امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶
خانه » پرستاري » پرستاري ويژه » نکات مهم در مراقبت های پرستاری نوزادان در NICU

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
نکات مهم در مراقبت های پرستاری نوزادان در NICU

نکات مهم در مراقبت های پرستاری نوزادان در NICU

1)      گرم و خشك نگهداشتن نوزاد طي احياء و مراقبت های ديگر زيرا استرس ناشي از سرما باعث كاهش توليد سورفكتانت مي شود.

2)      در نوزادانی كه لوله نازوفارنكس دارند بيني بطور مرتب از نظر قرمزي و التهاب چك شود.

3)   تنفس 40-30 در دقيقه است و مي تواند به 120-60 افزايش يابد. تعداد تنفس زياد به همراه فشار كم باعث كاهش ادم بين بافت ريوي و پنوموتوراكس مي شود.

4)      سطح بالاي اكسیژن استنشاقي باعث آتلكتازي مي شود ولي دستگاه مي تواند آن را كنترل نمايد.

5)      تغيير در تنظیمات ونتيلاتور فقط بايد با توجه به پارامترهای گازهاي خوني نوزاد انجام گردد.

6)      در اثر ساكشن، جابجايي، و يا گريه ممكن است درصد اكسيژن دريافتي افزايش يا كاهش يابد.

7)      گازهاي خوني يك ساعت پس از وصل شدن به ونتیلاتور و سپس هر 4 ساعت كنترل شود.

8)   PH نبايد به زير 25/7 برسد زيرا اسيدوز متابوليك ايجاد شده توليد سورفكتانت را متوقف مي كند و بوسيله انفوزيون FFP يا آلبومين انساني و يا بندرت با بيكربنات تصحيح مي شود.

9)   اگر paCo2 افزايش يابد به 3 روش آن را پايين آوريد: استفاده از آمبوبگ، RATE تنفس را بالا ببريد تا CO2 دفع گردد و PIP را افزايش دهيد.

10)  نوزاد زير ونتيلاسيون بايد داخل انكوباتور يا كات با Heater باشد.

11) معده نوزاد بايد از هوايي كه در اثر استفاده از آمبوبگ در آن جمع شده خالي گردد. اگر هم شير خورده بايد براي جلوگيري از استفراغ خالي شود.

12)  به علت تغيير محل لوله و گرفتگي و يا پنو موتوراكس ممكن است افت paO2 و افزايش paCo2 داشته باشيم.

13) ساكشن مي تواند منجر به هيپوكسي، صدمه به ريه و خونريزي پري و نتريكل و عفونت IVH گردد. به همين علت حين انجام ساكشن بايد به ضربان قلب و تنفس كودك توجه كرد. همچنين بايد قبل از ساكشن 20-10% اكسيژن نگهدارنده براي حدود 1 دقيقه قبل از ساكشن تا بعد از ساكشن و مدتي بعد داده شود تا v/s نوزاد طبيعي شود. بايد دقت كرد تا عمق ساكشن طوري باشد كه به موكوس و عصب واگ صدمه نزده و كاتتر طوري باشد كه سوراخهاي آن در كناره ها باشد نه در انتها. فشار توصيه شده براي پيشگيري از صدمه به موكوس mmhg 100-50 است مي توان با سالين ترشحات را نرم نمود. پوشيدن دستكش بايد جزء موارد احتياطي كلي در مقابل عفونت باشد.

14) براي پيشگيري از آپنه در نوزادان كه از دستگاه جدا شده اند، آمينوفيلين تجويز مي شود. ابتدا وريدي و بعد تئوفيلین خوراكي شروع مي شود.

15) نوزادان با مشكلات تنفسي شديد در ساعتهاي اول تولد اغلب فشار خون پايين دارند كه ممكن است به علت تضعيف عملكرد قلب در اثر اختلالات متابوليك و هيپوكسي يا در اثر كاهش حجم خون باشد. استفاده از آلبومين پلاسما و داروهاي اينوتروپيك مانند دوپامين يا دوبوتامين ممكن است مفيد باشد و اختلال در فشار خون عملكرد كليوي را درگير كرده و موجب افزايش شيوع IVH مي گردد.

16) براي گرفتن راه شرياني يا از بند ناف استفاده مي كنيم يا از شريانهاي راديال وتيبا استفاده مي شود. در صورت سفيدي عضو ممكن است ايسكمي سطحي رخ دهد. پس بايد فورا كاتتر خارج شود. راه شريان نافي بسيار تهاجمي است. كاتتر شريان نافي ممكن است منجر به آنتروكوليت نكروزان شود (NEC). البته با صدمه زدن به شريان مزانتريك. در مدتي كه كاتتر در شريان قرار دارد پاها، ساق پا و ران مرتب چك شود. زيرا اگر شريان دچار اسپاسم شود خونرساني به اندام تحتاني مختل مي شود (سفيدي پا يا آبي شدن آنها).  قبل از برداشتن كاتتر و در زمان گذاشتن آن از يك ساعت قبل سالين حاوي هپارين بايد قطع شود.

17) به علت استرس ناشي از ونتيلاتور مي توان از آرامبخش ها و شل كننده ها استفاده كرد. پانكرونيوم برومايد براي شل كردن عضلات استفاده مي شود ولي استفاده از آن توصیه نمی شود. مي توان از فنتالين براي تسكين درد و آرامش استفاده كرد.

18) بچه هايي كه مسكن دريافت نمي كنند ممكن است ظاهري دردناك، بي قرار، خیره (زل زدن) و از بين رفتن هوشياري نشان دهند. پوزيشن دقيق و راحت مي تواند در آرامش نوزاد موثر باشد.

19) چون چشمها قادر به چشمك زدن نيستند بايد از اشك مصنوعي استفاده كرد (HYPROMELLOSE). از گاز پارافين مي توان براي جلوگيري از ورود گرد و خاك به چشم جلوگيري كرد.

20) براي جدا كردن نوزاد از CMV وقتي Rate =5 تنفس در دقيقه و اكسيژن زير 35% باشد مي توان لوله را خارج ساخت و نوزاد را زير CPAP يا هود برد.

21) قبل از خروج لوله تراشه، تغذيه بين 12-4 ساعت متوقف مي شود تا راه هاي هوايي تميز و در حال استراحت باشد و از اتساع شكم كه مانع از تنفس صحيح مي گردد جلوگيري شود.

22)  براي جدا كردن نوزاد از CMV ابتدا لوله را از ونتيلاتور جدا كرده سپس لوله را ساكشن مي كنيم و بعد لوله تراشه را خارج مي كنيم.

23)  مي توان نوزاد را به طور موقت بعد از جدايي از CMV به شكم prone خواباند و اگر نوزاد بعد از جدايي دچار آپنه شد بايد دوباره لوله گذاري شود. اگر براديكاردي و هيپوكسي و آپنه مشاهده شد بايد بلافاصله گاز هاي خوني چك شوند.

24) اكسيژن بايد در اندازه مناسب داده شود تا فشار اكسيژن 96-90% باشد و اينكه از رتينوپاتي پره مچوريتي جلوگيري شود و اثرات نورولوژيك باقي نگذارد.

25)  قبل از ترخيص، نوزاد بايد يك هفته بدون اكسيژن در بخش بستري بماند.

26) افزايش فشار ونتيلاسيون مستعد نشت هوا و كلاپس آلوئول مي شود كه مي تواند تبديل به پنوموتراكس، آمفيزم يا پنوموپريكارديوم Pnumo pericardium شود. ( هوا در قلب جمع مي شود)

27)  عوارض CMV: نشت هوا، IVH يا خونريزي داخل بطني، NEC با آنتروكوليت نكروزان، ديسپلازي برونكوپلوموزBPD  ،

28)  استروئيد در دوره پري ناتال از شدت دیسترس تنفسي كاسته و باعث افزايش سورفكتانت مي شود.

29)  تجويز سورفكتانت در زمان تولد و پس از آن باعث كاهش مشكلات تنفسي مي شود.

30)  ساخت سورفكتانت تا حدودي به PH، دما، خونرساني طبيعي، آسفيكسي، هيپوكسي، ایسكمي ريوي و سرم بستگي دارد.

31)  استفاده از سورفكتانت 50-30% از مرگ و مير نوزادان مي كاهد.

32) سورفكتانت يا از ريه گوساله مرده يا ريه خورد شده خوك يا از مايع آمينوتيك انساني يا به طور صناعي از هگزاد كانول ساخته مي شود و حداقل يك دوز را سريعاً پس از تولد گرفته و دوز بعدي را 24-12 ساعت بعد دريافت مي كند. اغلب 2 دوز داده مي شود و عوارض تجويز آن 30% است. (شامل براديكاردي، خونريزي مغزي)

33) تجويز سورفاكتانت با سرنگ متصل به سوند و از راه لوله تراشه است. سورفكتانت را در 4 مرحله مي دهيم در هر مرحله نوزاد بايد پوزيشن متفاوتي بگيرد تا سورفكتانت در تمام ريه منتشر شود. نيمي از دوز دارو را طي 2-1 دقيقه وارد كرده و نوزاد بمدت 30 ثانيه به اندازه 90 درجه به يك سمت می ماند. سپس نيمه ديگر را تزريق و نوزاد را به سمت مخالف مي گردانيم.

34) سرعت ونتيلاسیون معمولي 80-10 تنفس در دقيقه است ولي در اسيلاتور به 1800-300 بار در دقيقه مي رسد تا بتواند ضمن دفع گاز كربنيك، اكسيژن رساني را بهتر نمايد. اين اسيلاتورها در درمان HMD موثرتر است. به اين علت كه از CLD IVH و لوكومالاسي پيشگيري مي كند.

35)  استنشاق اكسيد نيتريك اكسيژن رساني را بهبود بخشيده اما بر نتيجه HMD اثري ندارد.

36)  براي درمان اسيدوز متابوليك از بي كربنات سديم و me 2-1 طي 15-10 دقيقه استفاده مي شود.

37) بسته شدن مجرا دومين هدف در پيشگيري درمان سريع مشكلات تنفسي است. (PDA ) كه با محدوديت مايعات بعلاوه ديورتيك يا ايندومتاسين (بازدارنده سنتزپروستتاگلاندين) انجام مي شود. هرچه سن جنيني شيرخوار كمتر باشد احتمال بسته شدن PDA كمتر است. بنابراين اگر درمان دارويي اثر نكرد بايد به فكر درمان جراحي بود.

38)  ممكن است براي حفظ اكسيژناسيون به تزريق خون نياز شود.

39)  در نوزاد نارس فيزيوتراپي ريه مي تواند منجر به آسيب مغزي شود.

40)  سرم D/W 10% با سرعت تزريق ml 75-65 در روز مي باشد و با الكتروليت آن را كم كرده و به ml 150-120 در روز مي رسانيم.

41) عوارض لوله گذاري تراشه در نوزادان عبارتند از: آسفيكسي ناشي از انسداد لوله، ايست قلبي، تنگي زير گلوت كه بعد ها منجر به خونريزي و ديورتيكول كاذب پشت حلق و اشكال در خارج نمودن لوله مي شود، زخمي شدن بيني، اروزيون كام، كنده شدن طناب نخاعي، خشونت صدا، استريدور، ادم حنجره و زخم حنجره

42) عوارض كاتتريزاسيون نوزادان عبارتند از: آمبولي در رگ، ترومبوز، اسپاسم و سوراخ شدگي، نكروز ایسكميك احشاي شكمي، عفونت، خونريزي و گانگرن پاها

43) چنانچه پس از خارج نمودن كاتتر باز هم اسپاسم باقي بماند با استعمال نيتروگليسيرين موضعي روي سرخرگ فمورال و يا ندرتآ با گرم نمودن پاي مقابل مي توان اين عارضه را برطرف نمود و يا تزريق تولازولين ( پريسكولين ) با دوز mg 2-1 داخل سرخرگ ظرف 5 دقيقه پاسخ مي دهد.

44)  روشهاي غير دارويي تسكين درد شامل پوزيشن دادن، قنداق كردن (swaddling)، دادن پستانك، capping سر نوزاد با دست و … هستند. گذاشتن انگشت نوزاد در دهانش به احساس آرامش وي كمك مي كند.

45)  زماني كه چسب را از پوست بچه مي كنيم بايد خيلي دقت كنيم چون مستعد عفونت از پوست آسيب ديده مي باشند.

46)  براي حداقل دستكاري نوزاد لباس و ملحفه ها فوراً بايد در صورت خيس يا كثيف شدن تعويض شوند.

47)  لبها را مي توان با پنبه و آب استريل تميز و مرطوب نگه داشت.

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

تاکنون ۲ نظر ثبت شده است.

  1. مرسی.خیلی مفید بود

11 + یازده =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن