آموزش اختصاصیآموزش عموميداخلی

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید

یک غده تیرویید پرکار باعث افزایش سرعت واکنشهای شیمیایی در بدن می شود و ایجاد علایم و نشانه های جسمی و روحی می کند. در این مطلب شما را با مهم ترین علائم و نشانه های پرکاری تیروئید آشنا می کنیم:

کاهش وزن
در تقریباً تمام بیماران مبتلا به پرکاری تیرویید، کاهش وزن مشاهده می شود که بعلت سوختن بیش از حد کالری در بدن بر اثر افزایش هورمون تیرویید می باشد. شما احتمالاً متوجه خواهید شد که در تمام مدت گرسنه هستید و حتی شبها هم از خواب بلند شده و غذا می خورید. این کاهش وزن می تواند از ۲ یا ۳ کیلو گرم تا ۳۵ کیلوگرم یا بیشتر متغیر باشد. اما در بعضی از افراد اشتهایشان بقدری زیاد می شود و آنقدر غذا می خورند که نه تنها وزنشان کم نمی شود بلکه اضافه هم می شود. اگر شما شدیداً اضافه وزن دارید، ممکن است از کاهش وزنی که در این بیماری ایجاد می شود خوشحال شوید، اما متأسفانه بعد از اینکه پرکاری تیرویید شما درمان شد، وزنتان دوباره اضافه خواهد شد.

عرق ریزش و عدم تحمل گرما
از آنجایی که متابولیسم بدن افزایش می یابد، بدن شما حرارت بیشتری تولید می کند که این حرارت را با عرق ریزش نشان می دهد. شما از بودن در محل های گرم ناراحت می شوید و ممکن است حتی در روزهای سرد زمستانی فقط با یک پیراهن به بیرون از خانه بروید. در موارد شدید، این عدم تحمل گرما ممکن است باعث اختلاف شما و دوستانتان بشود زیرا شما دوست دارید که درجه حرارت شوفاژ را کم کرده و پنجره ها را باز کنید و موجب ناراحتی دیگران شوید.

تحریک پذیری
تحریک پذیری و زودرنجی که بر اثر پرکاری تیرویید ایجاد می شود معمولاً در خانمهای جوان بیشتر بروز می کند. شما ممکن است نتوانید با استرسها و فشارهایی که در اطرافتان وجود دارد کنار بیایید. همچنین ممکن است نسبت به انتقادهایی که از شما می شود حساسیت غیرطبیعی و بیش از حد نشان دهید و خیلی زود از کوره در بروید. شما ممکن است بدون هیچ علت واضحی زیر گریه بزنید.

عدم تمرکز حواس باعث اختلال در کارهای مدرسه، دانشگا/ه یا محل کارتان خواهد شد.

طپش قلب
اکثر بیماران دچار پرکاری تیرویید، طپش قلب دارند. شما ممکن است احساس کنید که ضربان قلبتان سریعتر از حالت طبیعی شده است. در پرکاری تیرویید شدیدی که مدت مدیدی طول کشیده و درمان هم نشده، بویژه در افراد سالخورده ممکن است بی نظمی در ضربان قلب ایجاد شود که به آن اصطلاحاً “فیبریلاسیون دهلیزی” می گویند و
حتی ممکن است نارسایی قلبی هم رخ دهد.

تنگی نفس
تنگی نفس بویژه در هنگامی که فعالیتی انجام می دهید (مثلاً از پله ها بالا می روید) خود را نشان می دهد. افرادی که قبلاً دچار آسم بوده اند ممکن است متوجه شوند که علایمشان بدتر شده است.

لرزش دستها
اکثر بیماران دچار پرکاری تیرویید از لرزش دستهایشان شکایت دارند. نگه داشتن یک فنجان بی حرکت یا قراردادن کلید در قفل ممکن است برای این افراد مشکل باشد. دست خط این بیماران نیز بعلت لرزش دست بدخط می شود.

ضعف عضلات
عضلات ران بخصوص دچار ضعف می شوند و بالا رفتن از پله ها را مشکل می سازد. این افراد در هنگام بلند شدن از حالت نشسته، مجبور هستند که با دستشان جایی را بگیرند.

تغییر در حرکات روده
در اثر افزایش حرکات روده، مدفوع نسبت به حالت طبیعی، شل تر خواهد بود. اسهال در این بیماران می تواند به عنوان یک مشکل مطرح شود.

قاعدگی های نامنظم
قاعدگی ها در خانمهای دچار پرکاری تیرویید اغلب نامنظم، کم حجم و حتی گای اوقات دیده نمی شود. تا هنگامی که پرکاری تیرویید در یک خانم بیمار بقدر کافی درمان نشود، ممکن است ایجاد حاملگی مشکل باشد.

اختلالات پوست، مو و ناخن ها
شما ممکن است تمام بدنتان دچار خارش شود. بیماران مبتلا به گریوز همانطور که قبلاً هم گفته شد درقسمت جلوی ساق پای خود دچار تورم و خارش می گردند. موهای شما ممکن است نازک و باریکتر از معمول شده و به خوبی حالت نگیرند. ناخنهایتان شکنننده شده و نسبتاً زشت می شوند.

مشکلات چشمی
بیماران مبتلا به بیماری گریوز اغلب دچار مشکلاتی در چشمهایشان می شوند. این مشکلات شامل آبریزش شدید از چشمها که بر اثر در معرض باد یا نور شدید قرار گرفتن بیشتر می شود، احساس وجود شن ریزه در چشمها و درد چشمها می باشد. اختلا در بینایی و دیدن دوگانه اشیاء نیز ممکن است رخ دهد. بسیاری از این بیماران از اینکه چشمهایشان به بیرون زده می شود خیلی ترسیده و نگران می شوند.

گواتر (بزرگ شدن تیرویید)
گرچه شما می توانید به وضوح گواتر خود را ببینید، احتمال کمی وجود دارد که این گواتر باعث بروز اشکال و علامتی در شما به غیر از احساس وجود یک چیزی در گردنتان شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن