نباید از خسته بودن خود شرمنده باشی بلکه فقط باید سعی کنی خسته آور نباشی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶
خانه » پرستاري » پرستاري زنان و زايمان » آسيفكسي نوزادان -بخش اول

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
آسيفكسي نوزادان -بخش اول

آسيفكسي نوزادان -بخش اول

اختلال در اكسيژن رساني بافتي در دوران جنيني و بدو تولد آسيفكسي گفته مي شود، روند آن هيپوكسمي، كربوكسمي و در نهايت اسيكمي و اسيدوز متابوليك مي‌باشد.

در هيپوكسي، اگر سيستم تنفسي نوزاد متولد شده سالم باشد. براي مدت 2 الي 3 دقيقه تاكي پنه بروز مي‌كند. در اين مدت زمان ضربان قلب تغيير نمي كند اما با تداوم هيپوكسي، ضربان قلب به تدريج كاهش يافته و يك آپنه گذرا به مدت 5/1 – 1 دقيقه بروز مي كند ( آپنه اوليه ) كه با سيانور همراه بوده و با پيشرفت هيپوكسي ( 8 دقيقه ) ضربان قلب به كمتر از b/m 100 رسيده ، نوزاد رنگ پريده شده و براي مدت 2 تا 3 دقيقه تنفس وي به شكل gasping درمي‌آيد.( تنفس هاي غير طبيعي سطحي و نامنظم با تعداد 6 تا 10 بار در دقيقه ) ( آپنه ثانويه ) و در اين زمان است كه آسيفكسي بروز مي كند.

NICU

NICU

 علل

1-   علل مادري :  ديابت، هپرتانسيون، پره اكلامپسي و اكلامپسي، استفاده از الكل و سولفات منيزيم، داروهاي بتا آدرنژيك و ناركوتيك،  عفونت، دكولمان پرويا

2-  علل جنيني:  نماي غير طبيعي، آسپيراسيون مكونيوم،  سپسيس ، هيپوولمي، پرولاپس بند ناف، نواقص مادرزادي

عوارض آسيفيكسي در ارگان‌هاي مختلف

 مغز: انسفالوپاتي، هيپوكسيك، تشنج، ادم مغز، انفاركتوس،

 قلب: نارسايي قلبي،سكته قلبي ، نارسايي دريچه اي

 ريه: ديسترس تنفسي، شنت راست به چپ

 كبد: انفاركتوس، نكروز كولستاز

 كليه: نكروز حاد توبولر يا كورتيكال

 روده: گاستروپاتي، زخم و خونريزي گوارشي

 خون: DIC ، گانگرن محيطي

 نكته: برخلاف بالغين، در نوزادان غالباً ايست تنفسي بر ايست قلبي مقدم است. يعني ابتدا نارسايي و ايست تنفسي بروز مي‌كند و سپس براديكاردي و آسيستول رخ مي دهد. شناسايي علائم آسيفكسي كه شامل: خواب‌آلودگي، كاهش و ضعف رفلكس ها، تحريك پذيري، ناله يا صداي خرخر مانند بازدمي ( Grunting ) حركات پره‌هاي بيني، رتراكسيون قفسه سينه، تاكي پنه، آريتمي، تاكي و برادري كاردي، ضعيف شدن نبض ها، هيپوتانسيون ( كبودي نواحي مختلف و نامنظم پوست ) رنگ پريدگي سيانوز، تعريق وخشكي مخاط مهم است.

يكي از علائم هيپوكسمي ، كاهش پرفيوژن بافتي نوزاد است اما ممكن است به طور طبيعي يا در صورت هيپوترمي ديده شود. براي تشخيص علائم همراه و برطرف شدن ، گرم شدن كمك كننده است .

اقدامات

1-   نوزاد را به محل گرم و زير راديان وارمر مي بريم و كاملاً خشك مي‌كنيم با دو عدد شان، شان اول بعد از خشك كردن نوزاد، كه اول سرش بايد خشك شود، كنار گذاشته و با شان دوم قرار مي دهيم.

2-   ساكشن دهان و با در نظر گرفتن تحريك پذيري نوزاد. وقت زيادي صرف تحريك نمي كنيم و اين تحريك با ماساژ پشت نوزاد انجام مي شود.  سپس قلب و تنفس  نوزاد را ارزيابي مي كنيم.

3-      اكنون 30 ثانيه گذشته، با اطمينان از باز بودن راه هاي هوايي :الف – اگر تنفس شروع نشده يا  تعداد ضربانات قلب زير 100 باشد تهويه تنفسي با فشار مثبت با اكسيژن 100% ، 20 تا 30 ثانيه داده ميشود

ب- اگر فعاليت تنفسي و قلب نرمال است، ولي نوزاد  سيانوزه است، به نوزاد اكسيژن 100% داده شود.نكته ساكشن ناز و فارنژيال تنها در موارد دفع مكونيوم كاربرد دارد.

ادامه مطلب بزودي در بخش دوم آسيفكسي منتشر مي گردد.

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

بیست + هفت =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن