آموزش اختصاصیآموزش عمومي

آشنائی با کروناویروس

کوروناویروس ها نوعی ویروس هستند که عموما باعث سرماخوردگی معمولی در انسان می گردند، اما برخی از آنها مانند SARS می تواند باعث بیماری شدیدتر و گاهی مرگ بیمار شوند.

  کوروناویروس MERS برای اولین بار در عربستان شناخته شد و هر چند در بسیاری از افراد باعث علائم شبیه بیماری آنفلوانزا (تب، سرفه، بدن درد و گاهی اسهال) می گردد اما در گروهی از بیماران نیز (مانند سالمندان) ممکن است باعث بیماری شدیدتر و بستری شود.

 در کسانی که سابقه بیماری مزمن (مانند بیماری تنفسی، قلبی، کبدی یا کلیوی)، داشته اند یا به هر دلیلی سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده است (مانند دیابت، درمانهای ضعیف کننده ایمنی بدن)، ممکن است بیماری کورونا ویروسی MERS شدیدتر شده و منجر به بستری و گاهی فوت بیمار گردد. افراد جوان که تغذیه سالم داشته و از سلامت کافی جسمی بهتری برخوردار هستند در صورت عفونت به این ویروس، بیماری خفیف تری را معمولا تجربه می نمایند.

علائم بیماری و واکسن و درمان:

تب: درجه حرارت بالای ۳۸ درجه سانتیگراد.

سرفه: سرفه، گلو درد و سایر علایم تنفسی در اغلب بیماران دیده می شود.

اسهال: برخی بیماران دچار اسهال نیز می شوند.

تنگی نفس: درصورت احساس تنگی نفس باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه نمود.

در حال حاضر کوروناویروس جدید واکسن و درمان قطعی ندارد و در موارد شدید بیماری، درمان حمایتی در بیمارستان انجام می گردد.

راه انتقال بیماری MERS چیست؟

   راه انتقال دقیق این ویروس مشخص نشده است اما به نظر می رسد از راه قطرات تنفسی و ترشحات بدن قابل انتقال است. همچنین احتمال می رود که تماس با  بزاق و ترشحات بدن شتر و مصرف شیر غیر پاستوریزه آن حیوان باعث بیماری گردد.

راههای پیشگیری:

  • رعایت اصول بهداشت فردی شامل شستن صحیح دستها به دفعات (مخصوصا قبل از تماس دست با چشم و قبل از غذا خوردن)، رعایت فاصله (حداقل یک متر) با فرد بیماری که سرفه می نماید، در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر هستند توصیه می شود.
  • مسافرانی که به کشورهای عربی مانند امارات متحده عربی، عمان، قطر، اردن و مخصوصا زائرانی که به عربستان مسافرت می نمایند از خرید و مصرف مواد غذایی و آشامیدنی غیر مطمئن از دست فروشان خودداری نمایند و از مصرف شیر غیر پاستوریزه شتر نیز پرهیز نمایند.
  • واگیری فرد به فرد در بیماری MERS به مراتب از بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی کمتر است اما در تماسهای نزدیک خانگی و بیمارستانی ممکن است به افراد دیگر منتقل شود از این رو رعایت بهداشت فردی توصیه می شود. پرسنل بیمارستان باید علاوه بر دقت در شستن دستها از ماسک و دستکش نیز به طور صحیح استفاده نمایند.
  • از تماس دست آلوده به چشم، دهان و بینی خودداری شود.
  • باید در موقع سرفه از دستمال استفاده شده و درصورتیکه دستمال هنگام سرفه نمودن در دسترس نیست از آستین لباس در ناحیه آرنج میتوان استفاده نمود.

توصیه بهداشتی به زائران حج تمتع / عمره و مسافران کشورهای عربی سواحل خلیج فارس:

  • ازمصرف موادغذایی ونوشیدنی غیر بهداشتی و تماس با دام (به ویژه شتر)ولبنیات غیر پاستوریزه در طول سفرخودداری شود.
  • بهداشت فردی مانند شستشوی صحیح دست و رعایت بهداشت تنفسی را جدی بگیرند.
  • کسانی که احتمال دارد بیماری MERS درآنها به نوع شدید تبدیل شود تا جائیکه برایشان مقدور است از مسافرت خود در سال جاری صرف نظر نمایند.
  • درصورتیکه درعرض دو هفته بعد از بازگشت زائر (مسافر) احساس کسالت، تب، علائم تنفسی، علائم گوارشی مانند اسهال نمایان شود حتما به پزشک مراجعه شود و او را در جریان سفر اخیر خود قرار دهد.
  • درصورت ابتلا به بیماری تنفسی از ماسک استفاده نمایند وتا جائیکه امکان دارد تماس چهره به چهره خود با دیگران را کاهش دهد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فعلا امکان خرید محصولات سایت وجود ندارد. این امکان به زودی، مجددا فعال خواهد شد. صبور باشید. رد کردن

بستن