آموزش اختصاصیآموزش عموميبهداشتتغذیهزنان و زايمانمامائی

دیابت بارداری (آموزش بیمار)

دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری (حاملگی) نوعی دیابت است که در دوران بارداری بروز می کند. در آمریکا از هر ۱۰۰ زن حامله ۳ تا ۸ نفر دیابت حاملگی می گیرند. دیابت یعنی قند خون شما خیلی بالا است.  بدن شما قند خون (گلوکز) را برای تولید انرژی مصرف  می کند ولی گلوکز خیلی بالا در خون شما می تواند مضر باشد. وقتی شما حامله هستید گلوکز زیاد برای جنین اصلاً خوب نیست. این مطلب آموزشی به صورت پرسش و پاسخ برای زنان بارداری که دیابت حاملگی دارند تهیه شده است:

 

چه عواملی باعث بروز دیابت بارداری می شود؟

تغییرات هورمونی و افزایش وزن قسمتی از یک بارداری سالم است ولی ایجاد این دو تغییر ساخت یک نوع هورمون به نام انسولین را برای بدن دشوار می کند. وقتی این اتفاق روی می دهد بدن شما انرژی لازم را از غذایی که میل می کنید بدست نمی آورد.

 

علائم خطر ابتلا به دیابت حاملگی چیست؟

در صورتیکه هر یک از علائم زیر را دارد با پزشک خود مشورت کنید:

  • من، پدر،مادر، خواهر و یا برادر دیابتی دارم.
  • سن من ۲۵  سال یا بالاتر است.
  • اضافه وزن دارم
  • قبلاً دچار دیابت حاملگی شده ام و یا نوزادی با وزن ۴ کیلوگرم به دنیا آورده ام.
  • به من گفته شده که شبه دیابت دارم. یعنی یک وضعیتی که قند خون بالا است ولی نه به حدی که تشخیص دیابت داده شود (تست تشخیصی آن تست تحمل گلوکز است)  

اگر تمام موارد فوق را داشتید احتمال ابتلا به دیابت در شما زیاد خواهد بود.

اگر یک یا چند مورد از موارد بالا را داشته باشید احتمال ابتلا به دیابت در شما در حد متوسط است.

اگر هیچکدام از موارد بالا را نداشته باشید احتمال ابتلا به دیابت در شما پایین است.

pregnant women

چه موقع آزمایش دیابت حاملگی برای من انجام می شود؟

دکتر تشخیص می دهد که چه موقع شما احتیاج به آزمایش دارید که آن هم بستگی به میزان ریسکی است که در شما وجود دارد. اگر احتمال ابتلا به دیابت در شما زیاد است دکتر شما را با اولین ویزیت، برای آزمایش قند خون می فرستد و اگر جواب طبیعی باشد دکتر شما را مجدداً در هفته ۲۴ تا ۲۸ برای آزمایش بعدی خواهد فرستاد. اگر احتمال ابتلا به دیابت در شما در حد متوسط باشد دکتر شما را در هفته ۲۴ تا ۲۸ برای آزمایش می فرستد. و اگر احتمال ابتلا به دیابت در شما پائین باشد دکتر شاید اصلاً شما را برای آزمایش نفرستد.

 

چگونه دیابت حاملگی تشخیص داده می شود؟

دکتر نتیجه آزمایش قند خون شما را بررسی کرده و بنا به میزان ریسک در شما یک یا چند آزمایش دیگر را برای شما تجویز می کند.

 

چگونه دیابت حاملگی روی جنین تاثیر می گذارد؟

دیابت حاملگی که کنترل یا درمان نشده است می تواند روی جنین تاثیر های زیر را بگذارد:

می تواند خیلی درشت و با چربی بالایی بدنیا بیاید که این زایمان را سخت و خطرناک می کند. یا بلافاصله بعد از تولد قند خون پایینی داشته باشد. و یا حتی مشکل تنفسی داشته باشد. برای داشتن زایمان خوب و نوزاد سالم حتماً با پزشک خود همکاری کنید. ضمناً همیشه به یاد داشته باشید که شما و جنین همیشه ممکن است در مرحله خطر ابتلا  به دیابت  نوع دو باشید.

اگر دیابت بارداری دارید لازم است تست هایی را روی جنین انجام دهید. بعنوان مثال کنترل صدای قلب جنین که مشخص می کند جنین چگونه فعالیت  و رشد می کند. (تست بدون استرس یا NST)   

 

چگونه دیابت حاملگی می تواند روی من تاثیر بگذارد؟

معمولاً زنان با دیابت حاملگی هیچ نوع علائمی ندارد ولی دیابت حاملگی می تواند:

باعث بالارفتن فشار خون در دوران بارداری شود و یا باعث چاق شدن جنین و بنابراین زایمان سخت یا سزارین شود. خبر خوب اینکه دیابت بارداری به احتمال قوی می تواند بعد از زایمان از بین برود ولی احتمال اینکه در آینده تبدیل به دیابت نوع دو شود، وجود دارد.

 

چگونه دیابت بارداری درمان می شود؟

معالجه دیابت بارداری یعنی گام برداشتن برای نگهداری قند خون خود در حد نرمال. ضمناً کنترل قند خون توسط برنامه غذایی، ورزش و انسولین (در صورت لزوم):

 

برنامه غذایی:

با کارشناس تغذیه و پزشک معالج خود مشورت کنید که برنامه غذایی مناسبی را برای شما و جنین معرفی کند. داشتن یک برنامه  غذایی صحیح می توانند قند خون شما را در حد نرمال کنترل کند. همچنین برنامه غذایی به شما راهنمایی می کند که چه مقدار غذا مصرف کنید و کی بخورید. تعیین مقدار و زمان تغذیه خیلی مهم است.

بنابراین برای کنترل قند خون موارد زیر توصیه می شود:

محدود  کردن مصرف شیرینی به حد لازم

خوردن سه وعده غذایی کم و یک تا سه وعده میان وعده غذایی در روز

اضافه کردن فیبر به وعده های غذایی مانند میوه، سبزیجات، حبوبات، غلات و نان

 

ورزش: 

شنا و پیاده روی کمک زیادی برای کنترل قند خون است. با پزشک معالج خود تماس بگیرد و ببینید چه نوع ورزشی برای شما خوب است و اگر در حال حاضر ورزش می کنید بپرسید چه ورزش های دیگری نیز می توانید انجام دهید.

 

انسولین:

بعضی از خانم هایی که دیابت بارداری دارند احتیاج به انسولین دارند. بنابراین با داشتن یک برنامه غذایی درست و ورزشی سالم می توانید در نگهداری قند خود در حد نرمال کمک کنید . پرستار نحوه تزریق انسولین را به شما آموزش می دهد. تزریق انسولین هیچ ضرری برای جنین ندارد.

 

جهت دانلود اسلاید پاورپوینت آموزشی دیابت (ویژه پرستاران) اینجا کلیک کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن