افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶
خانه » پرستاري » پرستاری قلب و عروق » داروی نیتروپروساید و مراقبتهای پرستاری آن

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
داروی نیتروپروساید و مراقبتهای پرستاری آن

داروی نیتروپروساید و مراقبتهای پرستاری آن

داروی نیتروپروساید سدیم  یا Sodium nitroprusside در دسته داروهای قلبی عروقی قرار می گیرد.

موارد مصرف

این دارو دارای اثر متسع کننده مستقیم روی عضلات صاف شریان و ورید است.مقاومت عروق محیطی و پیش بار و پس بار قلبی را کاهش داده و برون ده قلب را بهبود می بخشد. شریانهای کرونری را متسع نموده مصرف اکسیژن را کاهش داده و درد سینه را تسکین می دهد. این دارو در جهت کاهش سریع و کوتاه مدت فشارخون در بحران های هیپرتانسیو بکار میرود.

آماده کردن محلول

یک ویال ۵۰ میلی گرمی نیتروپروساید را با ۳-۲ میلی لیتر سرم دکستروز ۵% حل کرده (با محلول دیگری حل نشود)، سپس آن را به mL 500 سرم دکستروز ۵% اضافه کنید. چنانچه محلول حاوی این دارو به شکل قهوه ای تیره و یا آبی متمایل به سبز درآید، باید دور انداخته شود. اگر محلول نیتروپروساید از نور محافظت شود تا ۲۴ ساعت قابل استفاده است. بعد از رقیق کردن دارو بلافاصله ظرف محتوی محلول را بوسیله کاغذ آلومینیوم بپوشانید و از نور محافظت کنید.

دوز دارو

دوز تجویزی این داور در ابتدا ۰٫۳  میکروگرم بر کیلوگرم در دقیقه است که به صورت انفوزیون وریدی تجویز می­ گردد و سپس برحسب نیاز بیمار می­توان هر ۵ دقیقه یکبار مقدار ۰٫۵ میکروگرم بر گیلوگرم در دقیقه را به دوز اولیه دارو اضافه کرد تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. اما در هر صورت دوز دارو نباید به بیشتر از ۱۰ میکروگرم بر گیلوگرم در دقیقه یا مقدار تام ۳٫۵ میلیگرم بر گیلوگرم برسد. تأثیر نیتروپروساید بر روی فشارخون بسیار سریع است.

موارد احتیاط

۱- مصرف نیتروپروساید در بیماران مبتلا به هیپرتانسیون جبرانی (مثل کوآرکتاسیون آئورت و شنت های شریانی- وریدی) ممنوع است.

۲- چنانچه این دارو با دوز بالا و یا به مدت طولانی در بیماران به نارسایی کلیوی یا کبدی مصرف شود، ممکن است منجربه مسمومیت باتیوسیانات یا سیانید گردد.

۳- اثرات هیپوتانسیو این دارو همراه با مصرف داروهای بلوک کننده گانگلیون های عصبی، داروهای بیهوشی عمومی و سایر داروهایی که باعث تضعیف گردش خون می­شوند، افزایش می­ یابد.

irannurse.ir_nitroprusside

ملاحظات پرستاری

۱-  برای تجویز دارو از جدول محاسبه میزان تجویز دارو استفاده کنید و انفوزیون از طریق  پمپ انفوزیون باشد.

۲-برای تعیین سرعت انفوزیون داخل وریدی، بررسی مداوم پاسخ فشارخون ضروری است.

۴- فشارخون بیمار را در شروع دارو و به هنگام تغییرات دوز دارو مرتباً کنترل نمایید. سپس هر ساعت یک بار کنترل کنید. هرگونه افزایش یا کاهش غیرطبیعی فشارخون را سریعاً به پزشک اطلاع دهید.

۵- علایم و نشانه های مسمومیت با این دارو را به دقت مورد توجه قرار دهید. این علایم شامل هیپوتانسیون شدید، اسیدوز متابولیک، دیسپنه، سردرد، استفراغ، سرگیجه، آتاکسی، و از دست دادن هوشیاری می­ باشند. چنانچه علایم مسمومیت مشاهده گردند، باید سریعاً پزشک را مطلع نمود.

۶- از اضافه نمودن سایر داروها به محلول حاوی نیتروپروساید خودداری کنید.

۷- مراقب محل کاتتر باشید چون نشت دارو ممکن است موجب آسیب بافتی گردد.

۸- بعد از آماده کردن دارو بلافاصله ظرف محتوی محلول را بوسیله کاغذ آلومینیوم بپوشانید و از نور محافظت کنید.

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

چهارده − شش =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن