انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶
خانه » آموزش بيمار » سیستوسکوپی مثانه آموزش بیمار

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
سیستوسکوپی مثانه آموزش بیمار

سیستوسکوپی مثانه آموزش بیمار

بیمار عزیز

این مطلب جهت آموزش و آشنائی شما با عمل سیستوسکوپی تهیه شده است.

بررسی مشکلات دستگاه ادراری اغلب نیازمند این است که مثانه و سیستم خروجی آن تحت دید مستقیم بررسی شوند. انجام این کار سیستوسکوپی نامیده میشود. سیستوسکوپی معمولا بصورت سر پایی در بیمارستان و یا کلینیک های تخصصی و با استفاده از دستگاه درون بین بنام سیستوسکوپ انجام میشود. تاریخ و زمان آن از پیش مشخص میگردد. در صورت لزوم می توانید با پزشک خود در خصوص موعد های مناسب مشورت کنید.

در روز انجام سیستوسکوپی از شما خواسته میشود تمام لباسهای خود را در آورده و لباسی از طرف اتاق عمل جهت پوشاندن بدن در اختیار شما قرار میگیرد. یک پرستار از شما چند سوال خواهد کرد و نوع عمل را به شما توضیح خواهد داد. در زمان مقرر شما را به داخل اطاق عمل برده و در روی تختی به پشت دراز خواهید کشید. پاهای شما از هم باز و بالا برده شده و در محل مخصوصی قرار داده می شود.

سیستوسکوپی تحت شرایط استریل انجام میشود. یعنی تمام مراقبت ها به عمل خواهد آمد تا میکروبی وارد مثانه و دستگاه ادراری شما نشده و عفونت ادراری ایجاد نگردد. قبل از شروع به انجام سیستوسکوپی ناحیه تناسلی شما توسط یک ماده ضد عفونی کننده تمیز خواهد شد. عمل سیستوسکوپی تحت بی حسی موضعی انجام می شود. برای انجام این عمل یک ژل بی حس کننده در داخل مجرا تزریق می شود . این ژل هم خاصیت بی حس کننده دارد و هم اینکه به عنوان یک ماده لغزاننده به انجام عمل سیستوسکوپی کمک می کند. در خانمها اغلب نیاز به تزریق ماده بی حس کننده به داخل مجرا نیست.

urinary stones

معمولا در حین سیستوسکوپی بیدار خواهید بود و انجام عمل را حس خواهید کرد. ممکن است این کار سبب درد و ناراحتی در شما شود. شاید در حین انجام سیستوسکوپی نیاز به اقدام خاص دیگری باشد. در این صورت اگر پزشک معالج صلاح دانست ممکن است نیاز به بیهوش کردن شما باشد. متخصص بیهوشی توضیحات لازم را به شما خواهد داد و به شما توصیه خواهد کرد که راحت بوده و لحظاتی بعد به به خواب خواهید رفت. اگر از قبل احتمال داده شود که حین سیستوسکوپی نیازمند بیهوشی عمومی خواهید بود، به شما توصیه میشود که ۸ ساعت قبل از بیهوشی، از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.

عمل سیستوسکوپی به این صورت است که یک لوله باریک فلزی از همان محلی که ادرار میکنید (مجرا) به آرامی وارد مثانه می شود. مطلب حایز اهمیت، شل بودن کامل شما در حین انجام این عمل است. پس از ورود به مثانه توسط عدسی های مختلفی مثانه و سیستم ادراری تحتانی شما بررسی خواهد شد. تمام این عمل، اگر مشکلی وجود نداشته باشد، معمولا بیش از چند دقیقه طول نمی کشد.

 اگر بیهوشی نگرفته باشید ، میتوانید بلافاصله پس از خاتمه عمل فعالیت های عادی خود را دوباره از سر بگیرید. اگر بیهوش شده باشید ، پس از خاتمه عمل شما را در محل مخصوص تحت نظر می گیرند تا به طور کامل حالت هوشیاری خود را بدست آورید. اگر بیهوشی داشته اید یک نفر باید شما را تا منزل همراهی کند و نمی توانید رانندگی کنید، بعد از این قادر خواهید خواهید بود فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

پس از سیستوسکوپی:

بدنبال سیستوسکوپی ممکن است تا چند روز احساس سوزش در هنگام ادرار کردن داشته باشید یا قطرات خون را در ادرار مشاهده نمایید. اگر مایعات زیاد بنوشید و مثانه خود را نیز زود به زود تخلیه نمایید، این علایم سریع تر بر طرف خواهد شد. گاهی لازم است که در مراجعه به پزشک معالج و معاینه مجدد، تمام مدارک پزشکی شما بررسی و تصمیمات درمانی مقتضی، با مشورت خود شما اخذ گردد. اگر لازم باشد ، در خاتمه سیستوسکوپی برای شما دارو تجویز خواهد شد.

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

6 + 15 =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن