بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶
خانه » آموزش بيمار » اپيديديميت و مراقبت های پرستاری آن

اطلاعیه سایت

 پرستار يكي از اعضای كليدی در تیم مراقبت های بهداشتی و درمانی است و نقش ارزنده او در پذيرش، آماده سازی، مراقبت و حمايت جسمی و اجتماعی بیماران و مددجویان مورد اذعان همه بوده  و بر هيچ كس پوشيده نيست. در تقسيم بنديهای آكادميك، امروز ارزش پرستار خوب همطراز يك پزشك خوب قرار مي گيرد. كار يك پزشك خوب موقعي به حد مطلوب مي رسد كه يك پرستار توانمند مسئوليت مراقبت از بيمار را بر عهده داشته باشد
اپيديديميت و مراقبت های پرستاری آن

اپيديديميت و مراقبت های پرستاری آن

اپيديديميت عفونت مجاري اپيديديم است كه معمولا از پروستات عفوني شده يا عفونت مجاري ادراري ناشي مي شود. اين بيماري به عنوان عارضه سوزاك و يا به دنبال عفونت كلاميديا تراكوماتيس نيز ايجاد مي شود. عفونت در جهت بالا رو و از خلال پيشابراه و مجاري انزالي عبور كرده و از راه وازودفران به سمت اپيديديم سير مي كند. در التهابات مزمن مسير عبور اسپرم مسدود شده و اگر دو طرفه باشد اغلب منجر به عقيمي مي شود.

علايم

درد يكطرفه از محل اينگوئينال شروع مي شود.درد و تورم به اسكروتوم گسترش مي يابد.بالاخره اپيديديم متورم و بي نهايت دردناك مي شود.بيمار تب و لرز مي كند و ممكن است پيوري و باكتريوري ديده شود.

درما ن

اگر در خلال 24 ساعت اول  بعد از شرع درد مراجعه كند با تزريق جلدي بي حس كننده هاي موضعي داخل طناب اسپرماتيك ميتوان درد راكاهش داد.

اگر منشا سوزاك يا كلاميدا باشد بيمار وشريك جنسي وي با انتي بيوتيك مناسب درمان ميشوند .بيمار از نظر آبسه بررسي ميشوند اگر بعد ازدو هفته علائمي از بهبودي ديده نشود احتمال تومور بيضه مطرح است .

در موارد التهاب مزمن مكرر ودردناك اپيديديم با عمل جراحي برداشته ميشود.

مراقبت پرستاري

  • استراحت كامل توصيه ميشود.
  • اسكروتوم با يك حوله تا شده بلا نگه داشته مي شود تا از كشيدگي طناب اسپرماتيك جلوگيري شود و تخليه وريدي بهترانجام گرفته نهايتا درد وتورم كاهش يابد.
  • استفاده از كمپرس سرد بطور متناوب روي اسكروتوم به كاهش درد كمك ميكند در مراحل بعد استعمال گرماي موضعي وحمام نشيمنگاهي سبب كاهش التهاب ميشود
  • در صورت نياز داروي مسكن تجويز ميشود .
  • به بيمار آموزش داده ميشود تا زماني كه تحت درمان آنتي بيوتيك است از هر گونه فعاليت سنگين ،زور زدن ،بلند كردن بار سنگين وفعاليت جنسي پرهيز كند.
  • داروها طبق دستور مصرف ودر صورت لزوم از كيسه يخ استفاده كنيد .
  • طول درمان ممكن است 4هفته يا بيشتر طول بكشد.
اشتراک گذاری مطلب

راهنما

در این سایت شما به اطلاعات متنوعی در رابطه با پرستاری، مهارتها و علوم مرتبط با آن و نیز مطالب مرتبط با ارتقاء سلامت و بهداشت دست خواهید یافت. سوالات و نیازهای پرستاری خود را با ما درمیان بگذارید.

درباره irannurse.ir admin :

نوزده − هفده =

معادله امنیتی را وارد کنید: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

با خرید از فروشگاه سایت ضمن دریافت فایل های متنوع آموزشی به جمع هزاران حامی سایت پرستاران توانمند ایران بپیوندید رد کردن