افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶
خانه » پرستاري » پرستاري ويژه » داروی ایزوپروترنول و مراقبتهای پرستاری آن

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
داروی ایزوپروترنول و مراقبتهای پرستاری آن

داروی ایزوپروترنول و مراقبتهای پرستاری آن

داروی ایزوپروترنول  ISOPROTERENOL محرک تنفسی و قلبی و آگونیست گیرنده های ß۱,ß۲  بوده و دارای خاصیت برونکو دیلاتوری و اینوتروپ مثبت است.

 

موارد مصرف:

۱- برادیکاردی های مهم همودینامیکی که به آتروپین پاسخ نمی­ دهند.

۲- کنترل موقت بلوک های قلبی مقاوم به آتروپین که نیاز به کارگذاری پیس میکر دارند.

۳- درمان حساسیت بیش از حد سینوس کاروتید، بیماری استوک_آدامز (حملات ناگهانی بی‌هوشی با یا بدون تشنج که در بلوک‌های قلبی بروز می‌کند)، یا آریتمی های بطنی به علت بلوک AV.

۴- ممکن است در درمان شوک هایی که بر اثر کاهش برون ده قلبی و کاهش مقاومت عروقی به وجود می­ آیند مفید باشد. (بعد از جایگزین کردن مایعات کافی).

۵- کنترل اسپاسم برونش ها که به دنبال بیهوشی اتفاق می­ افتد.

isoproternol

شکل داروئی:

این دارو به صورت محلول (آمپول) های تزریقی با دوز ۰٫۲mg/1cc و  ۲mg/2cc موجود است.

 

دوز مصرفی دارو:

۱- در برادیکاردی: دوز اولیه برای بالغین معمولاً ۵mcg/min می­باشد. دوزهای بعدی برحسب پاسخ بیمار بین ۲ تا ۲۰mcg/min می­ باشد.

۲- در شوک: برای درمان شوک، میزان انفوزیون ۰٫۵ تا ۵mcg/min خواهد بود.

۳- به عنوان گشادکننده برونش در برونکواسپاسم حین عمل بیهوشی (در بالغین): ۰/۰۱ تا ۰/۰۲ میلی گرم به صورت داخل وریدی، که در صورت نیاز می‌توان این دوز را تکرار کرد.

موارد احتیاط:

۱- اگر محلول ایزوپروترنول تغییر رنگ داده و یا ته نشین شده است از آن استفاده نکنید.

۲- ایزوپروترنول در بیمارانی که سابقه آریتمی (مخصوصاً تاکیکاردی ها)، و احتمال حساسیت به درمان با ایزوپروترنول دارند، نباید مصرف شود. همچنین مصرف آن در بیمارانی که دارای تاکیکاردی به علت مسمومیت با دیگوکسین هستند ممنوع است.

۳- هنگام شوک قبل از تجویز ایزوپروترنول باید کاهش حجم خون بیمار جبران شود.

۴- مصرف ایزوپروترنول در سالمندان، مبتلایان به دیابت، بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی و قلبی عروقی، هیپرتیروئیدیسم، و بیمارانی که سابقه حساسیت به سمپاتومیمتیک ها دارند، باید با احتیاط صورت گیرد.

۵- اگر تعداد ضربان قلب به بیشتر از ۱۱۰ ضربه در دقیقه برسد، یا PVC و یا تغییراتی در ECG به وجود آید باید انفوزیون ایزوپروترنول را کاهش داد و یا قطع کرد.

۶- ایزوپروترنول در بیمارانی که سیکلوپروپان یا داروهای بیهوش کننده عمومی حاوی املاح هیدروکربن را مصرف می­کنند، باید با احتیاط مصرف شود.

۷- ممکن است نیاز میوکارد به اکسیژن را افزایش دهد. بنابراین از مصرف آن در بیمارانی که مبتلا به MI شده اند، باید خودداری شود.

۸- مصرف ایزوپروترنول در بیمارانی که هیپوکالمی دارند، باید با احتیاط باشد.

 

موارد منع مصرف:

ایزوپروترنول در مبتلایان به بیماریهای قلبی عروقی از قبیل آنژین قفسه صدری ، بیماری های شریان کرونر، آریتمی قلبی همراه با تاکیکاردی ، نارسایی کرونر، بیماری های دژنراتیوقلبی ، زیادی فشارخون ، عیب کار بافت قلب ، تاکیکاردی همراه با سمیت ناشی از دیژیتال ، دیابت ، پرکاری تیروئید و فئوکروموسیتوم نباید مصرف شود.

 

توجهات و مراقبتهای پرستاری در هنگام تجویز داروی ایزوپروترنول:

۱- برای انفوزیون ایزوپروترنول دارو را با سرم دکستروز ۵% مخلوط کنید و از جدول محاسبه میزان انفوزیون استفاده کنید تا تعداد قطرات بدقت تعیین گردد. برای پیشگیری از خطاهای احتمالی و تغییر ناخواسته سرعت انفوزیون، هنگام انفوزیون این دارو از پمپ انفوزیون استفاده کنید.

۳- تعداد ضربان قلب و مونیتورینگ ECG باید به طور مداوم تا زمانی که بیمار تحت درمان با ایزوپرترنول است کنترل شود. فشارخون بیمار باید در ابتدا هر ۱۰ دقیقه یک بار و بعد از اینکه نتایج مطلوب درمانی حاصل شد، هر یک ساعت یک بار کنترل شود.

۴– توجه داشته باشید که این دارو با آمینوفیلن، آدرنالین، لیدوکائین و بیکربنات سدیم ناسازگار است.

۵- جهت جلوگیری از بروز آلکالوز تنفسی با کنترلPaCo2 (محرک تنفسی) ضروری است.

۶- در صورت بروز اشکال در تنفس و بدتر شدن علائم تنفسی دارو را قطع کرده و به پزشک اطلاع دهید.

 

توجه :

مطالب داروئی ارائه شده در این سایت جهت تکمیل آموزش های آکادمیک پرستاران و دانشجویان رشته های مختلف علوم پزشکی می باشد. بیماران عزیز توجه نمایند که تجویز و تعیین دوز دارو بر عهده پزشک بوده و مصرف خودسرانه دارو ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

یک + هفت =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن