آموزش عموميپرستاري ارولوژيتغذیه

پیشگیری از تشکیل سنگهای مجاری ادراری

 با انجام اقداماتی می توان شانس ایجاد سنگهای مجاری ادراری را در افراد مستعد کاهش داد:

  • آب خوردن به میزان حداقل ۲۵۰۰ سی سی در روز نه تنها از رکود ادرار جلوگیری می کند بلکه از تشکیل سنگ و عفونت مجاری ادراری نیز پیشگیری می کند.
  • افراد بی حرکت را تشویق می نمائیم که بطور مداوم حرکت و فعالیت داشته باشند و بازوها و ساق پا را تا حد امکان حرکت دهند. از رکود ادراری از طریق راست نشستن روی یک صندلی و یا تغییر وضعیت بیماران بستری می توان جلوگیری کرد.
  • جلوگیری از عفونت ادراری خصوصاً در افرادی که کانتر ادراری دارند لازم است. نکات استریل در موقع گذاشتن کانتر ادراری باید رعایت شود. درصورت وجود عفونت ادراری باید سریعاً آنها را درمان نمود.

urinary stones

  • بوسیله تغییر PH ادرار می توان تشکیل سنگهای مجاری ادراری را کنترل نمود:

۱- افرادی که در معرض خطر تشکیل سنگهای اگزالات کلسیم، فسفات کلسیم و فسفات منیزیم آمونیوم می باشند باید ادرار آنها را اسیدی نمود. خوردن گوشت، تخم مرغ، آلو، آب شاه توت، ویتامین C وسیترات سدیم سب اسیدی شدن ادرار می شوند.

۲- افرادی که در معرض خطر سنگهای اسیداوریکی و سیستئینی هستند باید ادرار را قلیایی (بازی) نمود. شیر سبزیجات، میوه جات و داروی بیکربنات سدیم و استازولامیر سبب قلیایی شدن ادرار می شوند. در ضمن برای جلوگیری از تشکیل سنگهای اسیداوریکی رژیم غذایی باید کم پورین باشد مثلاً از مصرف گوشت اجتناب شود و سایر پروتئین های مواد غذایی نیز محدود شوند. علاوه بر این ادرار نیز باید قلیایی شود.

–  برای پیشگیری از تشکیل سنگ اگزالاتی باید ادرار را رقیق نمود. مصرف مواد غذای حاوی اگزالات باید محدود شود لذا از مصرف سبزیجات سبز پهن برگ (اسفناج و کلم)، ریواس (خصوصاً)، شکلات، قهوه، چای، بادام زمینی و سبوس گندم اجتناب شود.

۳- برای پیشگیری از ایجاد سنگهای کلسیمی باید مصرف غذاهای حاوی کلسیم محدود شود. مصرف سدیم سلولز فسفات در پیشگیری از ایجاد سنگ های کلسیمی موثر است این ماده به کلسیم درون لوله گوارش متصل شده و جذب روده ای آنرا کاهش می دهد. داروهای مدر (تیازیدی) هم سبب کاهش دفع کلسیم از راه ادرار می شوند.

مواردی که باید به بیمار جهت پیشگیری از تشکیل سنگهای کلیوی آموزش داده شوند شامل:

۱- به بیمار تاکید شود مایعات زیادی مصرف کند تا در ۲۴ ساعت حداقل ML3000- 2500 یا بیشتر دفع ادراری داشته باشد. این دفع مستلزم دریافت حداقل ۴-۳ لیتر مایع می باشد. نیمی از این مایع آب باشد. حتی الامکان در طول ۲۴ ساعت بطور یکنواخت این مقدار مایع دریافت شود. در آب و هوای گرم، تب و اسهال نیاز به مایعات بیشتر است.

۲- به بیمار گفته شود که خود را عادت داده در طول روز هر ۲-۱ ساعت یک لیوان آب بنوشد. موقع خواب دو لیوان آب بنوشد و علاوه بر آن یک لیوان آب کنار بستر باشد تا در صورت بیدار شدن برای جلوگیری از غلیظ شدن ادرار در طول شب بنوشد.

۳- از ورود به آب و هوای گرم بعلت دهیدراتاسیون و کاهش حجم ادرار خودداری کند.

۴- از فعالیتها و ورزشهایی که منجر به تعریق شدید و کم آبی می شود اجتناب کند. قبل از فعالیت و ورزش، مایعات زیاد مصرف کند.

۵- حتی الامکان از بی حرکت ماندن طولانی که سبب رکورد ادرار و افزایش کلسیم ادرار می شود اجتناب کند.

۶- به محض احساس دفع ادرار سریع ادرار کند تا از رکورد ادرار جلوگیری شود.

۷- رژیم غذایی دستور داده شده را رعایت کند. غذاهای مجاز و غیرمجاز آموزش داده شوند. ضمناً از مصرف بیش از حد ویتامین ها (بویژه ویتامین D)

۸- آزمایش کشت ادرار باید هر ۲-۱ ماه در سال اول و به صورت دوره ای در سالهای بعدی انجام گیرد. اگر عفونت ادراری ایجاد شده باشد سریعاً درمان گردد.

۹- علائم عفونت مجاری ادراری (شامل: سوزش ادرار، تکرر ادرار، تمایل شدید به دفع ادرار و تب) به بیمار آموزش داده شود. در صورت وجود این علائم سریعاً به پزشک مراجعه نماید.

۱۰- علائم عود سنگ (شامل: درد کولیکس، درد ناحیه CVA زاویه دنده ای مهره ای و درد ناحیه تناسلی) را گزارش کند.

۱۱- PH ادرار را مرتباً کنترل کند. نحوه کنترل PH ادرار آموزش داده شود.

۱۲- در زمینه نام داروهای مصرفی، هدف و اهمیت استفاده، مقدار مصرف و عوارض جانبی با بیمار صحبت شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن