اطفال و نوزادانزنان و زايمانمامائیويژه

آسیفکسی نوزادان -بخش اول

اختلال در اکسیژن رسانی بافتی در دوران جنینی و بدو تولد آسیفکسی گفته می شود، روند آن هیپوکسمی، کربوکسمی و در نهایت اسیکمی و اسیدوز متابولیک می‌باشد.

در هیپوکسی، اگر سیستم تنفسی نوزاد متولد شده سالم باشد. برای مدت ۲ الی ۳ دقیقه تاکی پنه بروز می‌کند. در این مدت زمان ضربان قلب تغییر نمی کند اما با تداوم هیپوکسی، ضربان قلب به تدریج کاهش یافته و یک آپنه گذرا به مدت ۵/۱ – ۱ دقیقه بروز می کند ( آپنه اولیه ) که با سیانور همراه بوده و با پیشرفت هیپوکسی ( ۸ دقیقه ) ضربان قلب به کمتر از b/m ۱۰۰ رسیده ، نوزاد رنگ پریده شده و برای مدت ۲ تا ۳ دقیقه تنفس وی به شکل gasping درمی‌آید.( تنفس های غیر طبیعی سطحی و نامنظم با تعداد ۶ تا ۱۰ بار در دقیقه ) ( آپنه ثانویه ) و در این زمان است که آسیفکسی بروز می کند.

NICU
NICU

 علل

۱-   علل مادری :  دیابت، هپرتانسیون، پره اکلامپسی و اکلامپسی، استفاده از الکل و سولفات منیزیم، داروهای بتا آدرنژیک و نارکوتیک،  عفونت، دکولمان پرویا

۲-  علل جنینی:  نمای غیر طبیعی، آسپیراسیون مکونیوم،  سپسیس ، هیپوولمی، پرولاپس بند ناف، نواقص مادرزادی

عوارض آسیفیکسی در ارگان‌های مختلف

 مغز: انسفالوپاتی، هیپوکسیک، تشنج، ادم مغز، انفارکتوس،

 قلب: نارسایی قلبی،سکته قلبی ، نارسایی دریچه ای

 ریه: دیسترس تنفسی، شنت راست به چپ

 کبد: انفارکتوس، نکروز کولستاز

 کلیه: نکروز حاد توبولر یا کورتیکال

 روده: گاستروپاتی، زخم و خونریزی گوارشی

 خون: DIC ، گانگرن محیطی

 نکته: برخلاف بالغین، در نوزادان غالباً ایست تنفسی بر ایست قلبی مقدم است. یعنی ابتدا نارسایی و ایست تنفسی بروز می‌کند و سپس برادیکاردی و آسیستول رخ می دهد. شناسایی علائم آسیفکسی که شامل: خواب‌آلودگی، کاهش و ضعف رفلکس ها، تحریک پذیری، ناله یا صدای خرخر مانند بازدمی ( Grunting ) حرکات پره‌های بینی، رتراکسیون قفسه سینه، تاکی پنه، آریتمی، تاکی و برادری کاردی، ضعیف شدن نبض ها، هیپوتانسیون ( کبودی نواحی مختلف و نامنظم پوست ) رنگ پریدگی سیانوز، تعریق وخشکی مخاط مهم است.

یکی از علائم هیپوکسمی ، کاهش پرفیوژن بافتی نوزاد است اما ممکن است به طور طبیعی یا در صورت هیپوترمی دیده شود. برای تشخیص علائم همراه و برطرف شدن ، گرم شدن کمک کننده است .

اقدامات

۱-   نوزاد را به محل گرم و زیر رادیان وارمر می بریم و کاملاً خشک می‌کنیم با دو عدد شان، شان اول بعد از خشک کردن نوزاد، که اول سرش باید خشک شود، کنار گذاشته و با شان دوم قرار می دهیم.

۲-   ساکشن دهان و با در نظر گرفتن تحریک پذیری نوزاد. وقت زیادی صرف تحریک نمی کنیم و این تحریک با ماساژ پشت نوزاد انجام می شود.  سپس قلب و تنفس  نوزاد را ارزیابی می کنیم.

۳-      اکنون ۳۰ ثانیه گذشته، با اطمینان از باز بودن راه های هوایی :الف – اگر تنفس شروع نشده یا  تعداد ضربانات قلب زیر ۱۰۰ باشد تهویه تنفسی با فشار مثبت با اکسیژن ۱۰۰% ، ۲۰ تا ۳۰ ثانیه داده میشود

ب- اگر فعالیت تنفسی و قلب نرمال است، ولی نوزاد  سیانوزه است، به نوزاد اکسیژن ۱۰۰% داده شود.نکته ساکشن ناز و فارنژیال تنها در موارد دفع مکونیوم کاربرد دارد.

ادامه مطلب بزودی در بخش دوم آسیفکسی منتشر می گردد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن