اتحادتان را در تمام زندگی حفظ کنید تا همیشه پایدار و سرافراز باشید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶
خانه » پرستاري » پرستاري ويژه » ترجمه مقاله استفاده از آسپیرین بجای داروهای آنتی کوآگولانت خوراکی در فیبریلاسیون دهلیزی

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
ترجمه مقاله استفاده از آسپیرین بجای داروهای آنتی کوآگولانت خوراکی در فیبریلاسیون دهلیزی

ترجمه مقاله استفاده از آسپیرین بجای داروهای آنتی کوآگولانت خوراکی در فیبریلاسیون دهلیزی

ترجمه مقاله استفاده از آسپیرین به جای داروهای آنتی کوآگولانت خوراکی در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در معرض ابتلا به سکته

مقدمه:

 فیبریلاسیون دهلیزی شایعترین آریتمی بعد از عمل جراحی بای پس عروق کرونر در سطح دنیا می باشد. این آریتمی ریسک ابتلا به سکته را افزایش می دهد. الگوی طبقه بندی ریسک ابتلا به سکته در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی شامل سیستم نمره دهی CHADS2 و اخیرا سیستم نمره دهی CHA2DS2_VASC  به منظور تخمین ریسک ایجاد حوادث ترومبوآمبولیک در بیماران میتلا به فیبریلاسیون دهلیزی شناسایی شده است. در بیمارانی که ریسک ابتلا به حوادث ترومبوآمبولیک در سطح متوسط و بالا تعیین می گردد، استفاده از داروهای آنتی کواگولانت مثل وارفارین یا داروهای غیر آنتاگونیست ویتامین K خوراکی، ریسک ابتلا به مرگ و میر را کاهش داده است.

بررسی متون:

مطالعات قبلی نشان داده است که استفاده از آسپیرین به منظور کاهش حوادث ترومبوآمبولیسم در بیماران مبتلا به AF نسبت به داروهای آنتی کواگولانت خوراکی مزیتی نداشته است. تاکنون دستورالعمل خاصی برای داروهای آنتی کواگولانت خوراکی در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی که در خطر ابتلا به سکته هستند شناخته نشده است تا حدی که مشخص نشده است ایا در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی که در خطر ابتلا به سکته هستند استفاده از آسپیرین به تنهایی می تواند مورد استفاده قرار گیرد یا نه؟. بعلاوه شیوع همزمان استفده از داروهای ضدپلاکت در بیمارانی که اخیرا به AF مبتلا شده اند و داروهای آنتی کواگولانت را دریافت نمیکرده اند مورد مطالعه قرار نگرفته است.

هدف از این مطالعه بررسی شیوع و پیش بینی درمان با آسپیرین در مقایسه با درمان آنتی کواگولانت خوراکی در بیماران مبتلا به AF که در ریسک ابتلا به حوادث ترومبولیتیک هستند، می باشد.

روش کار:

 این یک مطالعه کوهورت گذشته نگر می باشد. در این مطالعه، به مقایسه دو مطالعه کوهورت انجام شده در مرکز قلب آمریکا پرداخته شده است. در این مطالعه بیمارانی که AF نداشتند و بیمارانی که قادر به استفاده از داروهای آنتی کواگولانت و آسپیرین نبودند از مطالعه خارج گردیدند. در این مطالعه بیمارانی که در سطح خطر ابتلا به حوادث ترومبوآمبولی در سطح متوسط و بالا قرار داشته اند (با سیستم نمره دهی CHADS2≥۲ و با سیستم نمره دهی CHA2DS2_VASC≥۲) و در بیرون از بیمارستان تحت درمان بوده اند وارد مطالعه گردیده اند. این مطالعه در سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ انجام گرفته است.

در یک مطالعه ۲۱۰۳۸۰ بیمار با نمره CHADS2≥۲ داروی ضد ترومبوز دریافت می کردند که ۸۰۳۷۱ بیمار داروی آسپیرین و ۱۳۰۰۰۹ بیمار داروی وارفارین یا داروی ضدانعقادی غیر آنتاگونیست ویتامین K درمان شده اند. در مطالعه گذشته نگر دیگر ۲۹۴۶۴۲ بیمار نمره CHA2DS2_VASC≥۲ داروی ضد ترومبوز دریافت می کردند که ۱۱۸۳۹۸ بیمار با آسپیرین درمان شده اند و ۱۷۶۲۴۴ بیمار نیز داروی وارفارین یا داروهای آنتی کواگولانت خوراکی غیر مهارکننده ویتامین K درمان شده اند.

irannurse.ir-82

نتیجه گیری:

 بررسی های چند متغیره نشان داد که فشار خون بالا، هایپرلیپیدمی، بیماری های عروق کرونر، سکته قلبی قبلی، آنژین پایدار و ناپایدار، جراحی عروق کرونر اخیر، بیماری های شرایین محیطی همراه با تجویز آسپیرین بوده اند در حالیکه افراد مذکر، افراد با BMI بالا، حملات گذرا مغزی و سکته های مغزی قبلی، آمبولی سیستمیک قبلی و بیماران با نارسایی احتقان قلبی بیشتر از داروهای آنتی کواگولانت خوراکی استفاده می کرده اند.

یافته های این مطالعه پیامدهای مهمی را برای بیماران AF داشته است. مزیت کاهش ریسک ابتلا به سکته با استفاده از داروهای آنتی کواگولانت خوراکی بیشتر از استفاده از آسپیرین بوده است. با وجود فقدان شواهد کافی برای استفاده از آسپیرین برای پیشگیری از حوادث ترومبوآمبولی در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی و مزیت واضح استفاده از داروهای آنتی کواگولانت خوراکی، در این مطالعه ۱ بیمار از ۳ بیمار داروی آسپیرین را برای پیشگیری از حوادث ترومبوآمبولی دریافت کرده اند. چند ویژگی خاص در بیماران برای دریافت آسپیرین در مقابل وارفارین وجود داشته است که در این بین وجود بیماری های همراه مانند آترواسکلروز شریانی و یا بیماری های مشابه آن استفاده از آسپیرین را متداول تر می نماید.

این مطالعه نشان داده است که در بیمارانی که در ریسک خطر برای بیماری عروق کرونر می باشند، استفاده از آسپیرین به استفاده از داروهای آنتی کواگولانت خوراکی ارجحیت داشته است در حالیکه اطلاعات حاصل شده از مطالعات قبلی نشان دهنده ارجحیت استفاده از داروهای آنتی کواگولانت نسبت با آسپیرین در این جمعیت از بیماران بوده است.   

برگرفته از :

Jonathan C, et al. Aspirin Instead of Oral Anticoagulant Prescription in Atrial Fibrillation Patients at Risk for Stroke. JOURNAL OF THE AMERICAN COLLEGE OF CARDIOLOGY. 2016; VOL. 67, NO. 25.

 

ترجمه از: حسین داوری (کارشناس ارشد پرستاری- دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان) _ معصومه کرک آبادی (کارشناس پرستاری- دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان)

جهت دریافت اصل مقاله با ایمیل a.mojyba@yahoo.com تماس بگیرید.

سایت پرستاران توانمند ایران آماده پذیرش و انتشار مقالات و ترجمه مقالات پرستاران و سایر رشته های مرتبط می باشد.

شرایط پذیرش ترجمه مقاله:

  • تائید مشاورین علمی سایت
  • ارسال اصل مقاله
  • جدید بودن مقاله (حداکثر مربوط به دو سال اخیر باشد)

 

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

نه − 8 =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن