آموزش اختصاصیاتاق عملپرستاري ارولوژيپرستاری سالمندیجراحیداخلیفوریتهای پزشکیمامائی

مراقبت از سوند مثانه (آموزش بیمار)

   بیمار عزیز حال که نیازمند به داشتن سوند ادراری مثانه هستید لازم است به نکات زیر توجه فرمایید:

   جای گذاری سوند ادراری در بیماران برای مقاصد تشخیصی و درمانی انجام می گردد. در جنبه درمانی می توان از سوند برای تخلیه مثانه در بیماران دچار احتباس ادراری حاد یا مزمن که در نتیجه بند آمدن مجاری ادراری ایجاد می شود، استفاده نمود. در بیماران مبتلا به هماچوری (وجود خون در ادرار) ممکن است سوند گذاری و سپس شستشو برای خارج کردن خون و لخته ها از مثانه لازم گردد.

در جنبه تشخیصی می توان از جای گذاری سوند ادراری جهت گرفتن نمونه ادرار غیر آلوده برای آزمون میکروب شناسی، اندازه گیری برون ده ادراری در بیماران، یا در طی اقدامات جراحی و یا اندازه گیری حجم ادرار باقی مانده پس از ادرار کردن استفاده کرد.

Foley-Catheter-Holder

 

در بیمارانی که بنا به تشخیص پزشک لازم است سوند مثانه تا زمانی حفظ شود رعایت نکات زیر توصیه می شود:

 

 • جهت جلو گیری از عفونت، (در صورتیکه از طرف پزشک معالج محدودیت مصرف مایعات ندارید) مایعات فراوان بنوشید.
 • اگر تصادفاً سوند شما خارج شد یا نشست ادرار داشت، جهت جای گزینی مجدد سوند، خودتان هیچگونه اقدامی انجام ندهید و حتماً به بیمارستان مراجعه نمایید.
 • همیشه دستهایتان را قبل و بعد از مراقبت از سوند بشویید.
 • بمنظور کاهش خطر عفونت، کیسه ادرار را هر ۸ ساعت یکبار تخلیه نمایید.
 • اگر ظرف ۸-۶ ساعت ادرار به داخل کیسه جریان نیافت و مطمئن شدید که سوند شما پیچ خوردگی نداشته و یا خم نشده است به بیمارستان مراجعه کنید.
 • از کشیدن یا جدا کردن لوله تخلیه ادرار خودداری نمایید. زیرا باعث خونریزی یا آسیب به مجرا می گردد.
 • هنگام راه رفتن، لوله تخلیه را در دست خود حلقه کنید و کیسه ادراری را پایین تر از مثانه نگه دارید یا از سمت داخل با سنجاق قفلی به شلوار خود بیاویزید. در هر حالت کیسه متصل به سوند باید پائین تر از سطح مثانه بیمار قرار گیرد.
 • پوست اطراف سوند را حداقل دو مرتبه در روز با آب و صابون بشویید، تا هرگونه ترشحات و نشت ادرار تمیز شود. سپس محل را کاملاً خشک کنید.
 • جهت جلوگیری از کشیده شدن احتمالی سوند می توانید آن را با یک تکه چسب ضد حساسیت به بدن خود بچسبانید.
 • جهت پیشگیری از آلودگی از جدا کردن لوله ادرار از کیسه ادراری جداً خودداری کنید.
 • هنگام دراز کشیدن روی تخت کیسه ادرار را طوری که مسیر آن فاقد هرگونه پیچ خوردگی یا تا شدگی باشد، و آن را به حلقه پایین تخت آویزان کنید.
 • جهت پیشگیری از برگشت ادرار و احتمال عفونت، کیسه ادرار را پایین تر از سطح مثانه خود حفظ کنید. هرگز کیسه ادرار را روی شکم خود قرار ندهید.
 • به زمان خارج کردن سوند که توسط پزشک معالج شما تعیین می گردد توجه نموده و در تاریخ مقرر مراجعه نمایید.
 • خارج کردن سوند یک کار تخصصی بوده و لازم است حتماً توسط پرستاران آموزش دیده انجام گردد. از مراجعه به افراد و مراکز نامعتبر به این منظور خودداری کنید.
 • هر گونه اقدام به کشیدن و سعی در خارج کردن سوند بدون دستور پزشک و یا توسط افراد غیر مجاز و آموزش ندیده بسیار خطرناک بوده و ممکن است منجر به خونریزی و پارگی مجرای ادراری گردد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

 1. سوندهایی اومده در بازار که بدون آنتی بیوتیک تا ۹۰ روز می تونن استفاده بشوند.
  سوئدی هستند و نیازی هم به ژل ندارند.

 2. سلام ببخشید جواب این سوال را می فرمایید
  بیمار دارای سوند فولی در صورتیکه از احتباس ادراری و ناراحتی های مثانه شکایت کند اولین اقدام پرستاری چیست؟
  لطفا پاسخ دهد کتاب برونر رو خودنم ولی جواب را پیدا نکردم

  1. سلام اولین اقدام در این بیمار بررسی مسیر سوند و کیسه جمع کننده ادرار و اطمینان از صحت عملکرد سیستم درناژ مثانه است. چه بسا یک گرفتگی یا پیچ خوردگی کوچک موجب انسداد مسیر تخلیه ادرار و بدنبال آن احتباس ادراری و درد ناحیه مثانه گردد. بعد از اطمینان از باز بودن مسیر، در صورت عدم رفع مشکل شستشوی سوند فولی با استفاده از سرنگ پنجاه سی سی (مخصوص گاواژ) با سرم نرمال سالین به احتمال زیاد موجب باز شدن مسیر و تخلیه ادرار خواهد شد. دقت نمائید تا کل حجم ادرار بطور ناگهانی تخلیه نشود چون ممکن است موجب شوک شود.

 3. چه عمل وحشتناکی هست. امیدوارم کسی نیازمندش نشه. حتما گذاشتنش خیلی درد داره. 😢 ادم چه موجود ضعیفی هستش. 😕 کاش درخت بودیم 😑

 4. باسلام
  مابیماری داریم که سوندداخلی بهش وصله ولی گاهی اوقات پیش میاد که بااینکه سوندبهش وصله ولی زیرش خیس میشه و ادرارپخش میشه روی تخت.چطور ممکنه اونم وقتی که لوله ی سوند بدون پیچ خوردگی وصل شده؟؟؟
  ممنون میشم اگه توضیح بدین باتشکر

  1. سلام ممکنه به دلیل کوچک بودن سایز سوند باشه. نوبت بعد که برای تعویض سوند مراجعه فرمودید این موضوع را با پرستار در میان بگذارید

 5. سلام..این نگهدارنده سوند هستش؟
  از کجا میشه تهیه کرد،خیلی گشتم اما کالاهای طب اصلا ندارن😭😭😭
  اگر ممکنه راهنمایی کنین،خرید اینترنتیم باشه مشکلی ندارم

 6. سلام،با عرض خسته نباشید خواستم بدونم اگر در طی سه روز دوبار سونداژ انجام بشه و بعد از دومین بار هنگام خارج کردن لوله سوند از مجرای اداری چند قطره خون خارج بشه علتش چی هست؟
  با تشکر از سایت خوبتون،موفق باشید.

  1. سلام و سپاس. مشاهده چند قطره خون اگر تکرار نشه مشکلی نیست و معمولا در اثر آسیب و تروما به مجرا حین سوندگذاری ایجاد میشه که با انتخاب شماره و سایز مناسب سوند و بهبود تکنیک سونداژ میشه از اون پیشگیری کرد

  1. سلام این اتفاق طبیعی نیست و باید به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. پزشک ضمن توجه به رنگ و حجم ادرار، داروهای مصرفی، تغذیه بیمار و علت سونداژ ممکنه درخواست آزمایش ادرار برای بررسی بیشتر بده

 7. من یک هفته هست که سوند دارم بخاطر جراحی لیزر تنگی مجرای ادرار امروز شلنگ سوند از سر سوند جدا شد من جا زدم ولی ادرار داخل شلنگ سوند نمیاد چکار باید بکنم

  1. سلام باید مسیر سوند و رابط ها (شیلنگ ها) و کیسه ادرار از نظر عدم پیچ خوردگی و باز بودن و مثانه هم از نظر پر یا خالی بودن کنترل شود و حجم ادرار حداقل ۳۰ میلی لیتر در هر ساعت باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فایل ها، فیلم های آموزشی و نرم افزارهای تخصصی پرستاری مورد نیاز خود را از فروشگاه سایت تهیه نموده و مهارت های حرفه ای خود را ارتقا دهید. رد کردن

بستن