ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶
خانه » آموزش بيمار » مراقبت از سوند مثانه (آموزش بیمار)

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
مراقبت از سوند مثانه (آموزش بیمار)

مراقبت از سوند مثانه (آموزش بیمار)

   بیمار عزیز حال که نیازمند به داشتن سوند ادراری مثانه هستید لازم است به نکات زیر توجه فرمایید:

   جای گذاری سوند ادراری در بیماران برای مقاصد تشخیصی و درمانی انجام می گردد. در جنبه درمانی می توان از سوند برای تخلیه مثانه در بیماران دچار احتباس ادراری حاد یا مزمن که در نتیجه بند آمدن مجاری ادراری ایجاد می شود، استفاده نمود. در بیماران مبتلا به هماچوری (وجود خون در ادرار) ممکن است سوند گذاری و سپس شستشو برای خارج کردن خون و لخته ها از مثانه لازم گردد.

در جنبه تشخیصی می توان از جای گذاری سوند ادراری جهت گرفتن نمونه ادرار غیر آلوده برای آزمون میکروب شناسی، اندازه گیری برون ده ادراری در بیماران، یا در طی اقدامات جراحی و یا اندازه گیری حجم ادرار باقی مانده پس از ادرار کردن استفاده کرد.

Foley-Catheter-Holder

در بیمارانی که بنا به تشخیص پزشک لازم است سوند مثانه تا زمانی حفظ شود رعایت نکات زیر توصیه می شود:

 • جهت جلو گیری از عفونت، (در صورتیکه از طرف پزشک معالج محدودیت مصرف مایعات ندارید) مایعات فراوان بنوشید.
 • اگر تصادفاً سوند شما خارج شد یا نشست ادرار داشت، جهت جای گزینی مجدد سوند، خودتان هیچگونه اقدامی انجام ندهید و حتماً به بیمارستان مراجعه نمایید.
 • همیشه دستهایتان را قبل و بعد از مراقبت از سوند بشویید.
 • بمنظور کاهش خطر عفونت، کیسه ادرار را هر ۸ ساعت یکبار تخلیه نمایید.
 • اگر ظرف ۸-۶ ساعت ادرار به داخل کیسه جریان نیافت و مطمئن شدید که سوند شما پیچ خوردگی نداشته و یا خم نشده است به بیمارستان مراجعه کنید.
 • از کشیدن یا جدا کردن لوله تخلیه ادرار خودداری نمایید. زیرا باعث خونریزی یا آسیب به مجرا می گردد.
 • هنگام راه رفتن، لوله تخلیه را در دست خود حلقه کنید و کیسه ادراری را پایین تر از مثانه نگه دارید یا از سمت داخل با سنجاق قفلی به شلوار خود بیاویزید. در هر حالت کیسه متصل به سوند باید پائین تر از سطح مثانه بیمار قرار گیرد.
 • پوست اطراف سوند را حداقل دو مرتبه در روز با آب و صابون بشویید، تا هرگونه ترشحات و نشت ادرار تمیز شود. سپس محل را کاملاً خشک کنید.
 • جهت جلوگیری از کشیده شدن احتمالی سوند می توانید آن را با یک تکه چسب ضد حساسیت به بدن خود بچسبانید.
 • جهت پیشگیری از آلودگی از جدا کردن لوله ادرار از کیسه ادراری جداً خودداری کنید.
 • هنگام دراز کشیدن روی تخت کیسه ادرار را طوری که مسیر آن فاقد هرگونه پیچ خوردگی یا تا شدگی باشد، و آن را به حلقه پایین تخت آویزان کنید.
 • جهت پیشگیری از برگشت ادرار و احتمال عفونت، کیسه ادرار را پایین تر از سطح مثانه خود حفظ کنید. هرگز کیسه ادرار را روی شکم خود قرار ندهید.
 • به زمان خارج کردن سوند که توسط پزشک معالج شما تعیین می گردد توجه نموده و در تاریخ مقرر مراجعه نمایید.
 • خارج کردن سوند یک کار تخصصی بوده و لازم است حتماً توسط پرستاران آموزش دیده انجام گردد. از مراجعه به افراد و مراکز نامعتبر به این منظور خودداری کنید.
 • هر گونه اقدام به کشیدن و سعی در خارج کردن سوند بدون دستور پزشک و یا توسط افراد غیر مجاز و آموزش ندیده بسیار خطرناک بوده و ممکن است منجر به خونریزی و پارگی مجرای ادراری گردد.
اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

تاکنون ۳ نظر ثبت شده است.

 1. سوندهایی اومده در بازار که بدون آنتی بیوتیک تا ۹۰ روز می تونن استفاده بشوند.
  سوئدی هستند و نیازی هم به ژل ندارند.

 2. مطالب عالی است

3 + 13 =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن