آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶
خانه » بهداشت » افسردگی و مراقبتهای پرستاری آن

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
افسردگی و مراقبتهای پرستاری آن

افسردگی و مراقبتهای پرستاری آن

اختلال افسردگی، اختلال روحی شدیدی است که علایم آن حداقل دو هفته ادامه داشته  و در عملکرد قبلی بیمار تغییر ایجاد کرده باشد.

اختلال افسردگی اختلال شایعی است و شیوع مادام العمر آن در مردان ۱۵% و در زنان ۲۵% می باشد. (اختلال افسردگی در زنان حدود دو برابر شایع تر از مردان می باشد) . شیوع بیشتر افسردگی در زنان به علت تفاوت های هورمونی، اثرات زایمان، تفاوت فشارهای روانی اجتماعی و الگوی رفتاری مربوط به درماندگی می باشد. در افرادی که فاقد رابطه نزدیک هستند یا طلاق گرفته اند بیشتر است. همچنین ممکن است در نواحی روستایی شایع تر از نواحی شهری باشد.

Kosar.Hos_37

اتیولوژی:

عوامل ژنتیکی- عوامل زیستی- عوامل روانی اجتماعی در بروز اختلال افسردگی موثر هستند. همچنین افسردگی اغلب بدنبال شرایط استرس زای زندگی ایجاد می شود.

برخی انواع شخصیت ها مانند هیستیریک و وسواس جبری بیشتر در معرض خطر افسردگی هستند.

علایم بالینی:

علایم اساسی و کلیدی در افسردگی : خلق افسرده و فقدان علاقه و لذت می باشد. بیمار آن را بطور حس اندوه و نا امیدی و بی ارزشی بیان می کند.

ظاهر بیمار مشخص کننده افسردگی است و به لباس وآرایش و وضعیت ظاهری خود توجهی ندارد.

کاهش انرژی علامت شایعی است که در۹۷% بیماران دیده میشود.

روانی حرکتی: بیماران افسرده به کندی حرکت کرده و تکلم آنها کند است و تاخیر طولانی در پاسخ به سوالات دارند.

اختلال خواب: ۸۰% بیماران افسرده از اختلال خواب بصورت زود بیدار شدن شکایت دارند. دیر به خواب رفتن و بیدار شدن در طول شب نیز رخ میدهد. همچنین ممکن است افکار بدبینی و اضطراب را داشته باشند.

مراقبتهای پرستاری در بیماری افسردگی:

در بیماران اختلال افسردگی باید خطر خودکشی و دگرکشی (آسیب به خود و دیگران) مورد توجه قرار گیرد. همچنین نگرش نسبت به خود و ارزیابی منابع اجتماعی و میزان فعالیت اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد. شرکت دادن و تشویق بیماران در امر شستشو و نظافت شخصی نیز موجب ارتقا و تقویت عزت نفس و کاهش علائم بیماری می شود.

در صورت وجود افکار خودکشی:

تشویق بیماران به بیان احساسات و تدابیر امنیتی مثل دور کردن وسایل خطرناک لازم است.

کمک به بیماران برای شناسایی توانایی های خود و اینکه بیمار در طول روز برنامه کاری مشخصی داشته باشند جزو وظایف پرستار و مددگران است.

تشویق بیمار جهت شرکت در فعالیتهای گروهی برای افزایش عزت نفس موثر است.

تنظیم الگوی خواب بیمار:

برای بیمارانی که ساعات طولانی می خوابند، مشغول کردن بیمار در طول روز به انجام فعالیتهای مختلف موثر بوده و باعث می شود تا بی موقع نخوابند و از طرفی خستگی ناشی از فعالیت موجب خواب بهتر شود.

همچنین جهت بیمارانی که مشکل بی خوابی دارند، ماساژ پشت، تمرین های آرام سازی و موسیقی، حمام گرم و غذای مختصر و سبک در به خواب رفتن بیمار موثر است.

رژیم غذایی:

برای تحریک اشتهای بیمار ایجاد شرایطی مانند گذاشتن گلدان بر سر میز  و سرو غذای مورد علاقه بیمار موثر است.

 ارسال مطلب از: خانم مرضیه محمد خانی (کارشناس ارشد روان پرستاری)

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

5 + هفت =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن