حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶
خانه » آموزش بيمار » آموزش بیمار در خصوص جراحی مغز یا کرانیوتومی

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
آموزش بیمار در خصوص جراحی مغز یا کرانیوتومی

آموزش بیمار در خصوص جراحی مغز یا کرانیوتومی

جراحی مغز (کرانیوتومی) عملی است که منجر به دسترسی به فضای داخل جمجمه (کرانیوم) می شود. در طی این جراحی یک بخش از جمجمه که فلپ استخوانی خوانده می شود برای دسترسی به لایه های زیرین آن برداشته می شود. فلپ استخوانی معمولاً بعد از جراحی با استفاده از پیچ و صفحات مخصوص این کار سر جای خود گذاشته می شود. کرانیوتومی ممکن است بسته به مشکل بیمار، کوچک یا بزرگ باشد.

brain

برای چه کسانی کرانیوتومی انجام می شود؟
مهمترین علل ضرورت انجام کرانیوتومی عبارتند از: برداشتن یک ضایعه مانند تومور مغزی، برداشتن لخته خون (مانند هماتوم ساب دورال مزمن)، ترمیم نشت عروق خونی (مانند آنوریسم مغزی)، برداشتن مجموعه ای از عروق خونی غیرطبیعی (مانند ناهنجاری عروقی شریانی)، تخلیه ترشحات (مانند آبسه مغزی)، ترمیم شکستگی جمجمه در ضربه مغزی، ترمیم پارگی یکی از لایه های مغز، کاهش فشار درون جمجمه ای (افزایش فشار به مغز در حفره جمجمه ای)، وجود اشیای خارجی (گلوله)، تورم مغز یا عفونت

بسته به علت، این جراحی به بستری شدن در بیمارستان از چند روز تا چند هفته نیاز خواهد داشت.

توصیه های پس از ترخیص:

۱ـ در صورت بروز هر یک از این علایم به پزشک مراجعه نمایید:  ترشح از محل عمل، تشنج، تب، لرز، سر درد، سرگیجه، دو بینی، تاری دید، استفراغ های مکرر و جهنده، سفتی گردن و کاهش هوشیاری.

اگر پس از ترخیص از بینی و یا گوش مایع زلال خارج شد، به پزشک معالج اطلاع داده شود.

۲ـ بعد از عمل با نظر پزشک معالج می توان از حمام، دوش یا وان استفاده کرد ولی بهتر است تا زمانیکه بخیه ها کشیده نشده، سر خشک بماند. بعد از هر بار استحمام پانسمان خود را تعویض نمایید.

۳ـ تا دو هفته بعد از عمل جراحی از رژیم غذائی سبک استفاده نمایید. جهت جلوگیری از یبوست بهتر است از غذاهای پر فیبر مانند سبزیجات و میوه ها استفاده شود.

۴ـ لازم است استراحت نسبی با نظر پزشک معالج رعایت شده و از فعالیت های شدید خودداری گردد.

۵ـ یک هفته بعد از ترخیص جهت ویزیت و کشیدن بخیه به پزشک مراجعه کنید. از زود کشیدن بخیه ها اجتناب گردد.

۶ـ داروهای تجویزی توسط پزشک دقیقاً مصرف شود و بدون اجازه پزشک قطع نگردد.

۷ـ بهتر است بیمار تا مدتی بخصوص هنگام راه رفتن توسط خانواده حمایت گردد.

۸- به دلیل استفاده از داروهای آرام بخش از کارهایی که نیاز به دقت و هوشیاری بیشتری دارد مثل رانندگی خودداری شود. رانندگی و شروع به کار باید با نظر پزشک معالج باشد.

۹-  احساسات و نگرانی های خود را بروز داده و در صورت امکان از ناراحتی پرهیز شود. ممکن است پس از عمل جراحی به صداهای بلند حساس شوید پس بایستی محیط زندگی آرام نگه داشته شود.

۱۰- در صورتیکه بیمار قادر به صحبت کردن نیست باید حمایت بیشتری شده و می توان از کاغذ و قلم جهت ارائه مطالب استفاده کرد.

۱۱-  بتدریج فعالیتهای روزمره خود را از سر گرفته و با اتکای به خداوند متعال به زندگی عادی خود ادامه دهید.

 

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

هشت − دو =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن