پرستاری انکولوژیجراحیداخلی

لیپوسارکوما

لیپوسارکوما تومورهای سرطانی  هستند که اغلب منشا آن ازبافتهای چربی می باشد. نکته قابل ذکر اینکه لیپوما ها تومورهای خوش خیم بافت چربی میباشند. لیپوسارکوما غالبا در بافتهای چربی ساق ویا ران پا مشاهده می شود اما ممکن است در بافت چربی شکم، پشت، بازو، ریه وگردن نیز دیده شود. لیپو سارکوما معمولا در سنین ۵۰-۷۰ سالگی رخ می دهد.

با توجه به گزارش مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering Cancer Center، تنها سالانه حدود ۲۰۰۰ نفر در ایالات متحده آمریکا با این بیماری تشخیص داده می شوند. این رقم حدود یک پنجم کل سرطان های بافت نرم یا سارکوم را در ایالات متحده تشکیل می دهد.

علل بروز لیپو سارکوما:

علت اصلی آن بطور قطع مشخص نشده است. لیپوسارکوم ها هنگامی اتفاق می افتند که سلول های سالم که قبلا در DNA خود دچار خطا شده اند به سرعت شروع به رشد می کنند. با توجه به گزارش مؤسسه Dana Farber Cancer Institute، هیچ عامل خطر شناخته شده ای برای این نوع سرطان وجود ندارد. اما موارد زیر می توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند:

 • ژنهای آسیب دیده آمادگی و استعداد درگیری این بد خیمی را دارند.
 • اغلب در قسمتهای آسیب دیده در بدن رخ می دهد.
 • افرادی که در گذشته در معرض پرتو درمانی واشعه بوده اند.
 • آسیب دیدگی سیستم لنفاتیک
انواع لیپوسارکوما:

غالبا در دو دسته low grade و high grade قرار می گیرند.

-low grad بسیار آرام رشد می کند و متاستاز به نواحی دیگر ندارد

-high grade اغلب بزرگتر بوده و رشدی سریع دارد واحتمال متاستاز به نواحی دیگر را نیز دارد.

لیپوسارکوما از نظر انواع تیپ:

Well-differentiated: معمولا شایع ترین نوع لیپو سارکوما می باشد که متاستاز به نواحی دیگر نمی دهد ودر بافتهای عمقی دیده می شود. بیشتر در ساق و ران پا و یا در شکم، بازو و پشت نیز گاها مشهود بوده است.

Myxoid: این نوع معمولا low grade می باشد و در ماهیچه های ساق پا یافت میشود. متاستاز این نوع معمولا به لایه های اطراف بافت قلبی ریوی می باشد.

Dedfferentiated: (مشتق شده) آرایش سلولی آن ازنوع بافت چربی و غیر چربی می باشد. بیشتر در نواحی پشت ویا شکم یافت میشوند و احتمال متاستاز به ریه –کبد و یا استخوانها را دارند.

Pleomorphic: (چند شکلی) نوعی نایاب از لیپو سارکوما میباشد. ممکن است بافت چربی نداشته باشد ویا مقدار خیلی کمی داشته باشد واز نوع تومورهای high grade میباشد ودر ماهیچه های ساق پا دیده میشود. تومورهای پلی مورفیک معمولا متاستاز به کبد-ریه- مغز واستخوان می دهند.

Mixed: (مختلط) این نوع تومور با انواع مختلف لیپوسارکوما آرایش می یابد و معمولا در شکم یافت می شود.

علایم ونشانه های لیپوسارکوما:

معمولا بدون درد می باشد و رشد آرامی دارد و ممکن است زیر پوست قابل لمس کردن و یا قابل دیدن باشد.

درد معمولا زمانی شروع می شود که تومور روی عروق و یا اعصاب ناحیه رشد خود فشار وارد کند.

علایم بر اساس محل تومور متفاوت است:

۱- عضو مبتلا دچار کم تحرکی میشود

۲- عضو مبتلا دچار درد و تورم می شود.

۳- درد قفسه سینه

۴- درد شکمی- یبوست- اسهال و یا خونریزی از روده ها

۵- درد در زمان تخلیه مثانه

۶- سختی در بلع و کاهش وزن.

۷- سرفه و تنفس سخت

تشخیص  لیپو سارکوما:

رادیوگرافی (x-ray): عکسبرداری با اشعه ایکس از محل تومور و فضای اطراف آن که نشانگر وجود تومور و یا تخریب بافتها و استخوان اطراف تومور می باشد. همچنین رادیوگرافی از قفسه سینه (C-XRay) جهت بررسی متاستاز انجام می شود.

سی تی اسکن (Ct-Scan): جهت بررسی بیشتر تومور و اندامهای مجاور آن از نظر متاستاز انجام می گردد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): جهت بررسی اندام- عروق- اعصاب و استخوانهای اطراف تومور لازم می باشد.

PET-scan) positron emission tomography scan): جهت تایید کانسر و یا متاستاز آن کمک کننده میباشد. و در واقع سلولها را با وضوح بالا نشان میدهد.

نمومه برداری یا بیوپسی (Biopsy): نمونه برداری جهت انجام پاتولوژی برای تایید لیپوسارکوما و نوع آن انجام می شود.

درمان لیپو سارکوما:

۱- شیمی درمانی یا کموتراپی: جهت کوچک کردن تومور قبل از جراحی و یا از بین بردن بقا یای سلولهای بدخیم پس از جراحی استفاده می شود. معمولا از این شیوه درمان برای سرطان هایی که سریع رشد می کنند استفاده می شود. اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) دو نوع دارو شیمیایی شناخته شده به نام “داروهای مخدر” را برای درمان لیپوسارکوم ها تایید کرده است. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 • متیل اریبولین
 • تربکتین

این داروها برای درمان لیپوسارکوم هایی که گسترش یافته یا متاستاز شده اند یا نمی توان آن ها را از طریق جراحی برداشت و به رژیم های شیمی درمانی قبلی پاسخ نداده اند استفاده می شود.

۲- رادیوتراپی: جهت از بین بردن سلول های بدخیم و جلو گیری از متاستاز ثانویه که می تواند پس از جراحی یا قبل از جراحی انجام شود.

۳- عمل جراحی: برداشتن تومور و بافتهای اطراف آن و متعاقب آن پیوند بافت (عضله و یا استخوان) از قسمت دیگر بدن به جای عضو برداشته شده می باشد. حتی ممکن است منجر به آمپوتاسیون عضو شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫2 نظرها

 1. ّبا سلام آیا لیپوسارکوم که متاستاز نداشته و کل تومور خارج شده احتمال بازگشت داره یا خیر ؟
  و با رادیوتراپی به کل از بین می رود ؟

  1. پدر من ۱ سال است این مشکل را دارد در ناحبه شکم، متاسفانه ۲ بار عمل شده و‌ برای بار سوم بازگشته است چون در ناحیه شکم امکان برداشتن کامل وجود ندارد، در نواحی دیگر‌هم در صورت باقی ماندن حتی یک‌ سلول امکان بازگشت مجدد وجود دارد، برای رادیوتراپی با مطالعه خیلی زیاد این کار را انجام‌ دهید تا اثرات سوی آن بیشتر از فواید نباشد مثلا در ناحیه شکم دکتر ما را از رادیوتراپی منع کرد زیرا باعث چسبندگی روده می‌شود

 2. با سلام پدر من یک لیپوم بزرگ ۱۰ سانتی توی پشتش پایین تر از کتفش داشت که نرم بود ۲۵ سال پیش اونو برداشت مجدد عود کرد باز ۱۴ سال پیش برش داشت الان مجدد عود کرد وخیلی بزرگ شده بود ۱۴ سانتیمتر بعد که برش داشتن نتیجه پاتولوژیش well Differntiatedبود
  که دکتر گفته بیاد مشاوره ببینیم شیمی درمانی میخواهد یانه میخواستم بدونم این از قبل لیپوسارکم بوده یا تبدیل شده بهش و آیا خطر ناکه یانه سپاس گزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن