آموزش عموميداخلی

۱۰ علامت هشدار دهنده آلزایمر

اختلال حافظه، در حدی که در کارهای روزانه ایجاد مشکل میکند. طبیعی است که افراد قرارهای ملاقات، اسامی همکاران و یاشماره تلفن دوستی را فراموش کنند ولی بعداً بخاطر می آورند…

ACAPFYUF6CAQS3C

۱ـ اختلال حافظه

اختلال حافظه، در حدی که در کارهای روزانه ایجاد مشکل میکند. طبیعی است که افراد قرارهای ملاقات، اسامی همکاران و یاشماره تلفن دوستی را فراموش کنند ولی بعداً بخاطر می آورند، بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اغلب مسائل را فراموش بنماید و بعداً هم بخاطر نیاورد، بالاخص مسائلی را که جدیداً اتفاق افتاده باشند فراموش می نمایند.

۲ـ مشکلات در انجام کارهای عادی

افراد پر مشغله ممکن است گهگاهی حواسشان پرت شود. مثلاً هویجی را که برای پای غذا پخته اند را بر روی اجاق گاز جا بگذارند و تا پایان نهار هم بخاطر نیاورند. فردی با بیماری آلزایمر توانایی درست کردن حتی قسمتی از پخت غذا را ندارد. ممکن است فراموش کند که غذا خورده است.

 

۳ـ ضعف بیان

 

برای همه افراد گهگاهی پیش می آید که در پیدا کردن لغات مناسب دچار مشکل بشوند، ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است گاهی کلمات ساده را از یاد ببرد و لغات نامناسب جایگزین نماید، درنتیجه جملات او نامفهوم می شوند.

 

۴ـ گم کردن زمان و مکان

 

بطور طبیعی ممکن است افراد گاهی روز، هفته و یا مقصدشان را فراموش کنند ولی دوباره با تمرکز بیاد بیاورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا راه خانه خود را دوباره پیدا نماید.

 

۵ـ ضعف یا کاهش قضاوت

 

ممکن است فرد مبتلا به بیماری عفونی مراجعه به پزشک را به تعویق بیاندازند ولی بالاخره این کار را انجام میدهد. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر نه مشکلاتش را درک می کند و نه مراجعه به پزشک را ضروری می داند. بدلیل اشکال در تصمیم گیریهای ساده مثلاً ممکن است لباسهای زمستانی را در گرمای تابستان بپوشد.

 

۶ـ مشکلات در تفکر ذهنی

 

گاه و بی گاه ممکن است افراد رسیدگی به حساب هایشان را مشکل بدانند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ارقام را کاملاً فراموش می کند و نمی داند با آنها چکار بکند. خیلی ها جشن تولد را برگزار نمی کنند ولی فرد مبتلا شاید دیگر نداند که جشن تولد چه معنایی دارد؟

 

۷ـ جابجا گذاشتن اجسام

 هر کسی ممکن است که موقتاً کلید یا کیف پولی را سر جایش نگذارد. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد، مثلاً اطو را در فریزر و یا ساعت مچی را در قندان بگذارد.

 

۸ـ تغییرات در حالات و رفتار

 

همه میتوانند گهگاهی غمگین و یا بد خلق باشند، حالات فرد مبتلا به بیماری آلزایمر میتواند سریعاً تغییر کند و بی هیچ دلیل، آرامش به اشک و خشم تبدیل شود.

 

۹ـ تغییرات در شخصیت

 

شخصیت افراد با سن قابل تغییر می باشد، ولی شخصیت فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می تواند دچار دگرگونی گردد. ممکن است کاملاً سر در گم، بدبین و یا منزوی شود. این تغییرات شامل بی تفاوتی، ترس و یا رفتارهای نامناسب نیز هست.

 

۱۰ـ از دست دادن انگیزه

 

بطور طبیعی افراد گاهی از کار خانه، فعالیتهای تجاری و یا وظایف اجتماعی خسته می شوند ولی در نهایت دوباره انگیزه های خود را پیدا می کنند، فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده اش کاملاً بی تفاوت بنظر بیاید

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن