماران پیس میکر دایم است .

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن