آموزش اختصاصیآموزش عموميتغذیهداخلی

نقرس علل علائم و درمان

نقرس چیست و چه چیزی باعث آن می شود؟
نقرس توسط یک ماده شیمیایی در خون به نام اسید اوریک ایجاد می شود. اسید اوریک معمولا بی ضرر است ، و در بدن ساخته شده است. بیشتر آن با ادرار رد می شود، و مقداری از روده با مدفوع نیز دفع می شود. در افراد مبتلا به نقرس مقداری اسید اوریک در خون ساخته میشود
نقرس باعث حملات التهابی دردناکی در یک یا چند مفصل می شود. این نوع آرتریت (اگر چه آن با آرتریت روماتوئید شایع و استئوآرتریت بسیار متفاوت است). درد حملات نقرس می تواند شدید باشد.

توجه : برخی از افراد سطح بالای اسید اوریک دارند اما بلوری شکل نیست و یا نقرس دارند. همچنین ، به ندرت ، برخی از افراد با سطح طبیعی اسید اوریک مورد حملات نقرس قرار می گیرند. با این حال ، به عنوان یک قاعده ، سطح اسید اوریک بالا ، احتمال ابتلا به نقرس رابیشتر می کند.
چرا اسید اوریک ساخته میشود؟
به طور معمول ، یک تعادل نرمالی بین میزان اسید اوریک ومقداری که شما در عبور ادرار و مدفوع از دست میدهید، وجود دارد. این سطح اسید اوریک خون را نرمال نگه می دارد. با این حال ، در بسیاری از افراد مبتلا به نقرس ، کلیه ها کار را خود به اندازه کافی را انجام نمی دهند و اسید اوریک سطح خون ممکن است افزایش یابد. کلیه های آنها در غیر این صورت معمولی کار می کند.
در برخی افراد ساخت اسید اوریک ممکن است به علت عوامل دیگری باشد. به عنوان مثال :
• نوشیدن الکل زیاد می تواند باعث تولید اسید اوریک شود.
• اگر شما به اندازه کافی ویتامین ث در رژیم غذایی خود نداشته باشید.
• در صورت مصرف نوشابه های شیرین قند بالا با فروکتوز می تواند اسید اوریک بسازد. پژوهش اخیر نشان داده است که با داشتن دو نوشابه در روز خطر ابتلا به نقرس ت ۸۵ ٪ افزایش می یابد. (نوشیدنی هایی با عنوان رژیمی یا نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی باعث افزایش خطر نمی شوند.) میوه ها و آب میوه های غنی از فروکتوز نیز ممکن است خطر را افزایش دهد.
• غذاهای معین نوک تعادل ممکن است باعث بالا بردن اسید اوریک به بالاتر ازحد نرمال شوند. به طور خاص ، خوردن زیاد گوشت ، شاه ماهی ، ساردین ، عصاره مخمریا صدف ممکن است سطح اسید اوریک را افزایش دهد. با این حال ، خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل کننده اثر زیادی در سطح اسید اوریک را نباید داشته باشد.
• برخی داروها ممکن است سطح اسید اوریک بالا می برد. برای مثال ، داروهای مدر (قرص های آب) مانند bendroflumethiazide ، آسپرین (در دوز داروی مسکن کامل و نه آسپرین با دوز پایین که برای جلوگیری از لخته شدن خون استفاده می شود) ، و برخی از داروهای شیمی درمانی .
• بیشتر اسید اوریک بیش از حد معمولی در بیماری است که در آن سلول های بدن با یک چرخه سریع ساخته می شوند. به عنوان مثال ، در پسوریازیس وخیم و برخی از اختلالات خونی.
• افراد با شرایط خاص دیگر که افزایش خطر ابتلا به نقرس زیاد میشود. این شرایط عبارتند از : چاقی ، فشار خون بالا ، آسیب کلیوی ، دیابت ، اختلالات مغز استخوان ، اختلالات چربی (به خصوص هیپرتری گلیسریدمی) ، بیماری های عروقی ، نقص آنزیم مانند کمبود hypoxanthine guanine phosphoribosyltransferase (HGPRT) و قند ۶ – فسفات دهیدروژناز (G6PD).

چگونه نقرس ایجاد می شود وچه کسانی نقرس می گیرند؟
نقرس در حدود ۱ در ۲۰۰ در بین بزرگسالان ایجاد میشود. مردان معمولا نسبت به زنان متاثر می شوند. اولین حمله نقرس معمولا در سنین میانسالی ایجاد می شود ، اما گاهی اوقات در افراد جوان رخ می دهد. این موجب شد در برخی از خانواده ها نقرس به عنوان یک سابقه خانوادگی در حدود ۱ در ۵ مورد رخ میدهد. ممکن است که آرایش ژنتیکی که شما از خانواده خود به ارث می برید یک عامل تبدیل شدن به یک نقرس باشد.
علائم نقرس چیست؟
نقرس معمولا بصورت حمله رخ می دهد. حمله به طور معمول به سرعت دربیش از چند ساعترخ میدهد. این حالت معمولا باعث درد شدید در یک مفصل میشود. قاعده انگشت شست پا است که اغلب تحت تاثیر مشترک قرار می گیرد. پیاده روی می تواند بسیار دردناک باشد .
با این حال ، هر مفصل می تواند متاثر می شود. گاهی اوقات دو یا چند مفصل درگیر می شود. معمولا مفاصل مبتلا متورم ، و ممکن است پوست اطراف درنگاه قرمز و ملتهب شود. اگر بدون درمان رها شود ، حمله نقرس ممکن است در عرض چند روز کامل شود شاید در عرض ۷۰-۱۰ روز. حملات شدید کمی می تواند رخ دهد که ممکن است در ابتدا به انواع دیگری از ورم مفاصل اشتباه گرفته شود. هفته ها ، ماه ها یا حتی سال ها ممکن است مفصل با حملات بین برود. برخی از افراد شاید فقط تا کنون یک حمله داشته باشد.
آیا نقرس جدی است؟
حمله نقرس می تواند بسیار دردناک است. با این حال ، اثر دیگری از نقرس نادر است. آسیب مفصلی ممکن است رخ دهد اگر حملات عود کننده باشند. در تعداد کمی از مردم ، بلورهای اسید اوریک باعث سنگ کلیه و یا برخی از آسیب کلیوی شود. گاهی اوقات کریستال شکل برجستگی زیر پوست شود. اینها معمولا بی ضرر و بدون درد هستند ، اما گاهی اوقات فرم را در مکان های دیگری از جمله در انتهای انگشتان دست دیده شود. Tophi گاهی آلوده می شوند.
نقرس چگونه تشخیص داده میشود؟
نقرس معمولا در صورتی که دارای نشانه های معمولی و بزرگ سطح خونی اسید اوریک باشد، تشخیص داده می شود. اگر شک وجود دارد مثل علت درد و تورم ، دکتر شما ممکن است مقداری از مایع مفصل متورم را بکشد. این کار با یک سوزن و سرنگ انجام می شود. مایع در زیر میکروسکوپ مشاهده می شود. کریستالهای urate (اسید اوریک) را می توان در مایع برای تایید تشخیص نقرس مشاهده کرد.
درمان حمله نقرس چیست؟
اقدامات عمومی
اگر شما قادر هستید ، اندام مبتلا (معمولا پا) را برای کمک به کاهش تورم بالا برید. ساده ترین راه برای بالا بردن پای خود قرار دادن روی یک مبل یا پای خود را روی بالش تکیه دهید . بسته یخ (یا بسته نخود فرنگی یخ زده) را روی مفصل ملتهب نگه دارید، ممکن است درد تا شروع درمان های دیگر (مثل موارد زیر) تسکین یابد.
• قرار دادن یخ بسته (یا نخود فرنگی) در حوله برای جلوگیری از تماس مستقیم با پوست و یخ اب میشود.
• انجام برای حدود ۲۰ دقیقه ، سپس متوقف شود. (نباید برای مدت طولانی استفاده شود.)
• تکرار اغلب مورد نیاز است اما…
• اطمینان حاصل کنید که دمای موضعی که تحت تاثیراست ، قبل از انجام دوباره به حالت عادی بازگشته است.
اقدامات اختصاصی:
استفاده از ضد التهاب مسکن :
دوز های اندک داروی مسکن ضد التهاب به سرعت حملات نقرس را (در عرض ۱۲-۲۴ ساعت) تسکین دهد. انواع مختلفی مانند دیکلوفناک ، ایندومتاسین ، و ناپروکسن وجود دارد. دکتر شما یکی از آنها را تجویز کند. بسیاری از مردم مبتلا نقرس دوست دارند که قرص در خانه داشته باشند وبصورت آماده فقط در مورد حمله استفاده کنند. آنها معمولا فقط برای چند روز التهاب و درد رارفع می کنند.
اکثر مردم می توانند دوره های کوتاه مسکن ضد التهابی بدون هیچ مشکلی استفاده کنند ، اگر چه عوارض جانبی در برخی افراد رخ می دهد.
• خونریزی از معده ممکن است جدی ترین عوارض جانبی است. این مورد بیشتر یک خطر است اگر شما بالای ۶۵ سال باشید و یا زخم دوازدهه یا معده داشته باشید. اگر شما دچار سوء هاضمه ، درد ناحیه بالای شکم ، مدفوع سیاه و سفید هستید ، یا اگر شما یا استفراغ خونی دارید، قرصها را قطع و به دکتر مراجعه کنید
• برخی از افراد مبتلا به آسم ، فشار خون بالا ، مشکلات کلیه خاص ، و نارسایی قلبی ممکن است قادر به گرفتن مسکن ضد التهابی نباشند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن

با خرید از فروشگاه سایت و معرفی به دیگران به جمع بیش از پنج هزار حامی سایت بپیوندید. رد کردن

بستن